AnasayfaArtvin'den HaberlerCHP ARTVİN İL KONGRESİ YAPILDI

CHP ARTVİN İL KONGRESİ YAPILDI

CHP ARTVİN İL KONGRESİ YAPILDI

CHP’nin Yeni İl Başkanı Ahmet Biber Oldu

Ahmet Biber: Sorumluluklarımız çok fazla bunun bilincinde hareket edeceğime söz veriyorum

Hayati Akbaş

ARTVİN-CHP’de gün kongre günüydü. İlçe seçimlerini tamamlayan CHP Artvin İl Örgütü’nde İl Kongresi’nde sonuçlanırken, tek liste ile gerçekleşen seçimde Ahmet Biber Başkan seçildi. Yoğun ilgi altında gerçekleşen kongreye katılan CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç’un açıklamaları dikkat çekiciydi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin il Örgütü 36. Olağan genel kurulunu tamamladı. Mevcut il başkanı Ali Yücel Kurt aday olmazken,  genel kurulda Ahmet Biber il başkanı seçildi.  CHP Artvin 36. Olağan Genel Kongresi Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapıldı. Olağan Genel Kongresine CHP Grup Başkan Vekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan,  CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Artvin Eski Milletvekilleri Metin Arifağaoğlu ve Yüksel Çorbacıoğlu, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek,  Kemalpaşa eski belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu, Murgul Eski Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, Hopa Eski Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, Şavşat Eski Belediye Başkanı Naci Köroğlu,  CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt,  Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal,  Artvin Ticaret Odası Başkanı Kurtul Özel, ESOB Başkanı Demirhan Elçin,  ÖDP İl Başkanı Mahmut Zeytinci,  Haziran hareketi İl Temsilcisi Sercan Dede, Artvin Gazeteciler Derneği Başkanı Zeki Alkan, AFGAD Başkanı İsmet Başar, Yeşil Artvin derneği Başkanı Nur Neşe Karahan,  CHP Eski İl Başkanları Mehmet Dinç, Selim Bilgin, Seçkin Kurt,  İlçe Başkanları ve partililer katıldı.

CHP Artvin 36. Olağan Genel Kongresi Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk’ün açılış sunumuyla başladı. Divan oluşturuldu. Divan başkanlığına Çorum Milletvekili Tufan Köse, üyeliklerine ise Okan Ersöz ve CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul oy birliği divana kabul edildi.

Tuncay Özkan: Memleketimin güzellikleri Cami avlusuna bırakılmış değildir.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından faaliyet raporu ve hesap raporları okundu. Oylamaya sunuldu. Dilek temenniler bölümünde ilk konuşmacı İzmir Milletvekili Tuncay Özkan oldu.  Özkan konuşmasında, “ Geleceğimize dair duygularımı paylaşacağım. Atatürk Anadolu’ya çıktığında Boşa dolaşma paşa ordu kur memleketi kurtar. Öyle bir çağa geldik ki her şeyin temeli meşruiyettir. Hukuktur. Önce meclis sonra ordu der Atatürk.  Bunların arsızlıkları cüretlerinden geliyor. Artvin’den sesleniyorum. Memleketimin güzellikleri Cami avlusuna bırakılmış değildir. Biz aşkla bu yürüyüşü sonuna kadar götüreceğiz. Biz kazanacağız. Onlar karşılarında ne büyük bir ideolojinin farkında değiller. Bakın kadınlarımız var salonumuzda.  Atatürk Kadınlara çok büyük önem vermiştir.

Anadolu topraklarından düşman çekilirken yaklaşık 18 bin kadınımızın memesini kesmiş, 23 kadının ağzını burnunu kasaturayla kesmişler, rahmi parçalanmış kadınların buluştuğu zaman ortaya çıkan aşkın ürünleriyiz biz.  O yüzden bu topraklarda Mustafa Kemaller tükenmez aşk yenilmez. Ben cezaevinde 6 yıl kaldım. Avukatım her zaman yanıma gelirdi.  Biz yoldaşlığımızı Taner Kazanoğlu ile çok tanışmıyorduk. Şimdi ahretlik kardeşiz. Siz beni cezaevinde unuttunuz mu? Biz karanlıklarda sevda dokumayı bilen insanlarız.  Birbirimize kucaklaşmaktan daha güzel bir şey var mı?. Ben her birinizle kucaklaştığımda Atatürk’le kucaklaştığımı hissediyorum. Çocuklarımızı faşizmden kurtarmak için kucaklaşmaya, Mustafa Kemal’in aydınlığında buluşmak dileğiyle. Başka eksikleri tamamlamaktır. “dedi.

İkinci konuşmayı ise İl Gençlik Kolları Başkanı Anıl Öztürk yaptı. Öztürk, konuşmasında aramızdan ayrılan Artvin Eski Belediye Başkanı Emin Özgün ve Arhavi Eski Belediye Başkanı Musa Ulutaş’ı andı.  Daha sonra konuşmasına Cerattepe’ de yaşanan sıkıntılardan bahsetti.

Programın dilek ve temenniler bölümünde ise söz almak isteyen kürsüye çıkarak duygularını ifade etti.  Hopa Eski İlçe Başkanı Fehmi Ustabaş söz aldı. Ustabaş konuşmasında; “Burada konuşacaklarımızı sokakta, orada burada konuşuyoruz ama burada konuşamıyoruz.  Aynı küskünlükler aynı bencillikler devam etti.  Bazı yanlışları söylememiz lazım. 2014’te bir hata yaptık. Yerel seçimlerde çok ağır bedel ödedik. Hata yaptık. Bizi bu hatalara sürükleyen yanlışları masaya yatırmamız lazım. 2015 yılında çok şeyler yaşadık. Eğer önümüzdeki dönem bu hataları yanlışları yapmadığımızda başaracağız” dedi.

Yüksel Çorbacıoğlu neden aday olmadığını açıkladı

CHP Eski Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu,  bir süre önce aday olmak için çalışma yaptım. Ahmet Biber’in aday olmasından dolayı aday olmadım. Sayın Ahmet Biber’e başarılar diliyorum. “dedi.

CHP Eski Milletvekili Metin Arifağaoğlu da yaptığı konuşmasında, “parti hepimizindir ne Bayraktutan’ın ne Çorbacıoğlu’nun ne de Arifağaoğlu’nundur, hepimizindir. CHP çok büyük bir partidir. Ön seçimde olur, önseçimsiz de olur. Bu partimizin tüzüğünde var.

Metin Arifağaoğlu Eski Vekil Çorbacıoğlu, Milletvekili Bayraktutan ve Baro Başkanı Ali Uğur Çağal’ı sahneye davet ederek birlik ve bütünlük fotoğrafı verdi. Parti içi küskünlükler ile ilgili söylentilerin sonlandırılması gerektiğine vurgu yaparak, ağabey olarak davetini gerçekleştirdiğini söyleyerek el ele fotoğraf verildi. Salonda bulunanlar bu birlik ve beraberliği uzun süre alkışladı.

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir’de yaptığı konuşmasında “Ben 2-3 sayfalık konuşma hazırladım. Benim söyleyeceklerimi konuşmacılar söyledi.  TV’lerde Türkiye gündeminde olan bazı şeyler alınıyorum. Cevap vermeli. Parkalılarımıza laf söyledi, uzun paltolular. Burada parkalılar boldur.  Parkalı abimiz kısacık ömrünü Atatürk yolunda tam bağımsızlık diyerek hayatını verdi.  Yaşasın Atatürk’ten Denizlere kadar tam bağımsız Türkiye diyerek sözlerin tamamladı

Dilek ve temenniler bölümünün tamamlanmasının ardından mevcut il başkanı Ali Yücel Kurt, “Burada aday olamamak gerçekten çok zor. Bu saldırılar benden sonraki arkadaşlarıma da olacak. Düşüncemizin gereğini yerine getirmedik. Bunun acısını daha çok yaşayacağız. Ben Merkez ilçe kongresinde en son bir konuşma yaptım. Cerattepe konusunda hukuksal süreç tamamlanmıştır. Başka bir boyuta geçelim dedim. Yanlış mı?  3 ay kadar önce turizm çalıştayına da gittim. Öyle bir anlatıldı ki. Turizm patlaması yapmışız. Artvin’de 330 ruhsat olduğunu söyledim. HES’ler aynı kavga ettik. Başka bir Artvin var, Başka bir şey var. Biz Bergamalıların durumuna düşmeyelim diyorum. Ne yapmamız gerekiyorsa onu yapalım diyorum.   Başka bir yolu varsa onu bulmamız lazım.  Sözde gazeteci bir arkadaş bana linç kampanyası başlattı.  Ayrışmasını bilmiyorsan kavga etmeyeceksin. Ben linç kampanyasıyla gitmedim.  Başka şeyler de var. Onları burada konuşmayacağım” diyerek yeni yönetimi başarılar dileyerek sözlerine son verdi.

Ahmet Biber: Sorumluluklarımız çok fazla bunun bilincinde hareket edeceğime söz veriyorum

Kongrede tek liste ile aday olan Ahmet Biber ise konuşmasında; “Bu günler kadar hizmet veren eski İl Başkanı Yücel Kurt ve yönetimine teşekkür ediyorum ve şunu bekliyorum ki partimize bundan sonra devam etsin. Bugün neyle karşı karşıya olduğumuz görüyoruz, hukuk tanımaz,  tek adam yönetimiyle.

Karanlığın en zifiri olduğumuz zaman aydınlığa çıkacağımız seçimdi. Seçim erken geç ne zaman gelirse gelsin ve bu tek adam seçimine hayır diyeceğim.  Ben Cumhuriyet Halk Partisi kültürüyle yetişmiş biriyim. Bana verilen göreve hayır diyemem, bütün örgütlerimle inanıyorum ki bugün burada konuşmak değil o başarıyı sağladığımız zaman konuşacağız. Bu partinin içerisinde ayrılık yok partisi temin edeceğiz.  CHP büyük olacak ve hepimizin olacak. Bu partide sevgi, barış hoş görü egemen olacak. Bu partinin başarısı için her şeyi yapacağız, en kısa sürede ilçe örgütlerimizle diyaloglarımız devam ederek, parti içi seferberlik ilan edeceğiz.

Türkiye öyle bir çıkmazdaki bu gerçeği kabul edeceğiz, yalnız CHP’ye gönül verenler değil, çağdaş yaşamdan olan tüm insanlar hukukun egemen olduğu tek çözüm CHP’yi görüyor.  O zaman görevimiz ve sorumluluklarımız çok fazla bunun bilincinde hareket edeceğimi, buna göre çalışmalarımı sürdüreceğimi huzurunuzda söz veriyorum.”dedi,

Özkoç: Binlerce kişinin haksız yere tutuklanarak bu ülkenin temel taşlarıyla oynandı

Özkoç: Bir olacaksınız, Birlik Olacaksınız

Son konuşmacı ise CHP Gurup Başkan Vekili Engin Özkoç oldu. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç yaptığı konuşmada “ Balyoz ve Ergenekon davlarında bu ülkenin ilerici demokrat devrimci ne kadar insanı varsa, onları yok etmek sindirmek için ellerinden geleni yaptılar. O gün görevden aldıkları generallerin ve subayların yerine getirdikleri Fethullah Terör Örgütüne mensup general ve subaylar bu ülkede darbe kalkışması yaptılar ve 250 şehit vermek zorunda kaldık” dedi.

FETÖ terör örgütü, Zekeriya Öz, Fethullah Gülen ne kadar suçluysa, bu ülkede onların önünü açan iktidarında suçlu olduğunu belirten Özkoç, binlerce kişinin haksız yere tutuklanarak bu ülkenin temel taşlarıyla oynandığını ileri sürdü.

Özkoç, “Terör örgütü için tutukluyoruz dedikleri kişilerin yanında devrimci demokrat ilerici insanları ceza evlerine attılar. İntihar etmelerine neden oldular. Şimdi bütün yetkilileri eline geçirip gece gündüz çalışıp yüzyıllık cumhuriyetimizi yok edip yüzüncü yılda başka bir ideolojiyi tesis etmek için ellerinden gelen her şeyi yapıp önümüzdeki günlerde, Türkiye Büyük Millet Meclisine uyum yasası altında getirdikleri kanunlarla son darbeleri vurmaya çalışacaklar. Böyle bir dönemde bizim bir birimizle uğraşmaya, bir birimizi kırmaya, bir birimizi gücendirmeye hiç hakkımız yok. Genel Başkanı temsil eden bir grup başkanvekili olarak diyorum ki, bir olacaksınız, beraber olacaksınız, birlikte cumhuriyet için mücadele edeceksiniz” dedi.

Özkoç devamında  “Gönderdiğiniz 550 milletvekili çocuklarımızın hangi savaşta öleceğine karar veriyorlar. Suriye savaşında mı ölecek, Irak’ta mı ölecek, Rus uçağı ile mi ölecek nerede ölecekse orada o milletvekilleri elini kaldırıyorlar. Anneler evlatlarınızın terör örgütüne kurban gidip gitmemesinin önündeki engel de, onun önü açacak olan, onu yok edecek olanda o 550 milletvekili. Sizin nasıl bir yaşam süreceğinize, sizden ne karar vergi kesileceğine o milletvekilleri karar veriyor. Orada Engin Özkoç bağırıyor diyorlar. Engin Özkoç bağırmıyor, orada bağıran feryat eden milletin sesidir, milletin haykırışıdır. Orada ki duruşumu daha önce CHP’de mücadele eden ama kendisinden daha ilkokuldayken depremde yıkılmış bir binanın derme çatma katında onun gibi bakmaya, onun gibi düşünmeye çalıştığım Mustafa Kemal Atatürk’ün duruşu milletvekili arkadaşlarımla, bu duruş milletin duruşudur. Bu duruş CHP’nin duruşudur. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar. Orada Uğur Bayraktutanlar var, orada Tuncay Özkanlar var, orada Kemal Kılıçdaroğlu var dimdik oturuyor, orada milletvekili arkadaşlarımız var. Orada dimdik duracak sizin seçtiğiniz evlatlarınız var”  dedi.

Konuşmaların ardından seçime geçildi. Yapılan seçimde Ahmet Biber yeniden başkan seçildi.

Yeni Yönetim Şu Şekilde Oluştu:

Tek liste ile gidilen kongre sonrasında CHP Yeni Yönetim Listesi şu şekilde oluştu: Uğur Aktaş, Sinan Arslan, Yücel Arslan, Yusuf Atan, Fatma Ceylanı, Dilek Çoruh, Ayşe Yavuz Dinç, Zafer Gülenç, Gülpaşa Gümüşgöz, Bedrettin Kalın, Nezahat Keskin, Mehmet Okumuş, Özay Özarslan, Hayrettin Pınar, Osman Sivaslı, Enver Turan, Köksal Turan, İsmail Usta, İlyas Şahin’den oluştu.