AnasayfaArtvin'den Haberler“EXPO BATUMİ TRAVEL 2017” ULUSLARARASI TURİZM FUARI’NDA ARTVİN STANDI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

“EXPO BATUMİ TRAVEL 2017” ULUSLARARASI TURİZM FUARI’NDA ARTVİN STANDI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

“EXPO BATUMİ TRAVEL 2017” ULUSLARARASI TURİZM FUARI’NDA ARTVİN STANDI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

 

Gürcistan’ın Batum şehrinde düzenlenen “Expo Batumi Travel 2017” Uluslararası Turizm Fuarı’nda Artvin standı büyük ilgi gördü.

Hayati Akbaş

BATUM-Gürcistan’ın Batum şehrinde düzenlenen “Expo Batumi Travel 2017” Uluslararası Turizm Fuarı’nda Artvin standı büyük ilgi gördü. Uluslararası turizm fuarları konusunda önemli ve kapsamlı bir fuar olan Expo Batumi’ye dünyanın birçok ülkesinden katılımcılar iştirak etmekte ve macera turizmi, iş turizmi, kültür turizmi, eğitim ve turizmde istihdam ve konaklama imkânlarını yakından tanıma fırsatı bulmaktadırlar.

Bir otelde düzenlenen fuarda, Artvin Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce açılan stantta, kentin tarihi, kültürü ve doğal güzelliklerini tanıtan afiş, broşür ve CD’den oluşan turizm materyalleri ziyaretçilere dağıtıldı.  Artvin Tanıtım Çantasına katılımcıların yoğun talep ve ilgi gösterdiği gözlendi.

Bu yıl onuncusu düzenlenen fuara Türkiye’den 12 farklı stant yer alırken,  Gürcistan, Rusya,  Azerbaycan, İran, Ukrayna,  Polonya ve Ermenistan’dan toplam 80 turizm firması katıldı.

-Artvin, yurt içinde ve yurt dışında tanıtılıyor

Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, doğal güzellikleriyle ünlü Artvin’in turizmden hak ettiği payı alabilmesi adına gerek ülke içerinde gerekse yurt dışındaki turizm tanıtım fuarlarına katılarak başta Artvin olmak üzere bölge turizmine katkı sunmak istediklerini söyledi.

Gümüş, “Yaklaşık iki hafta önce Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Kafkasya Turizm Fuarına katıldık. Bugünde Expo Batumi Travel Fuarı’na katılmaktayız. Özellikle ilimizi tanıtan standımıza katılımcıların yoğun ilgi göstermesi bizleri memnun etti. Bu tür fuarların döngüsü kısa vadede olmaz. Ancak orta ve uzun vadede bu döngüler ilimize yönlenmiş olacaktır” dedi.

Türkiye’nin Azerbaycan Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri  İrfan Çiftçi ise, yaptığı açıklamada, Expo Batumi Turizm Fuarı’nın butik bir fuar olmasına rağmen yoğun ilgi ve katılım olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının tanıtım stratejisinin kültür ve turizmi birlikte harmanlayarak yeni bir tanıtım anlayışı oluşturduklarını ifade eden Çiftçi, şunları söyledi: “Gürcistan ülkesinde kültür ve turizm faaliyetleri bize bağlı olduğu için bu fuara gelmiş bulunuyoruz.  Yaklaşık iki hafta önce Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Kafkasya Turizm Fuarı fuarına katıldık. Bakanlık olarak tanıtma stratejimizde kültür ve turizmi harmanlayarak yeni bir tanıtma stratejisi uyguluyoruz. Bakanlığımızın bu yeni konseptinde biz uzun vadeli olarak insanı kazanmak istiyoruz. Dolayısıyla onun içinde sadece deniz, kum ve güneş ya da tur turizmi değil daha derinlemesine olarak kendi kültürümüzü, Türk kültürünün derinliklerini,  tarihsel değerlerimizi,  bugünkü kültürümüzü bütün dünyaya tanıtmak ve anlatmak istiyoruz. Aynı zamanda komşularımızın ve bize misafir gelen insanlarında kendi kültürlerini bu fuarla tanımak istiyoruz. Batum Expor Turizm furarında ülkemizden fuara katılan turizm firmalarının yoğun ilgi gördüğünü söyleyebilirim. Bu bir butik fuardır. Butik fuar olmasına rağmen çok yoğun bir ilgi var. Gürcistan’dan ve Kafkas ülkelerinden ülkemize geçen yılın ilk üç aylık dönemine baktığımızda % 40 oranında rezervasyon artışı var.  Bu ilginin giderek artacağına inanıyoruz.” dedi.

Fuar, 14 Mayıs’a kadar açık kalacak