AnasayfaArtvin'den HaberlerGELENEKSEL YUSUFELİ DEREKAPI BOĞA GÜREŞLERİ NEFESLERİ KESTİ

GELENEKSEL YUSUFELİ DEREKAPI BOĞA GÜREŞLERİ NEFESLERİ KESTİ

GELENEKSEL YUSUFELİ DEREKAPI BOĞA GÜREŞLERİ NEFESLERİ KESTİ

 

Artvin’in Yusufeli ilçesinde düzenlenen Geleneksel Derekapı “Boğa Güreşleri”  sona erdi.

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Artvin’in Yusufeli ilçesinde düzenlenen Geleneksel Derekapı “Boğa Güreşleri”  sona erdi.

Yusufeli Belediye Başkanlığı, ilçe kaymakamlığı, Yusufeli Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile Yusufeli Geleneksel Boğa Güreşlerini ve Boğalarını Tanıtma ve Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte, 6 kategoride 124 boğa mücadele etti.

Derekapı mevkiinde iki gün süren boğa güreşleri,  “deste”, “ayak” ve “küçük orta” kategorilerinde güreşler yapılırken, bugün de “büyük orta”, “başaltı” ve “baş boğa” kategorilerinde düzenlendi.

Kapalı ve sağanak yağışlı bir havada gerçekleşen güreşleri, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Yusufeli Kaymakamı Ahmet Altun, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ile yaklaşık 25 bin kişinin izledi.

Artvin Valisi Doğanay, törende yaptığı konuşmada, boğa güreşlerinin Artvin ve ilçelerinde asırları aşan bir kültür belirterek, Artvin denince akla ilk olarak boğa güreşlerinin geldiğini söyledi.

Boğa güreşlerinin Artvin turizminin önemli parçası olduğunu belirten Doğanay, “Binlerce vatandaşımız bu asırlık kültürü yaşatmak ve buna tanık olmak için değişik dönemlerde Artvin ilçe ve köylerinde düzenlenen festivallere akın ediyor. Bu kültürün yaşatılmasında önemli rol üstlenen boğa sahiplerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Akşam geç saatlere kadar süren boğa güreşlerinde baş kategorisinde Ümit Pirge’nin boğasını yenen Remziye Kolsuza ait boğa birinciliği kazandı.

Ayrıca boğa güreşlerinin “Deste” kategorisinde Murteza ince, “Ayak” kategorisinde Ünal Güven, “Küçük Orta “da İbrahim Gedikli, “Büyük Orta “da İsmail Seyhan, “Başaltı” kategorisinde ise Yaşar Tokgöz’e ait boğalar birinci oldu.

Boğaları derece elde eden yetiştiricilere toplam 46 bin lira ödül ve çeşitli hediyeler Vali Doğanay ve protokol tarafından dağıtıldı.