a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANINDAN 2018’DE ARTVİN’E DOĞALGAZ MÜJDESİ

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANINDAN 2018’DE ARTVİN’E DOĞALGAZ MÜJDESİ

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANINDAN 2018’DE ARTVİN’E DOĞALGAZ MÜJDESİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “2017’de Şırnak ile 2018’de Artvin ve Hakkâri’nin de doğalgaza kavuşmasıyla gazın ulaşmadığı il kalmayacak” dedi.

ARTVİN-Türkiye’nin ilk yüzer LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) depolama ve yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) ve Egegaz’ın LNG terminali ilave kapasite yatırımları, Aliağa ilçesinde Etki Liman İşletmelerine ait yüzer terminal iskele sahasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete girdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye genelinde 40 ilçeye doğalgaz dağıtım töreninde yaptığı konuşmada doğalgaz dağıtımında şu an 78 kente ulaşıldığını belirterek, “2017’de Şırnak ve 2018’de Artvin ve Hakkari’nin de doğalgaza kavuşmasıyla Türkiye’de doğalgazın ulaşmadığı hiçbir ilimiz inşallah kalmayacak. Özellikle boru hatlarının ulaşmadığı ilçe, kasaba ve beldelerimize sıkılaştırılmış doğalgaz ve sıvılaştırılmış doğalgaz yöntemleriyle Türkiye’nin dört bir tarafına doğalgaz ulaştırmaya devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’de doğalgaz sektörüne 11 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Albayrak,  “Hakkari’ye kadar doğalgazın gitmediği ilimiz kalmayacak. Doğudaki  vatandaşlarımızı istismar eden, imkansızlık içinde bırakmak için elinden geleni  yapan hatta onları katleden bu alçak örgüte rağmen, bu hain örgüte inat biz  Hakkari’ye de Şırnak’a da doğalgazı getireceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

Çalışmalarının sadece elektrik alanında değil, doğalgaz alanında yoğun  şekilde sürdürüldüğünü dile getiren Albayrak, bu törenin sadece Üzümlü için değil  Türkiye’de yarım milyondan fazla insanın bu yıl itibariyle doğalgaza kavuşması  açısından da önemli bir tören olduğunu ifade etti.

Albayrak, konuşmasına şöyle devam  etti: “Çıktığımız bu yolda bugün hamdolsun 40 ilçemizdeki vatandaşlarımızın  da doğalgaz konforunu yaşamasına vesile oluyoruz. AK Parti göreve geldiğinde Türkiye’de sadece 6 ilde doğalgaz kullanılıyordu, bugün, ‘Doğalgazı olmayan  şehrimiz kalmayacak’ diyerek çıktığımız bu yolda şükürler olsun ki 2016 yılı  itibariyle 76 ilimizi geçtik. 2016 yılında tamamlanan çalışmalarla şu ana kadar  Bitlis, Bingöl, muş, Iğdır ve Mardin’de yaşayan vatandaşlarımız da doğalgaz ile  buluştu. Sadece şehir merkezlerine değil bugün burada açılışını  gerçekleştirdiğimiz Üzümlü ile Rize Gündoğdu’dan İzmir Ödemiş’e, Sinop merkezden  Bitlis Tatvan’a, Mardin Kızıltepe’den, Kütahya Çavdarhisar’a, Amasya Taşova’dan  Hatay Defne’ye kadar 40 ilçemiz daha bu yıl sonuna kadar doğalgaza kavuşuyor.”

2018 Yılını Sonuna Kadar Tüm Türkiye’de Gaz Ulaştırmadığımız Şehir Kalmayacak

 

Türkiye’deki doğalgaz yatırımlarına devam ettiklerini aktaran Albayrak, şunları kaydetti:

“2016 yılı bitmeden 300 milyon lirayı aşan bir yatırımla tüm  Türkiye’deki doğalgaz genişleme yatırımlarımıza devam ediyoruz ve edeceğiz. İlk  günden beri hep bir şey diyoruz. Cumhurbaşkanımızın bize öğrettiği bir şey var  ‘durmak yok yola devam, çalışmaya devam’. İşte bugün de bunun bir sembolü olarak bu güzel açılış için karşınızdayız. İnşallah aralık ayındaki ihalesi ile Ağrı’yı da 2017 yılında doğalgaza kavuşturacağız. Buna müteakip Tunceli’de 2017 yılı  içerisinde inşallah doğalgaza kavuşması için adımları atıyoruz, atacağız. Geriye  kaldı Şırnak Artvin, Hakkari. 2017 yılında inşallah Şırnak, 2018 yılında da en geç Artvin ve Hakkari’yi doğalgazla buluşturarak 2018 yılını sonuna kadar tüm Türkiye’de gaz ulaştırmadığımız şehir kalmayacak.”

Albayrak, gelecek yıl da insanlara doğalgaz konforunu yaşatmak için  mücadele edeceklerini anlatarak, “2017 yılında, 2016’nın da üstünde bir  performansla bugün açılışını yaptığımız sayıdaki ilçeden daha fazla inşallah,  ilçemize, bölgemize, vatandaşımıza gaz konforunu ulaştırmak için mücadele  edeceğiz, çok çalışacağız. Bugün burada Hem BOTAŞ firmamızdan, hem özel sektör  dağıtım firmalarımızdan söz almak istiyorum. Sizlerin huzurunda 2017 yılı çok  daha büyük yatırımların gerçekleştirileceği bir yıl olacak inşallah.” şeklinde  konuştu.

Türkiye’de Doğalgaz Kullanan Hane Sayısı 13 Milyon

Doğalgaz yatırımın bölgeye iş imkanı da sunacağını dile getiren  Albayrak, “Yapılan bu yatırım sadece il ve ilçelerimizin doğalgazla buluşmasına  vesile olmayacak aynı zamanda buralarda yeni iş imkanlarının doğmasına, istihdama  ve şehirlerimizin kalkınmasına ciddi katkı sağlanacak. Bugün Türkiye’de doğalgaz  kullanan hane sayısı 13 milyona yaklaştı. Bunu aileler bazında çarptığımızda  yaklaşık 50 milyon vatandaşımız doğalgaz hizmetinden faydalanıyor. Milletimizi  her şeyin en iyisine layık, sizler her şeyin en iyisine layıksınızdır mottosuyla  sizlerin rahatı için gece gündüz demeden çalışmak bizim boynumuzun borcu.”  ifadelerini kullandı.

Albayrak, Türkiye’nin her tarafına eşit hizmet götürmeye çalıştıklarını ifade ederek, “Biz ilk günden beri ‘batıda ne varsa doğuda da ol olacak’ dedik.  Dedik mi? Dedik. Bunun için batıda doğalgaz varsa doğuda da olacak. Tüm  Türkiye’yi 780 bin kilometre görerek, bu şuurla çalışarak, hizmet aşkıyla ortaya  koymaya çalıştık. Ne oldu, gece gündüz çalıştığımız bu süreçte müteahhitlerimiz  tehdit edildi, iş makineleri yakıldı, işçilerimiz tehdit edildi, kaçırıldı. Niye?  Bizim Kürt kardeşimiz bu imkana sahip olmasın, Türk kardeşimiz sahip olmasın,  Ahıskalı kardeşlerimiz bu imkana sahip olmasın. Ama birileri, özellikle terör  örgütü mensubu ve onların maşası olmuş birileri Türkiye gelişmesin, kalkınmasın  diye çabaladı durdu. Korktuk mu? Hayır. Elhamdulillah, Allah’tan başka hiçbir  şeyden korkmadık. Hizmete devam dedik. İşte tıpkı bugün buradaki açılış gibi  önemli açılışlara, yatırımlara hız kesmeden devam ettik.”

Doğalgaz gitmeyen il kalmayacağını söyleyen Albayrak, “Hizmet ortada.  Hakkari’ye kadar doğalgazın gitmediği ilimiz kalmayacak. Doğudaki  vatandaşlarımızı istismar eden, imkansızlık içinde bırakmak için elinden geleni  yapan hatta onları katleden bu alçak örgüte rağmen, bu hain örgüte inat biz  Hakkari’ye de Şırnak’a da doğalgazı getireceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Albayrak, doğalgaz yatırımlarına işaret ederek, “Doğalgaz sektöründe  bugüne kadar 11 milyar TL’yi, eski parayla 11 katrilyonu aşan yatırımlar yaptık.  Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar her hanenin doğalgazla buluşmasını sağlamak için altyapı yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.  Ekim ayı içerisinde Başbakanımızın onayı, Bakanlar Kurulumuzun da aldığı kararla  doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan merkez nüfusu 20 bin ve  üzerindeki ilçelerimize de doğalgazın götürülmesi için BOTAŞ’ımıza talimat  verdik.”

Bakan Albayrak, Üzümlü ilçesi 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda, Türkiye  genelinde 40 ilçeye doğalgaz dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, vatandaşlardan  ilçe ve beldelerine doğalgaz getirilmesi konusunda yoğun taleplerin gelmeye devam  ettiğini söyledi.

Halkın bu konuda müsterih olması gerektiğini belirten Albayrak,  “Bakanlığımız bu konuda da gerekli düzenlemeleri yaparak sizlerin taleplerini  karşılama noktasında yeni düzenlemeler için çalışmaya devam ediyor.” ifadelerini  kullandı.

Albayrak, doğalgazı tüm Türkiye’ye ulaştırmak için çalıştıklarını  anlatarak, şöyle devam etti: “Özellikle boru hatlarının ulaşmadığı, boru hatlarına uzak mesafede  bulunan ya da coğrafi nedenlerden dolayı boru hatlarının teknik olarak inşa  edilmesinin mümkün olmadığı ilçe, kasaba ve beldelerimize sıkılaştırılmış  doğalgaz, yahut sıvılaştırılmış doğalgaz dediğimiz CNG ve LNG’yi, tüm bu farklı  yöntemlerle doğalgazımızı tüm Türkiye’nin köşe bucak her yerine ulaştırmak için  çalışmaya devam ediyoruz. İşte bugün Üzümlü’deki açılışımız bu manada Türkiye  için de bir ilk niteliğini taşıyor. CNC yöntemiyle doğalgaz arzı  gerçekleştirdiğimiz ilk yer Üzümlü oldu. CNG sistemi ve şehir içi şebeke  yatırımlarıyla Üzümlü’nün doğalgaza kavuşması için 13 milyon TL yatırım  gerçekleştirdik. Böylece 2 bin 950 hane kesintisiz bir şekilde doğalgaz  hizmetinde yararlanabilecek. Doğalgaza erişim noktasında ülkemizin en ücra  köşesinde yaşayan vatandaşlarımız ile şehir merkezinde yaşayan vatandaşlarımız  aynı ölçüde refah ve gelişmişlik düzeyinden böylelikle faydalanmış olacak.”

Albayrak, bakanlığının, ülkenin 4 bir yanına doğalgaz ulaştırmak için  var gücüyle çalışırken, vatandaşların bütçesindeki yükü azaltmak için Başbakan  Binali Yıldırım’ın talimatıyla 1 Ekim itibariyle hem tüketici de hem sanayide  geçerliliği olmak üzere yüzde 10 indirim müjdesini paylaştığını hatırlattı.

“Türkiye’de ilk defa AK Parti iktidarı döneminde kış aylarına girmeden  ciddi oranda doğalgaz indirimi yapıldı” diyen Albayrak, “Hamdolsun pek çok şeyde  olduğu gibi bu ilk de AK Parti iktidarına nasip oldu. Doğalgazdaki yüzde 10’luk  indirim sadece vatandaşlarımızın bütçesindeki önemli bir kalemde düşüş  sağlamayacak aynı zamanda sanayimizin rekabet gücünün artmasına da önemli bir  katkı sağlayacak.” dedi.

Bakan Albayrak, sanayinin geliştirilmesi için doğalgaz indiriminin  yanında organize sanayi bölgelerine (OSB) doğalgazın getirilmesi görevini de  BOTAŞ’a verdiklerini kaydederek, “Bugün bunlardan bir tanesini de Başbakanımızın  açılışına katıldığı Bayburt OSB ile gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Bu kapsamda 26 tane OSB’nin daha doğalgaz arzı için gerekli yatırım  çalışmalarını başlatıp hızlandırdıklarını dile getiren Albayrak, şu ifadeleri  kullandı:

“2017 yılı itibariyle de çok önemli açılışlara da imza atacağız.  Hükümetimiz, ülkemizin doğalgaz arz güvenliğini sağlamak için gerekli bütün adımları süratle atıyor. Bu kapsamda doğalgaz depolama tesislerinin yanı sıra LNG terminalleri, yüzer LNG ve depolama tesisleri ile Türkiye’nin gaz piyasasının arz  yönünü daha da iyileştirme yönünde yıl başından itibaren çok önemli adımlar  atmaya başladık. Günlük doğalgaz arz talep dengesinin sağlanması ve kısa süreli doğalgaz arz güvenliğini teminat altına almak için yeni doğalgaz depolama  projelerinin inşası ve mevcut projelerinin geliştirilmesi ülkemiz için hayati ve  stratejik bir öneme sahip. Ulusal doğalgaz şebeke sistemine yeni bir giriş  noktası olarak yüzer LNG ve depolama ünitesi dediğimiz sistemleri ve bu  çalışmalara ara vermeden devam ediyoruz.”

Doğalgaz alt yapısının iyileştirilmesi noktasında atılacak her bir  adımın öneminin çok büyük olduğunu vurgulayan Albayrak, “Cari açığımızın büyük  oranı enerji ithalatından kaynaklı bir ülke olarak bizim için doğalgaza  ödediğimiz her bir liranın ne kadar kıymetli olduğu gerçeğinden hareketle yoğun  bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini dile getirdi.

Albayrak, yakın zamanda yerli ve yenilenebilir kaynakların daha etkin  şekilde kullanılırlığını öngören strateji ve politikalarla Türkiye’nin enerji  ithalatını önemli oranda azaltacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu ülkeye hizmet bizler için büyük bir şereftir. Bu uğurda kaybedebilecek ne bir saniyemiz ne de kısır çekişmelerle boşa harcayacak en ufak bir enerjimiz var. Bütün gayretimiz yarının Türkiye’sinin bugünden çok ama çok daha güçlü olmasıdır. 2023-2053-2071 hedeflerine giden yolda büyük Türkiye’yi inşa etmek için her zamankinden çok daha fazla çalışacağız. Türkiye’nin bu kutlu yürüyüşünü durdurmak için el birliğiyle ülkemizi bu yoldan alıkoymak için çalışan tüm şer odaklarına inat bu ülkeyi daha da ileri götürmek için birlik ve  beraberlik içinde yarınları kucaklayacağız.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ilimiz Artvin’in en geç 2018 yılında doğalgaz müjdesini vermesinin ardından Artvinli vatandaşlar açıklamalarda bulundu.

Artvinliler Olarak Doğalgazın Biran Önce Gelmesini Çok Heyecanla Beklemekteyiz

Artvinli vatandaş Asım Yılmaz ile yaptığımız röportajda, son zamanlarda Artvin ilindeki hava kirliliğine dikkat çeken Yılmaz; “Doğalgaz özellikle Artvin için çok geç kalınmış bir olay diye düşünebiliriz. Yanlış hatırlamasak Türkiye de 3 ilde doğal gaz çalışmalarının eksik kaldığı bu illerin Artvin başta olmak üzere Şırnak ve Hakkâri olduğunu biliyoruz. Doğal gaz katı yakıtlara göre ucuz, ekonomik hem de daha güvenilir bir yakıt türü olduğu için ülke ekonomisi açısından da önemli bir enerji çeşididir. Ayrıca bildiğimiz kadarıyla da diğer katı yakıtlar gibi de “Doğal gazı” ın temizliği, kullanılan cihazların temizliği ve bakımı açısında da çok kullanılabilir ve yenilenebilir olduğu bilinmektedir.

Kullanılan katı yakıtların genellikle kaliteli olması, ayrıca kontrollerin yerinde ve zamanında yapılmasına dikkat edilmeli.  Neticesinde kirlilik oranının çok yüksek olduğu zamanlarda, özellikle çocukların, gençlerin ve yaşlıların bu kirlikten çok etkilendiğine şahit olmaktayız.

Artvinliler olarak doğalgazın biran önce gelmesini çok heyecanla beklemekteyiz. Hatta bu konuda çok geç kalındığını da söylemeden geçemeyiz.

Yalnız binaların “ısı yönetmeliğine” uygun hale getirilmesi konusunda çalışmaların biran önce başlatması ve bu konuda ilgililerin, vatandaşları uyarması ve ısı yönetmeliğine uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Sonuçta geç kalınmış olsa da bir yerden başlamak ve biran önce Artvin’de doğal gazın kullanılmasını sağlamak gerekmektedir. Doğal gazın diğer yakıt türlerine göre güvenilir ve ekonomik olması sebebiyle ekonomiye katkısını da önemsiyoruz.

Ayrıca doğal gazın sadece kış aylarında kullanılan bir yakıt olmadığı, yazın da tercih edilen ve günlük yaşantımızın bir parça olarak evlerimizde ve işyerlerimizde kullanılan bir yakıt olarak çok önemli bir enerji. Çevreye daha az zararlı oluşunu da dikkate alırsak, çok önemsemekteyiz. Bir Artvinliler olarak ilimizin doğalgaza bir an önce kavuşmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bir diğer vatandaş Abdullah Ülkeroğlu da yaptığı açıklamada; “şahit olduğum birkaç olay var. Akrabalarım köyden Artvin Merkeze geldiğinde üzerlerinde halsizlik olduğunu burasının havasının kendilerine ağır geldiğini söylüyorlar.  İnsanlar üzerindeki bu ağır havanın çevre kirliliğinden dolayı kaynaklandığını tahmin ediyorum. İlimize doğalgazın gelmesiyle birlikte daha temiz ve yaşanabilir bir havayı soluyacağımızı düşünüyorum. Daha sağlıklı bir yaşam için doğalgazın ilimize gelmesini dört gözle bekliyorum” şeklinde konuştu.

HAYATİ AKBAŞ