AnasayfaArtvin'den HaberlerBAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU PROJESİ’NDE TARİHİ GÜN

BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU PROJESİ’NDE TARİHİ GÜN

BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU PROJESİ’NDE TARİHİ GÜN

 

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinde bugün tarihi bir gün yaşandı…

Hat boyunca yapılan ilk kesintisiz tren seferi bugün üç ülke Ulaştırma Bakanlarının ve üst düzey yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Hayati Akbaş

TİFLİS-Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinde bugün tarihi bir gün yaşandı… Hat boyunca yapılan ilk kesintisiz tren seferi bugün üç ülke Ulaştırma Bakanlarının ve üst düzey yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Bu çerçevede, Bakü’den kalkan tren Tiflis’te üç ülkenin Bakanlarını ve diğer yolcularını alarak bu sabah Kars’a hareket etti. Türkiye-Gürcistan sınırında iki ülke yetkilileri tarafından karşılanan tren, öğleden sonra da Karslıların yoğun sevgi gösterileri arasında Kars’a vardı.

Sadece üç ülkeyi değil Avrupa ile Asya’yı da birbirine bağlayan ve böylece tarihi İpek Yolu’nu raylar üzerinden yeniden canlandıran bu demiryolu, 21. yüzyılın şu ana kadarki belki de en önemli ve stratejik projesi konumundadır. Nitekim, projenin tamamlanmasıyla birlikte, Pekin’den Londra’ya kadar uzanan kesintisiz bir demiryolu hattı kurulmuş olup, bu gelişme kıtalararası ticaret ve taşımacılığı kolaylaştıracak, halkları birbirine yakınlaştıracaktır.

Yapımı son derece zor iklim şartlarında gerçekleştirilen projenin, üç ülkenin yakın işbirliği sayesinde hayata geçirilmesinden ve böylece bir rüyanın daha gerçeğe dönüşmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Bakanlar, düzenli tren seferlerine önümüzdeki 1-2 ay içinde başlanmasının öngörüldüğünü belirterek, hattın ticari açıdan en cazip hale getirilmesi ve tam kapasite ile çalışabilmesi için gerekli her türlü adımın da yine üç ülke tarafından birlikte atılacağını vurguladılar.