AnasayfaArtvin'den HaberlerCUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI ARTVİN’ DE

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI ARTVİN’ DE

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI ARTVİN’ DE

1-6

 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası İle ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ Karadeniz Turnesinin İlk Durağı Artvin idi

 Büyük Konser Büyük Sürpriz

ARTVİN-Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Artvin Çoruh Üniversitesi’nde muhteşem bir konser verdi. Doğuş Grubu’nun ana sponsorluğunda gerçekleştirilen turne kapsamında konserler veren orkestranın Artvin Konserinde Artvinli müzik severler için büyük sürprizler vardı. Orkestra klasik batı müziği ile Türk oyun havalarını sentezlerken, Atabarı, Çift Jandarma gibi Artvin halk türküleri orkestra tarafından seslendirildi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın gösterisi ayakta alkışlandı.

Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Karadeniz Turnesine Artvin’den Başladı

Yürüttüğü proje ve kurduğu platformlarla Türkiye’de kültür-sanatın gelişiminin en önemli destekçilerinden biri olan Doğuş Grubu, 2007 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) ana sponsorluğunu üstleniyor. Doğuş Grubu bu sponsorluk kapsamında, 7 yıldır sürdürdüğü ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ (KSA) projesini bu kez Karadeniz’in farklı şehirlerine taşıyor. CSO ile klasik müziği Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversiteler aracılığıyla gençlere ve bölge halkına tanıtmak ve sevdirmek üzere düzenlenen turne kapsamında, bu yıl 5 il ziyaret edilecek. Artvin, Rize, Trabzon, Ordu ve Amasya’da düzenlenecek konserleri üniversite öğrencilerinin yanı sıra dileyen herkes ücretsiz izleyebilecek. Turne kapsamında ünlü Türk besteci Muammer Sun tarafından orkestra için özel olarak yazılan “Oyun Havaları” isimli eserin dünya prömiyeri de gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası İle ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ Karadeniz Turnesinin İlk Durağı Artvin oldu. Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde sahnelenirken konserde klasik batı müziği ile Anadolu oyun havaları sentezlendi. Konserde özellikle Artvin yöresine ait Atabarı, Çift Jandarma, Gelevera Deresi gibi halk türkülerinin seslendirilmesi konseri izlemeye giden Artvinli müzik severler tarafından ayakta alkışlandı.

Cihat Aşkın CSO ile bir kez daha sahne aldı

Prof. Dr. Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, bu sene ziyaret ettiği illerde başarılı keman sanatçısı Cihat Aşkın ile birlikte tanınmış opera sanatçılarından soprano Görkem Ezgi Yıldırım ve tenor Aykut Çınar’a eşlik etti. Konseri Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcıları Aydin Tüfekçioğlu ve Fahrettin Tilki, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu’nun ve Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim görevlilerinin yanı sıra çok sayıda müziksever takip etti. Konserde klasik batı müziğinden çok önemli eserler çalınırken, başarılı keman sanatçısı Cihat Aşkın ile birlikte tanınmış opera sanatçılarından soprano Görkem Ezgi Yıldırım ve tenor Aykut Çınar’ın seslendirdikleri parçalar ise büyük beğeni topladı. Orkestra şefi Prof. Dr. Rengim Gökmen, Artvin’de olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek Artvin’e bugüne kadar gelememiş olmanın üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Karadeniz turnesinin ilk durağının Artvin olduğunu ifade eden Gökmen, Artvin’e gelirken elleri boş gelmediğini ve Artvinli müzikseverlere büyük sürprizlerle geldiklerini ve de bu sürprizlerin beğenileceğini umduklarını söyledi. Gökmen, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının tarihçesinden ve Cumhuriyet’in ilanından sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün himayelerinde kurulan orkestranın Anadolu’yu karış karış gezerek konserler verdiğini, Doğuş sponsorluğunda ise son 7 yıldır yeniden Anadolu yollarında olduklarını anlattı.

Konserin son bölümünde Artvinli müzikseverleri büyük sürprizler bekliyordu. Klasik Batı Müziği’nden ezgilerle başlayan konserin sonuna doğru önce Cilveloy, ardından Ben Seni Sevdiğumi ve Gelevera Deresi türküleri keman sanatçısı Cihat Aşkın ile birlikte tanınmış opera sanatçılarından soprano Görkem Ezgi Yıldırım ve tenor Aykut Çınar tarafından okunurken, konserin son bölümünde ise büyük bir sürprize daha imza atıldı. Orkestra Çift Jandarma ve Atabarı’nı seslendirerek müzikseverlerin gönlünü fethetti. Atabarı’nın seslendirilmesinin ardından konseri takip eden yüzlerce Artvinli orkestrayı ayakta alkışladı. Şef Prof.Dr. Rengim Gökmen, Artvin’in çok zengin bir kültüre sahip olduğunu, doğal güzelliklerinin yanı sıra bu zengin kültür bölgesinde yaşıyor olmaktan dolayı Artvinlilerin çok şanslı olduklarına vurgu yaptı. Gökmen, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Artvin yöresine ait türküleri diğer turne bölgelerinde de seslendireceğini belirterek bu konseri izleyen Artvinlilerinde bir ilke imza attıklarını sözlerine ekledi.

Konserin sonunda Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Fahrettin Tilki, orkestra şefi Prof. Dr. Rengim Gökmen’e orkestra adına plaket sundu ve teşekkür etti. Ayrıca sanatçılara da tek tek çiçek sunan Fahrettin Tilki, bu muhteşem konserin kolay kolay unutulamayacağını belirtti.

CSO’nun bu yılki ilk durağı Artvin Çoruh Üniversitesi’ydi

Artvin Çoruh Üniversitesi ile başlayan ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ Karadeniz konser turnesi, 8 Kasım Salı günü Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi konseriyle devam edecek. CSO, 9 Kasım’da Ordu Üniversitesi’nde gerçekleşecek konserin ardından, 11 Kasım Cuma günü Amasya Üniversitesi’nde vereceği son konserle Karadeniz turnesini tamamlayacak.

 

Konser salonu yenilenmesi ile başlayan destek devam ediyor

 

Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran, 2005 yılından bu yana, bir marinada gerçekleştirilen ilk ve tek klasik müzik festivali olma özelliği taşıyan Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nin kurucu destekçiliğini üstlenen Doğuş Grubu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kasım 2007’de imzaladığı bir protokolle ‘Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Teknik İyileştirme Projesi’ni başlatarak CSO’nun ana sponsoru oldu. Bir yıldan daha kısa bir sürede, Eylül 2008’de projenin tamamlanmasının ardından bina, 10 Ekim 2008’de sezon açılışı ile yeniden müzikseverlerle buluştu.

 

CSO’ya verdiği desteği sürdüren Doğuş Grubu, klasik müzik kültürünü büyük şehirlerden Anadolu’ya taşımak ve başta gençler olmak üzere ilgi duyan herkese klasik müzik sevgisini aşılamak amacıyla ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ projesini hayata geçirdi. 2009 yılından bu yana düzenlenen 6 turne ile 30 bini aşkın müziksevere ulaşan proje, gençlere ve müzik severlere klasik müziği sevdirmeye devam ediyor.

Bu yıl turne kapsamında düzenlenecek konserlerde evrensel sanat müziğinin çok sevilen popüler olmuş yapıtları ile Karadeniz yöresine ait türkülere ve Anadolu müziğinden esinlenerek bestelenmiş ünlü Türk bestecilerinin eserlerine de yer verilecek.

Doğuş Grubu, yedinci yılına giren bu önemli projeyle CSO’yu daha önce ziyaret etmediği ya da uzun süre önce ziyaret etme fırsatı bulduğu illerdeki klasik müzikseverlerle buluşturmayı ve bu sayede klasik müziğin ülkemizdeki gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor. Kampüste Senfonik Akşamlar Projesi ile 28 ilde 30 bini aşkın müziksevere ulaşıldı.

Dünyada bugüne kadar kesintisiz devamlılık sağlamış, en köklü senfoni orkestralarından biri olan CSO, Doğuş Grubu ve üniversitelerin iş birliği ile 5-11 Kasım tarihleri arasında 5 şehirde konser düzenleyecek. Etkinlik süresince, CSO hem üniversitelerde öğrenim gören gençler hem de bu şehirlerde bulunan klasik müziğe ilgisi olan kişilerle buluşacak.

HAYATİ AKBAŞ

1-8 1-9 1-14