AnasayfaArtvin'den HaberlerGÜRCİSTAN KURTULUŞ GÜNÜNÜ KUTLADI.

GÜRCİSTAN KURTULUŞ GÜNÜNÜ KUTLADI.

GÜRCİSTAN KURTULUŞ GÜNÜNÜ KUTLADI.

 

Gürcistan’ın kurtuluş günü Tiflis’te düzenlenen görkemli törenle kutlandı.

Hayati Akbaş

TİFLİS-Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti  Kurtuluş ve  kuruluşunun 99 . Yıldönümünü coşkulu törenlerle kutladı. Sabahın erken saatlerinde Tiflis’in en büyük meydanındaki hazırlıklar tamamlandı. Türkiye’den gelen 12 kişilik bir arkadaş grubuyla Gürcistan’ın bu özel gününe katılarak çocuğuyla,, genciyle,, yaşlısıyla  bir bayramın nasıl coşkuyla  99 yıl   sonra bile kutlandığına  tanık olduk.  Saat 09.00’da başlayan kutlamalar saat 12.00’ye doğru yabancı misyonun ve devlet protokolünün katılımıyla  daha bir hareket kazandı.

Bayramda ilkin saygı duruşunda bulunuldu, ardından ulusal marş söylendi. Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili Özgürlük Meydanı çevresini dolduran halka ve tören alanındaki tören birliklerine yönelik konuşmasında özellikle demokrasinin erdemine ve Gürcistan sınırları içinde yaşayan bütün toplulukların demokratik haklarına gösterilen saygıya değindi. Devlet Başkanının kısa konuşmasından sonra kürsüye çağrılan Başbakan Giorgi Kvirikaşvili de  konuşmasında hızla kalkınan ve dünya ile özellikle Avrupa Birliği ile anlamlı işbirlikleri kurmaktan son derece yararlı sonuçlar almaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından tören kıtası ve protokol alkışlar arasında alandan ayrıldı.

Gürcistan’ın Kurtuluş Bayramı’na halkın gösterdiği ilgi, Özgürlük Meydanı’na açılan caddeler üzerinde kurulan ve yurtta üretilen ürünleri tanıtıcı sergiler başta olmak üzere her türlü ürün ve hizmet için oluşturulan stantlara halkın ilgisi görülecek şeydi. Çocuklarının ellerinden tutmuş aile bireyleri oyun alanlarını şenlendiriyor lokantalarda yükselen çocuk sesleri bayramın bir başka ilginç yönüydü.

Devlet Başkanı Giorgi Margvelaşvili bayram töreninden sonra Ulusal Müzede yazma eserler sergisinin açılışına katıldı. Müzeye ve sergi salonuna basın mensuplarının girişine hiçbir engel çıkarılmaması ve gösterilen saygılı kolaylık dikkat çekti.