AnasayfaArtvin'den HaberlerHAZİRAN HAREKETİ MEMLEKET İÇİN BAŞLANGIÇ ADLI PANELDE BİR ARAYA GELDİ

HAZİRAN HAREKETİ MEMLEKET İÇİN BAŞLANGIÇ ADLI PANELDE BİR ARAYA GELDİ

HAZİRAN HAREKETİ MEMLEKET İÇİN BAŞLANGIÇ ADLI PANELDE BİR ARAYA GELDİ

Birleşik Haziran Hareketi Artvin Meclisi, Haziran Yürütme Kurulu üyesi Erkan Baş ve Ozan Sürer’in katılımıyla ‘Memleket için, yeni bir başlangıç için saltanata ve başkanlığa hayır!’ paneli gerçekleştirdi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Birleşik Haziran Hareketi Artvin Meclisi, Haziran Yürütme Kurulu üyesi Erkan Baş ve Ozan Sürer’in katılımıyla ‘Memleket için, yeni bir başlangıç için saltanata ve başkanlığa hayır!’ paneli gerçekleştirdi.

Artvin Baro Başkanlığı toplantı salonunda Artvin halkının yoğun ilgi gösterdiği panel, Türkiye’yi sürüklediği çözülme ve başkanlık referandumunda hayır sonucunun çıkması için sürdürülecek mücadele tartışıldı.

‘Büyük bir hesaplaşmaya doğru gidiyoruz’

Panelde ilk sözü alan Erkan Baş, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gelişen süreci özetleyerek başladığı konuşmasında, “15 Temmuz’un ardından başından beri karşı durduğumuz AKP iktidarını biz yıkacağımızı söyledik. 16 Temmuz sabahı itibariyle AKP/Saray merkezli darbenin başladığını belirttik” derken, “Büyük bir hesaplaşmaya doğru gidiyoruz. 15 Temmuz’un ardından OHAL ve KHK’lar ile yaratılan durumun yerleşmesi için yapılacak referandum ile karşı karşıyayız.”

Erkan Baş şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’de asıl mesele AKP’nin gücünden çok AKP karşısındaki muhalefetin AKP’yi yıkacak gerçek gücü ve iradeyi şekillendirememiş olmasıdır. Referandum bizim açımızdan bir fırsattır. En kötü sonuçta bile kaybedecek bir şeyimiz yok. Ama tersi durumu düşünelim, AKP/Saray iktidarını yıkabileceğimiz bir fırsat var. Henüz son söz söylenmedi, henüz son kavga verilmedi. Gezi’deki milyonları tekrar harekete geçirmeliyiz. Hazirancıların görevi bir adım öne çıkmaktır. Referandumda hayır çıkabileceğini Türkiye’ye göstermeliyiz. Gezi’de birlikte mücadele ettiğimiz milyonlara hayır çıkabileceğini kanıtlamalıyız.”

‘Erdoğan çantasını alıp gitmeyecek asıl kavga o zaman başlayacak’

Bu sürecin öne çıkan iki başlığının olduğunu belirten Erkan Baş, ilk olarak, “Hayır çıkabileceğini Bizim Mahalle’ye kabul ettirmeliyiz” derken, AKP ve MHP seçmenlerinden hayır çıkabileceğini ve burada Haziran hareketine çok özel bir misyon biçilmesi gerektiğini belirtti.

Baş, “Türkiye’nin kaderinin devrimcilerin eline geçtiği bir dönemde olduğumuzu düşünüyorum. Devrimcilerin ülkenin kaderini değiştirdiği dönemlerde bambaşka bir dönem açılır. Mesele referandumda hayır çıkartmaktır ama hayır çıktığında Erdoğan çantasını alıp gitmeyecek. Asıl kavga o zaman başlayacak. Biz buna da aday olmalıyız, talip olmalıyız” diyerek sözlerini bitirdi.

‘Haziran bitmiş bir proje değildir’

Erkan Baş’ın ardından söz alan Ozan Sürer ise Haziran Hareketi’nin bitmiş bir proje olmadığını, her zaman genişlemeye açık olduğunu belirterek,  12 Eylül referandumundan günümüze gelişen süreci aktararak AKP iktidarının Türkiye’ye vaat ettiği her başlıkta başarısız olduğunu belirtti.

“Bu salonu tıklım tıklım doldurmanın anlamı memlekete dair sorumluluk almak anlamına geliyor. Kavgayı konuşmanın vaktidir. Başkanlık teranesi 12 Eylül referandumu ile başladı. Bombalar patlıyorken, Beşiktaş patlamasının ardından hayatını kaybedenler daha yerden kaldırılmadan bile Meclis’ten yasa geçirmeye çalıştılar. Artık yönetemiyorlar ve krize girdiler. Bir çözülme hali yaşıyorlar.” dedi.

AKP iktidarının yıkılmamak için saldırmaktan başka şansı olmadığını belirten Sürer, “Bizim gibileri yan yana getirmeliyiz. Yarın değil bugünden başlamamız gerekiyor. Yan yana gelmeliyiz. Birbirimize sahip çıkmakta zafiyet gösteriyoruz, birleşmeliyiz.” dedi.

Sürer sözlerini, Artvin’in geçmişteki mücadelesinden ve bugünlerde süren Cerattepe direnişinden verdiği örneklerle sonlandırdı.

Panel, konuşmacıların ardından devam eden forum ile sona erdi.