AnasayfaArtvin'den HaberlerDANIŞTAY’IN CERATTEPE AÇIKLAMASINA TEPKİ GÖSTERDİLER

DANIŞTAY’IN CERATTEPE AÇIKLAMASINA TEPKİ GÖSTERDİLER

DANIŞTAY’IN CERATTEPE AÇIKLAMASINA TEPKİ GÖSTERDİLER

 

Danıştay’ın Cerattepe Kararını Şirketin Kapısına Kendilerini Zincirleyerek Protesto Ettiler 

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin ‘de Halkevleri mensubu 6 kişi Danıştay’ın kararını protesto etmek için maden şirketinin kapısına kendilerini zincirlediler.

Halk Evleri üyesi Dursun Ali Koyuncu ve beraberindeki 5 kişi İnönü Caddesi üzerinde maden şirketinin bulunduğu iş hanına giderek, Rize İdari Mahkemesi’nden çıkan ‘ÇED olumlu raporunu Danıştay’ın onamasını protesto etmek için, kendilerini kapıya zincirle bağladılar. Daha sonra üzerinde ‘Cerattepe’yi Yağmacılara Teslim Etmeyeceğiz’ yazılı pankartı açan grup ‘Cerattepe Geçilmez Artvin Halkı Yenilmez’, ‘Katil Şirket Artvin’i Terk et’ şeklinde sloganları atmaya başladı. Etraftan toplanan vatandaşlar sloganlara eşlik ederek alkış tuttular.

Eylem esnasında konuşan Halk Evleri Üyesi Dursun Ali koyuncu;  “Yaklaşık 2 yıl önce Cerattepe için açtığımız iptal davası bugün sonuçlandı. Danıştay bugün Cerattepe’nin katliamı için onay vermiştir.  Danıştay Artvin halkın taleplerine rağmen bu madene onay vermiştir” ifadelerini kullandı.

Olay yerine gelen Artvin Emniyet Müdürlüğü mensubu polisler önce eylemi izleyen vatandaşları dağıtmaya çalıştı. Daha sonra pankartı toplayan polis eylemcilere müdahale etti. Daha sonra zinciri çözmeye çalışan polis zinciri çözemeyince vücuduna sarılı olan zinciri boyunlarından çıkartarak eylemcileri gözaltına aldı.