AnasayfaArtvin'den HaberlerCERATTEPE’DE Kİ AĞAÇLAR AÇIK ARTIRMA İLE SATILDI

CERATTEPE’DE Kİ AĞAÇLAR AÇIK ARTIRMA İLE SATILDI

CERATTEPE’DE Kİ AĞAÇLAR AÇIK ARTIRMA İLE SATILDI

 

Cerattepe Kesilecek olan 2 Bin 118 Ağacın İhalesi Yapıldı  

Hayati Akbaş

ARTVİN-Cerattepe maden sahasında bulunan 2 bin 118,51 Ağac açık artırımla satıldı, ihaleyi Eti Bakır A.Ş. aldı.

Cerattepe ’de kesilecek olan 2 bin 118 ağaç için ihalesi yapıldı. İhaleyi Eti Bakır A.Ş. alırken Taşlıca Kooperatif Başkanı Hasan Yaşar, kesilecek olan ağaç sayısını 2 bin 118 değil bunun dört katı olduğu söyleyerek, “Fidanları ağaçtan saymamışlar” dedi.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetleri gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan olaylar sonrasında Cerattepe Bölgesi’ndeki maden sahasına şirket yerleşmişti. Şirketin yerleşmesine karşın gündemdeki yerini koruyan Cerattepe konusunda yeni bir gelişme daha yaşanıyor. Son olarak ise Cerattepe maden sahasında kesilecek olan 2 bin 118 ağaç için Orman İşletme Müdürlüğünce ihalesi yapıldı.  İskebe işletme şefliğinde yapılan ihaleyi Eti Bakır A.Ş. aldı.  İhale sürecince maden karşıtları işletme önünde toplandı.

Taşlıca Kooperatifi Başkanı Hasan Yaşar, ihaleyle ilgili önemli iddialarda bulundu. Yaşar yaptığı açıklamada, Taşlıca Orman Kooperatifi sınırları içerisinde bulunan, Cerattepe sahasında, 98,99,133 ve 172 bölmelerde 03. 29. 2017 tarihinde saat 10.00’da Orman işletme müdürlüğünde, açık arttırma usulüyle satışı yapıldı.

Yaşar, damgalama yapılan bu bölgedeki, amenajman üretim bicimi değil Cerattepe’de ki madenciler için yapıldığı ileri sürdü. Yaşar, “Ben Taşlıca Kooperatif Başkanı olduğumdan ihaleye katıldım. Ancak ihalede parmak kaldırmadım. Çünkü biliyorum ki,  2 Bin 118,51 metreküp yani 2 Bin 118,51 adet kesilmesi gereken yerde ağaç kesilmeyecek an az bunun 4 katı olan, 8 bin 472 fidan kesilecek. Birilerinin işine gelmediği için fidanlar ağaçtan sayılmıyor. Oysaki o fidanlar geleceğin oksijen üreden ağaçları olacak. Bize yaşam sağlayacak.  Cerattepe’de çıkartılmak istenen maden ne Artvin Halkına nede devlete bir karı vardır. Şirket kazanacak diye burada yapılan çalışmalar bir vilayetin yok olması demektir.

Artvin’in üstündeki zenginlik altındaki zenginlikten daha fazladır.  Bir bilim adamının söylediği gibi, görmek istemeyenler görmez, işitmek istemeyenler işitmez. Basın aracılığıyla buradan çağrıda bulunuyorum. Görmek istemeyenler gözlük taksın duymak istemeyenlerde kulaklarından pamuğu çıkartsın. Artvin halkı kör eşek değildir. Tarih bu olayları yazacak, bunun veballi ağırdır.  Bu şehirde yetkili görev yapanlar, bu vilayetin yok olmasına imza atanlar bu ağacın kesilmesi ne evet diyenler, dönsün bir salavat getirsinler henüz yolun başsındayken bu katliamdan vaz geçsinler çağrımdır. ” diyerek yaşanan gelişmelere tepkisini gösterdi.