AnasayfaArtvin'den HaberlerCANKURTARAN TÜNELİ AÇILIŞI YİNE BİR BAŞKA BAHARA KALDI.

CANKURTARAN TÜNELİ AÇILIŞI YİNE BİR BAŞKA BAHARA KALDI.

CANKURTARAN TÜNELİ AÇILIŞI YİNE BİR BAŞKA BAHARA KALDI.

 

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin yılsonuna kadar açılacağını söyleyenler şimdi gelecek yıl açılacak demeye başladılar dedi.

Hayati Akbaş

ANKARA-CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan TBMM genel kurulunda bir konuşma yaparak Artvin halkının uzun zamandır beklediği Cankurtaran Tüneli ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bayraktutan TBMM Genel kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “

Değerli arkadaşlarım, “Cankurtaran tüneli” diye Artvin’i Karadeniz’e bağlayan bir tünelimiz var, Hopa Dağı tüneli, yılan hikâyesine döndü. Bunu daha önceden de buraya Meclis araştırma önergesi olarak getirdim ama ne yazık ki ilerlemiyor, bir problem var. Benden sonra konuşacak olan diğer siyasi parti gruplarının da sözleri bizler için, Artvinliler için çok önemli.

Bakın, 29 Ekim 2010 tarihinde Cankurtaran tünelinin temeli atılıyor. Ben İl Başkanıyım. Dönemin Başbakanı -geçen gün de Sayın Başbakanla bu konuda bir görüşme yaptık- o dönemin Ulaştırma Bakanı müteahhidi çağırdı, ben de oradayım -ihale şartnamesinde otuz aya bitecekti, dokuz yüz on güne- dedi ki: “Böyle olmaz, gel seninle bir koyun pazarlığı yapalım.” dediler ve dört ay aşağıya indirdiler, yirmi altı aya. Yani iki yıl iki aya tünelin bitmesine ilişkin olarak bir anlaşma yaptılar ve müteahhit de dönemin Ulaştırma Bakanını yanılttı, “aldattı” demiyorum, yanılttı değerli arkadaşlarım, “Yirmi altı aya bu tünel bitecek.” diye, aradan yedi yıl geçti. Değerli milletvekili arkadaşlarım, sekizinci yıla girdik dün ve ortada tünelin açıldığına ilişkin hiçbir emare yok. Tünel açılmadı. O nedenle, ben bunu daha önce de Meclis araştırma önergesi olarak getirdim ve soruyorum “Bu tüneli ne zaman açacaksınız?” diye. Benden sonra muhtemelen -burada Bakanlar Kurulu sıralarında kimse yok- muhtemelen iktidar partisi sözcülerinden biri gelecek, bütün Artvinlilerin bir talebi var, bu tüneli ne zaman açacaksınız, bunu istiyoruz değerli arkadaşlarım. Bakın, bu tünelin açılmasıyla alakalı problem, 12 kilometrelik bir yol kısalması var ama bunun dışında özellikle kara ilişkin ciddi bir problem yaşıyor Artvinli.

Bakın, bir şeyin hakkını verelim: Bakanlar, Sayın Başbakan Artvin’e geldiği zaman -geçende referandumda da geldi Sayın Başbakan- o tünelden geldi geçti, o tüneli kullandılar. 2014 yılında dönemin Bakanı Hayati Yazıcı geldi o tüneli kullandı, İçişleri Bakanı o tünelden geçiyor. Yani şunu ifade etmeye çalışıyorum: O tünelden geçmek için kırmızı plakaya sahip olmak gerekiyor değerli arkadaşlarım. Trafiğe açık değil ama sizin bakanlarınız geliyor, geçiyorlar. Ben, Artvin’in Milletvekili olarak o tüneli bir kere bile kullanmadım, bir kere bile geçmedim. Niye? Milletin kullanmadığı bir tüneli milletin vekili olarak ben de kullanmıyorum değerli arkadaşlarım. Bu tüneli trafiğe açın artık.

Bakın, size milletle alakalı bir tablo anlatacağım: Hani Sayın Başbakan, bakanlar Artvin’e geldiği zaman bu tüneli kullanıyorlar ya, hani o tünelden geçiyorlar ya kısa olsun diye, bakın, Artvinli neyle karşı karşıya kalıyor değerli arkadaşlarım: İki üç ay evvel 3 can verdik. Bakın, hemen altta bu trafik kazasıyla alakalı fotoğraflar var. Burada her fotoğrafı göstermiyorum. Burada can alıcı fotoğraflar var. Bakın, burada, Cankurtaran’da can veren insanlarımız var. Artvinli, bu tünelden geçemediği için, trafiğe açılmadığı için o tünelde can veriyor.

Bakın, Artvin’in hastalarının kaderidir, ya Erzurum’a götürüyoruz hastalarımızı ya Rize’ye götürüyoruz. Kış aylarında özellikle, bakın, yarın öbür gün, on beş gün sonra orada kar yağacak, o dağ, bizim için yine aşılmaz hâle gelecek değerli arkadaşlarım.

Sizlere Artvin’in milletvekili olarak buradan bir kere daha istirham ediyorum. Hükûmetle ilişkin olarak Sayın Başbakanla bir görüşme yaptık geçen gün, Değerli Grup Başkan Vekili de ifade etti “Bu yılın sonuna kadar bu açılacak.” dedi. Bugün de bürokrasiyle ilişkin konuşmalar yaptım.

Geçen gün, Ulaştırma Bakanı için verilen gensoruda, Sayın Ulaştırma Bakanı her konuda hamasetle iktidarın icraatlarını anlattı ama ben oradan ısrarla “Cankurtaran ne oldu? Cankurtaran’a ne yapacağız? Hopa Artvin Tüneli’ni ne yapacağız.” diye bağırdım, kulakları sağır oldu değerli arkadaşlarım.

Bitmeyen, bir yılan hikâyesine dönen, Artvin için en önemli yatırım olan… Bakın, bunu da açık olarak ifade ediyorum, Hükûmete de teşekkür ediyorum buna başladıkları için -teşekkür etmek de bir erdemdir- ama niye geç kaldınız değerli arkadaşlarım? Niye o konulara girmiyorsunuz? Sekiz yıldır bu tüneli niye bitiremiyorsunuz? Kamulaştırmada problem varmış, diğer konularda problem varmış; bunlar Artvinliyi ilgilendirmiyor, zamanında yapacaktınız arkadaşlar. Ben kamulaştırmanın ne olduğunu bilen iyi bir avukatım, yıllarca kamulaştırmayla uğraştım. Eğer burada bir problem varsa Hükûmetten kaynaklanan bir problem vardır değerli arkadaşlarım.

O nedenle, hangi siyasi partiden olurlarsa olsunlar bütün Artvinliler adına sizlerden rica ediyoruz. O tünel Artvin için can damarıdır. Elli yıldır, Artvinliler o tünelin hayaliyle yaşıyorlar. Evet, başladınız, teşekkür ediyoruz ama neden bitirmiyorsunuz? Neden bitirmiyorsunuz değerli arkadaşlar, değerli Hükûmet?

O nedenle, benden sonra çıkan iktidar yetkilileri bu kürsüye çıksınlar Artvinliye, Türkiye’ye desinler ki: Hopa Dağı tüneli filan tarihte bitecektir. “Yılsonunda bitecek.” gibi afaki sözler söylemesinler. Bugüne kadar bu sözleri söylediler, sözlerinin gereğini yapmadılar. Bunun gereğinin yapılmasına inancımla yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum”