AnasayfaArtvin'den HaberlerATMACALAR DOĞAL HAYATLARINA GERİ DÖNDÜLER

ATMACALAR DOĞAL HAYATLARINA GERİ DÖNDÜLER

ATMACALAR DOĞAL HAYATLARINA GERİ DÖNDÜLER

1-2

 

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Ardeşen’de yapılan Atmaca Uçurma Festivaline katılarak Atmaca kuşlarını doğaya bıraktı.

RİZE-Atmaca avcılığı sezonu sona erdi. Her yıl Rizeliler tarafından bıldırcın avında kullanılmak üzere Ağustos ayında yakalanıp sonrasında evcilleştirilerek avcılıkta kullanılan Atmaca kuşları av sezonunun bitmesiyle doğal yaşamına geri bırakılıyor.

Bu işlemi festival haline dönüştüren Ardeşen Belediyesi ile Atmaca ve Atmacacıları Yaşatma Derneğinin ortaklaşa düzenlemiş oldukları Atmaca Uçurma Festivaline, Ak Parti Rize Milletvekilleri Hasan Karal, Osman Aşkın Bak, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ak Parti Eski Milletvekili Nusret Bayraktar, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Hüseyin Karaman, Rize İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin ve çevre ilçelerden atmaca sever vatandaşlar katıldı.

Ardeşen’de gerçekleştirilen Atmaca Uçurma Festivalinde, bu yıl yakalanarak evcilleştirilen ve sonrasında 2 aylık bir süre içerisinde bıldırcın avında kullanılan atmacalar Rize protokolü tarafından tekrar doğaya bırakılarak özgürlüklerine kavuşturuldu.

HAYATİ AKBAŞ

1-3 1-4 1-5 1-6