AnasayfaArtvin'den HaberlerESNAF, AHİLİK FONU’NDAN YARARLANACAK

ESNAF, AHİLİK FONU’NDAN YARARLANACAK

ESNAF, AHİLİK FONU’NDAN YARARLANACAK

İflas eden veya dükkânını kapatan esnaf Ahilik Fonu’ndan yararlanacak.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Esnafa işsizlik maaşı bağlanmasını sağlayacak Ahilik Fonu, 2017’de devreye giriyor. İflas eden veya dükkânını kapatan esnaf fondan yararlanacak. Esnafların işyeri açıkken para yatıracağı fona devlet de katkıda bulunacak.

Artvin Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürü Kahraman Derece; “Ahilik, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir” dedi.
Derece, Kurucusu Ahi Evran’dır ve kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olduğun belirtti.

İş yerini kapatan esnafın gelir kayıplarını telafi etmek üzere kurulacak Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasından, ilgili kanun kapsamında 4/B sigortalısı olan yaklaşık 1,9 milyon sigortalı faydalanacak olduğunu söyledi. Derece; “Başta esnaflar ve tacirler olmak üzere şirket ortağı olan gerçek kişiler ile noterleri de kapsayan sistem, İşsizlik Fonu’nun benzer bir modeli olarak tasarlandı” dedi.

SGK İl Müdürü Kahraman Derece Ahilik Fonuyla şu bilgileri verdi, “Öngörülen düzenlemede, esnaf ahilik sandığı sigortalısı olan esnaf, her ay prime esas kazancı üzerinden yüzde 2 oranında prim ödeyecek ve devlet de yüzde 1 oranında prim ödeyerek sandığa destek olacak. Sandığa ödenecek tutarın en az asgari ücretin yüzde 3’ü olması bekleniyor. Vatandaşlar bunun yüzde 2’sini, yani yaklaşık 35 lirasını, devlet de 18 lirasını ödeyecek. Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği, sandığa; 720 gün prim ödeyen sigortalıya 6 AY,  900 gün prim ödeyen sigortalıya 8 AY,

1080 gün prim ödeyen sigortalıya ise 10 AY, süreyle verilecek.

Verilecek ödenek, sigortalıların son 4 ay ortalama prime esas kazancına göre belirlenecek. Aylık ödenek tutarı, asgari ücretin yüzde 40’ından, yani 711 liradan az, yüzde 80’inden, yani bin 422 liradan fazla olamayacak.”