AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİNLİLER HİZMET VAKFI’ NDAN CERATTEPE ÇAĞRISI

ARTVİNLİLER HİZMET VAKFI’ NDAN CERATTEPE ÇAĞRISI

ARTVİNLİLER HİZMET VAKFI’ NDAN CERATTEPE ÇAĞRISI

İSTANBUL-Merkezi İstanbul’da bulunan Artvinliler Hizmet Vakfı yayımladığı açıklama ile Rize Bölge İdare Mahkemesi’nde 19 Eylül 2016 Pazartesi (Bugün) görülecek olan Cerattepe Duruşması’na katılım için çağrıda bulundu.

Artvinliler Hizmet Vakfı tarafından yapılan çağrı açıklamasında; “ Değerli hemşerilerimiz, Cerattepe Davası duruşması 19 Eylül Pazartesi günü Rize İdare Mahkemesi’nde görülecektir. Tüm hemşerilerimizi ve doğa severleri bu duruşmayı izlemek için Rize’ ye davet ediyoruz.

Konu ile ilgili Yeşil Artvin Derneği tarafından yapılan açıklama aşağıdadır:

Sayın Doğa Severler ve Sevgili Artvin Sevdalıları,

Nerede ise çeyrek asırdır sürdürülen halk ve hukuk mücadelesi ile bu zamana kadar madencilik belasından koruduğumuz Artvin Cerattepe için önemli bir gün daha yaklaşıyor. Bildiğiniz gibi 751 gerçek ve tüzel kişi adına 61 avukat tarafından “ÇED olumlu raporunun iptali ve madencilik faaliyetlerinin durdurulması” istemiyle açılan dava, bu anlamda ülkemizin en büyük “çevre ve yaşam hakkı davası” olarak tarihe geçmişti. Söz konusu bu davanın duruşması 19 Eylül Pazartesi günü saat 09:00’da Rize İdare Mahkemesi’ nde görülecektir. Gerçekte, Cerattepe’ deki madencilik girişimleri daha önce 2009 ve 2016 yıllarında olmak üzere iki defa ilgili mahkemelerce durdurulmuş ve Danıştay tarafından da onaylanmıştır. Hukuk ve adalet adına inanmak istiyoruz ki bu defa da yeni bir hukuksal zafer kazanılacaktır.

Bu vesile ile sizleri 19 Eylül Pazartesi günü Cerattepe’ deki hukuksuzluğa karşı çıkmak, Artvin’ in bir şehir olarak yok olmasının önüne geçmek, yaşam alanlarımızı korumak ve en önemlisi de gelecek nesillerimize yaşanabilir bir çevre bırakmak için Rize İdare Mahkemesi’ ne bekliyoruz.

Birliğimizi, beraberliğimizi ve hep birlikte ne kadar güçlü olduğumuzu bir kez daha göstermek adına19 Eylül Pazartesi günü saat 09:00’da Rize Adliyesinde buluşmak dileğiyle…” ifadelerine yer verildi.

HAYATİ AKBAŞ