AnasayfaArtvin'den HaberlerBATUM’DA “15 TEMMUZ MİLLİ İRADENİN YÜKSELİŞİ SERGİSİ’ AÇILDI

BATUM’DA “15 TEMMUZ MİLLİ İRADENİN YÜKSELİŞİ SERGİSİ’ AÇILDI

BATUM’DA “15 TEMMUZ MİLLİ İRADENİN YÜKSELİŞİ SERGİSİ’ AÇILDI

BATUM– Anadolu Ajansı (AA)  muhabirlerinin objektifinden, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında yaşananları yansıtan fotoğraflardan oluşan “15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi Sergisi” Gürcistan’ın Batum kentinde açıldı.

Batum’daki Leogrand otelinde Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu ile Anadolu Ajansı işbirliği ile gerçekleştirilen “15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi Sergisi” verilen bir resepsiyonla açıldı.

Serginin açılışına Artvin Valisi Ömer Doğanay, Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Zurab Pataridze, Acara Özerk Cumhuriyeti Yüksek Konseyi Başkanı  Davit Gabaidze, Acara Özerk Cumhuriyeti Bakanları, Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan,  Azerbaycan ve İran’ın  Batum Başkonsolosları, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek,  Türk ve Gürcü iş adamları ve vatandaşları katıldı.

Batum Başkonsolosluğu ev sahipliğinde düzenlenen sergi açılışında konuşan Batum Başkonsolosu Temizkan, 15 Temmuz’da Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının Türkiye tarihinde görülmeyen bir ihanete kalkıştığını belirterek, “15 Temmuz tarihi ülkemiz için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının Türkiye tarihinde görülmeyen bir ihanete kalkıştı. Rejimimizi, ülkemizi, hükümetimizi ve bizi devirmeye ve kaosa sürükleyen darbe girişimi oldu.” dedi.

Türk milletinin silahlara ve tanklara karşı nasıl başarılı olabileceğini tüm dünyaya gösterdiğini ifade eden Temizkan,  “Korkma kelimeyle başlayan İstiklal Marşına sahip olan milletimiz, korkmadığını, silahlara ve tanklara karşı hiç bir silah kullanmadan başarılı olabileceğini, hem milletimize hem de tüm dünyaya göstermiş oldu.” diye konuştu.

Darbe girişimi sırasında karanlık bir geceyi aydınlığa dönüştüren kahraman Türk halkın dünyaya olan mesaj da verdiğini kaydeden Temizkan,” Bizi yönetenlere, rejimimize, ülkemizin geleceğine biz karar veririz. Dışarıdan dayatmalarla, zorbalıklarla bizi yıldırmanız ve sindirmeniz mümkün değildir. Bu süreçte dost ve kardeş ülke Gürcistan’ın desteği çok oldu. Darbe girişiminin ardından ülkemizi ilk ziyaret eden ülkenin başbakanı Gürcistan oldu. Burada Acara makamları bizleri yalnız bırakmadı. Dostlarımızın yardımıyla ve desteğiyle zor günleri kısa sürede geride bırakıp güçlü bir Türkiye oluşturma, gücümüzü artırma yolundaki çalışmalarımıza aralıksız bir şekilde devam ediyoruz.” dedi.

Artvin Valisi Doğanay ise, “15 Temmuz’un sadece Türkiye için değil, Türkiye’deki halklar için değil, tüm dünyadaki demokrasiye inanmış insanlar için verilebilecek en güzel örneklerden birisi olmuştur.” dedi.

Darbe girişimi gecesinde 70 yaşındaki yaşlı bir kadının tanka çantasını nasıl vurduğunu gözleriyle gördüğünü anlatan Vali Doğanay, “Bu aslında topyekûn bir insanlık mücadelesiydi. Şehitler verdik. Gazilerimiz oldu. Türk insanı ve tüm insanlık demokrasiyi kazandı ve insanlık kazandı. O gün gücün aczini, aczinde güçlülüğünü gördük. Bu anı insanlık için, Türkiye için ve güzel komşularımız için ebedileştiren Anadolu Ajansımıza ve değerli ekibine ayrıca serginin açılmasında ev sahipliğinde bulunan Batum Başkonsolosluğumuza ve Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Zurab Pataradze ise, 15 Temmuz darbe girişiminde Türkiye’de çok zor günler yaşandığını söyledi.

Türkiye’deki tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Pataridze, insanların barışın önemini ve değerini bilmesi gerektiğini kaydederek,  “Bugün düzenlenen sergi de onu gösteriyor ki biz barışın değerini unutmamalıyız. Biz barışın değerini biliyoruz ve dost ve kardeş ülkemize barış ve başarılar dilemek istiyorum. Dilerim ki benzer olaylar artık hiç yaşanmasın.” dedi.

Türkiye ile Gürcistan arasında birçok alanda güçlü ilişkilerin olduğunu ifade eden Pataridze, Türkiye’yi her alanda desteklediklerini belirtti.

Barış ve kalkınmanın sürdürülmesi için iki ülke olarak her alanda işbirliğinin devam ettirilmesi gerektiğini savunan Pataridze “Barışın sürdürülmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Ülkelerimizin kalkınması için her şey yapmalıyız. Sayın Artvin Valimizin bugünkü ziyaretleri mevcut iyi ilişkilerimizin en iyi örneğidir. Dost ve komşu ülkemize bir kez daha barış dilemek istiyorum ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. ” şeklinde konuştu.

Pataradze, dost ve kardeş ülke olan Türk halkının yeni yılı kutlayıp barış, mutluluk  ve başarılar getirmesi temennisinde bulundu.

Konuşmalarından ardından Vali Doğanay, Başkan Bataradze, Konsolos Temizkan ve katılımcılar sergiyi gezdi.

Öte yandan Anadolu Ajansı’nın hazırladığı darbe girişimi kitapları da sergi açılışında yoğun ilgi gördü.

54 adet fotoğrafın yer aldığı sergi,  1 hafta boyunca ziyaretçilere açık kalacağı belirtildi.

HAYATİ AKBAŞ