AnasayfaArtvin'den HaberlerBAYRAKTUTAN, ARHAVİ VE HOPA’DA AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLER İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ..

BAYRAKTUTAN, ARHAVİ VE HOPA’DA AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLER İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ..

BAYRAKTUTAN, ARHAVİ VE HOPA’DA AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLER İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ..

ugur-bayraktutann

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Artvin’de açığa alınan Eğitim-Sen’li 47 öğretmenin bir an önce görevlerine iade edilmesini isteyerek konu ile ilgili Başbakan’a yazılı soru önergesi verdi.

ARTVİN-CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Artvin’de açığa alınan Eğitim-Sen’li 47 öğretmenin bir an önce görevlerine iade edilmesini isteyerek konu ile ilgili Başbakan’a yazılı soru önergesi verdi.

Bayraktutan mecliste yaptığı açıklamada; “Artvin İl geneli, özellikle de Hopa ve Arhavi İlçelerinde KHK ile görevden alınan birçok öğretmenlerin mağduriyetleri devam etmektedir. Hopa’da tüm sivil toplum örgütleri ve odalar ortak bir basın açıklaması yaparak hukuksuzca görevlerinden el çektirilen öğretmenlerin biran önce görevlerinin başına dönmesini talep etmektedir. Bu durum merkez ve diğer ilçelerimizde de mevcuttur.

Çoğunluğunun Eğitim-Sen üyesi olduğu öğretmenlerin KHK’larla açığa alınması kuru ile yaşın ayırt edilmediğini sizin deyiminizle “At izi ile İt izinin” bir birine karıştığının göstergesidir. Artvin halkı ve ülke kamuoyu yaşanan bu hukuksuzluğu asla benimsememiştir. Hatta halkın her kesimden büyük tepkiler gelmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ayrıştıran değil, sahip çıkan olmalıdır. Hükümetiniz bu durumu iyi analiz etmelidir. Suçlu ile suçsuzun iç içe geçtiği bu dönemde aileleri perişan eden kararlar verilirken, toplumu ciddi anlamda ayrıştırarak mağdur etmektedir. Nitelikli öğretmenlerin görevleri başında olmamasından dolayı öğrencilerde eğitim ve öğretim hakkından mahrum bırakılmaktadır. Bu yanlıştan biran önce dönülmeli ve kamu emekçilerimiz görevlerinin başına ivedilikle dönmelidir.

Bu bağlamda;

Açığa alınan bu öğretmenler ne zaman görevlerinin başına döneceklerdir?

Artvin İli ve İlçelerinde kaç öğretmenimiz açığa alınmış, kaçı ihraç edilmiştir?

Gerekçesini belirterek ilçe ilçe açıklar mısınız?

Artvin ili ve ilçelerinde açığa alınan öğretmenler hangi sendika üyesidir?” ifadelerini kullandı.

HAYATİ AKBAŞ