AnasayfaArtvin'den HaberlerBAYRAKTUTAN, TBMM’DE ARTVİN’İN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

BAYRAKTUTAN, TBMM’DE ARTVİN’İN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

BAYRAKTUTAN, TBMM’DE ARTVİN’İN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

 

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Artvin’in sorunlarını dile getirdi.

Hayati Akbaş

ANKARA-CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Artvin’in sorunlarını dile getirdi.

Bayraktutan Mecliste yaptığı konuşmada; “Benim yörem, benim ilim aslında bir enerji kenti olmasına rağmen, suların en bol olduğu bir yer olmasına rağmen ve Çoruh Nehri üzerinde on bir barajın olmasına rağmen ne yazık ki aynı sorunu sadece sayın milletvekilim Mersin değil Artvin de elektrik anlamında ciddi anlamda sorun çekiyor. Biz de ilimizde yoğun bir şekilde elektrik kesintileriyle karşı karşıya kalıyoruz. Öyle ki daha ilginç bir örnek anlatayım: “Şu anda Artvin’de Türkiye açısından örnek teşkil edebilecek ne vardır?” derseniz, dünyanın en büyük Atatürk heykeli Artvin’de. Bir iş adamımız, daha doğrusu bir noter ağabeyimiz, devletten hiçbir yardım almadan, 24 metre büyüklüğünde, aynı o Brezilya’da, Rio de Janeiro’da olan heykel gibi bir büyük Atatürk heykelini Artvin’e yaptı. Ama yeteri derecede… Şu son günlerde belediye gene güzel şeyler yaptı kısmen aydınlatılıyor ama biz Atatürk heykelini bile aydınlatamıyoruz. O nedenle kentte bir aydınlatmanın ötesinde onu beklemek çok iyimserlik olur diye düşünüyorum.

Kamulaştırmalarla alakalı ciddi anlamda Artvin’in sorunları var. Kamulaştırmalarla alakalı olarak insanlara bir anlamda paralarını verdik, kamulaştırmanın sosyal boyutunu buzdolabına koyduk. Dedik ki: “Alın, bulunduğunuz, doğduğunuz, doyduğunuz yerleri mezarlarınızla beraber terk edin.” Şu anda ciddi anlamda bu insanlar bulundukları yerleri terk ettikten sonra kamulaştırmanın sosyal boyutu göz ardı edildi ve Artvin’de şu anda mevcut yapılan kamulaştırmalarla alakalı ciddi anlamda mağduriyetleri ne yazık ki Artvinli yaşamaya devam ediyor. Bu konuda yarın yapacağım konuşmada da özellikle Yusufeli ilçe merkezimizdeki kamulaştırmaların ne aşamada olduğunu, vatandaşın nasıl bir mağduriyet çektiğini de ayrıntılarıyla anlatacağım. O anlamda, bir yandan da Artvinli kamulaştırmanın yapıldığı yerde yaşayanlar, bir yandan da bir ülkeye kendilerini feda ediyorlar. Ama ne yazık ki, devlet, bu kamulaştırmaların sonucunda sosyal boyutu göz ardı ederek vatandaşlara diyor ki: “Buraları terk edin.”

Geçen hafta burada yapmış olduğum konuşmada Artvin’in ciddi sorunlarından bir tanesinin de hâlen devam eden Cankurtaran Tüneli olduğundan bahsetmiştim. Geçen bir hafta evvel ilgili bakan hakkında verilen gensoruda ve Sayın Başbakanla burada yapmış olduğum görüşmede söz konusu Cankurtaran Tüneli’nin ne zaman açılacağına ilişkin, bütün Artvinlilerin beklentisinin ne olduğuna ilişkin soruya, 2017 yılının sonuna kadar Cankurtaran Tüneli’nin Artvinlilerin hizmetine gireceğini Sayın Bakan ve Sayın Başbakan ifade etmelerine rağmen benim vermiş olduğum araştırma önergesi üzerine AKP Grubu adına söz alan Sayın Milletvekili 2018 yılı gibi belirsiz bir tarihte bu tünelin açılacağına ilişkin beyanda bulundu. Bu, bütün Artvinlileri derinden üzmüştür ve bu belirsizliğin olması Artvinlilerde derin bir kaygıya yol açmıştır.

Benim memleketimde şöyle bir problem var: Bakın, bizde tam teşekküllü bir hastane yok. Ne yazık ki en ufak bir kalp rahatsızlığında veya beyinle alakalı geçirilecek Allah göstermesin bir beyin kanaması olayında insanlar ya Erzurum’a ya Rize’ye veya Trabzon’a gitmek zorunda kalıyorlar. Bizi engelleyen bir duvar var, Cankurtaran. Yani Artvinlinin kaderi ambulanslarda ölmek değil değerli arkadaşlarım, Artvinliler herhangi bir hastaneye yetiştiriliyorken özellikle kış aylarında Cankurtaran Tüneli’ndeki sorunlardan dolayı, Cankurtaran Tüneli’nin açılmaması nedeniyle geçit vermeyen bir dağ karşında ne yazık ki ambulanslarda ölen bir Artvinli gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Bu konuda Hükûmetin bugüne kadar sekiz yıldır bitmeyen ve yılan hikâyesine dönen bu tünelin açılması konusunda gerekli hassasiyeti göstermesini, özellikle bu aydan sonra ki yarından sonra Artvin’e kar geliyor, bu aylarda doğabilecek olan yollardaki mağduriyetlerden dolayı bu tünelin açılmasını ivedilikle beklemekteyiz ki en azından, geçici de olsa Artvinlilerin o tünelden geçmesi sağlanmalıdır.

Bir başka problemimiz daha var değerli arkadaşlarım; o da ne? Bakın, Karadeniz’de bir Giresun Ordu Havaalanı var. Giresun Ordu Havaalanı Giresun ile Ordu’nun arasında tam ortaya denk geliyor ama ne yazık ki bizim tarafa geldiğimiz zaman bizim havaalanıyla alakalı bir Temel hesabı yapılmış. Nasıl yapılmış diye derseniz…

Artvin ile Rize arasında bir havaalanı yapılıyor Hükûmete teşekkür ediyoruz ama nasıl bir havaalanı ki -Sayın Milletvekili buradan gülüyor, Sayın Karal- bunlara çok yakın bize çok uzak. Bu nasıl oluyor? Bize göre, bunlara mil hesabından bize kilometre hesabından tutturuyorlar, birbirine uymuyor. O anlamda da Rizelileri şikâyet ediyorum bütün Artvinlilere. Bu havaalanının orta bir yerde olması gerekiyordu, bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerekiyor.

Evet, havaalanı yapılmasına karşı değiliz hatta teşekkür de ediyoruz ama biz havaalanının tam orta noktada olmasını, her iki ilin valiliklerinin orta noktada olmasını beklerdik. Bu konuda bir Temel hesabı yaptılar, bunda da yöre milletvekili olarak şikâyetlerimi sunuyorum.

Artvin’in sorunlarından bahsetmek istemem, sorunlarının bir an önce giderilmesini isterim ama bu konuda biraz önce ivedilikle bahsetmiş olduğum konular aciliyet kesp etmektedir.

Parlamentonun ve Hükûmetin bu konuda gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.