AnasayfaArtvin'den HaberlerBURSALILAR ULUDAĞ VE CERATTEPE İÇİN BİR ARAYA GELDİ

BURSALILAR ULUDAĞ VE CERATTEPE İÇİN BİR ARAYA GELDİ

BURSALILAR ULUDAĞ VE CERATTEPE İÇİN BİR ARAYA GELDİ

Cerattepe’den Uludağ’a yediden yetmişe halkı ve vekiliyle Bursa sermayenin barbarlığına karşı ‘doğal olarak direniş’ dedi.

BURSA-Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında düzenlenen “Cerattepe’den Uludağ’a Talana Karşı Doğal Olarak Direniş” paneli AS-DER ’de çevre mücadelesinin yürütücüleriyle gerçekleştirildi.

Yıldırım’da bulunan Artvin Sanat Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde düzenlenen panel öncesinde festival filmlerinden biri olan Karadeniz’deki çevre mücadelesini başta Yeşil Yol olmak üzere ele alan ‘Gözyaşı Yolu’ izlendi. Filmin ardından Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’ın Derelerin Kardeşliği Platformu’ndan Taylan Kaya’nın ve DOĞADER’den Murat Demir’in konuşmalarıyla çevre hakkı mücadelesi ele alındı.

Taylan Kaya, Karadeniz’deki HES ve Yeşil Yol projelerini Bursalılarla paylaştı. Sermayenin ve bu talan projelerini meşrulaştırmak için öne sürdüğü dayanakları çürüterek ele aldı. Enerji ihtiyacı konusunda bilgilendirmelerde bulunan Kaya, olması gerekenin yerel ve bölgesel enerji üretimi olduğunu savundu.

Bursa’daki çevre hakkı mücadelelerini ise DOĞADER Başkanı Murat Demir dinleyicilerle paylaştı. Demir, Bursa’da yaşam hakkının yine rant ve kar odaklı hesaplar yüzünden yok edilmek istendiğini belirtti.

Cerattepe’de Cengiz Holding’in talanına karşı büyük bir direniş sergileyen Artvin halkının mücadelesini Bursa’ya taşıyan Nur Neşe Karahan’da bölgeye yapılacak herhangi bir saldırıda Bursa’nın da destek olmasını istediklerini dile getirdi.

Panelin sonunda plaketlerini Nur Neşe Karahan’a Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Taylan Kaya’ya AS-DER Başkanı Yalçın Akbulut ve Murat Demir’e CHP Bursa İl Örgüt Başkanı Şadi Özdemir ve Baro Eski Başkanı Avukat Ekrem Demiröz takdim etti.

HAYATİ AKBAŞ