AnasayfaArtvin'den HaberlerAVCILAR DİKKAT! AV SEZONU KAPANDI

AVCILAR DİKKAT! AV SEZONU KAPANDI

AVCILAR DİKKAT! AV SEZONU KAPANDI

Kaçak Avlanmaya 75 Bin TL’ye Varan Ceza Kesilecek

Hayati Akbaş

ARTVİN-Doğa koruma ve milli parklar 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kaçak avlanmaya 75 Bin TL’ye varan ceza kesileceği dendi.

Yapılan açıklamada, “2016-2017 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca av sezonu, 26.02.2017 tarihi itibariyle ülke genelinde kapanmış olup, Mayıs 2017 ayı içerisinde alınacak Merkez Av Komisyonu Kararında belirlenecek 2017- 2018 Av Dönemi açılış tarihine kadar yurt genelinde avlanmak yasaklanmıştır.

Av ve yaban hayvanlarının üreme döneminin başladığı bu dönemden itibaren avın açılacağı Ağustos ayına kadar bütün avcılık faaliyetleri yasaktır.

Bölgemizde tüm avcıların bu yasağa uymaları gerekmekte olup,   özellikle yaban hayvanlarının üreme dönemine girdiği bu zamanda ava çıkanların, 50 TL – 75.000 TL arasında değişen para cezası ve hapis cezası ile karşı karşıya kalabilecekleri unutulmamalıdır.

Av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme evrelerini içine alan bu süre zarfında tüm halkımızın da doğal ortamlara çıkarken daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplanmaması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.