AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİNLİ GENÇLER ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ

ARTVİNLİ GENÇLER ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ

ARTVİNLİ GENÇLER ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ

 

Artvin Belediyesinin katkılarıyla, Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu ve vatandaşlardan oluşan kafile Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitlikleri gezdi.

Hayati Akbaş

ARTVİN- Artvin Belediyesinin katkılarıyla, Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu ve vatandaşlardan oluşan kafile Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitlikleri gezdi.

Artvin Belediyesinin Tarihe Saygı ve Kültürel Gezi kapsamında  4 yıldır Artvinli vatandaşları Çanakkale’ye gönderdikleri belirten Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Çanakkale’ye kuru bir tarih olarak bakmamak gerektiğini bu yüzdende o tarihin yaşandığı topraklara gitmek isteyen vatandaşlara yardımcı olduklarını söyledi. Kocatepe;” Çanakkale bizler için çok büyük bir değerdir. Oraya istiyoruz ki tüm Artvinli hemşerilerimiz gidip görsün. Şehitlerimizin yattığı vatan parçası topraklarımıza kuru bir tarih olarak bakılmasın” dedi.

Bu kapsamda Artvin’den Otobüsün önünde “Dedecim biz Artvinli torunların ziyarete geliyoruz. Onurla, Gururla, Şerefle” yazılı pankartla  yola çıkan kafile Çanakkale’ye ulaşarak Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitlikleri ziyaret etti.

Tarihte eşi görülmeyen Çanakkale’de kara ve deniz savaşlarının cereyan ettiği bölgeleri gezme fırsatı sunduğu için Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye ve Artvin Belediyesine teşekkür eden gençler duygu dolu anlar yaşadı. Bundan tam 102 yıl önce, bizlere bu toprakları bırakmak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin huzurunda olmanın hüznü ve gururunu yaşadıklarını ifade eden gençler her bireyin hayatında en az bir kez olsun Çanakkale’ye gelmelerini, buranın manevi iklimini solumalarını tavsiye ettiler.

Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu ve vatandaşlar sırasıyla Mehmetçiğe Saygı Anıtı, 57. Alay Şehitliği, Conk Bayırı, Siperler, Atatürk’ün Gözetleme Yeri, Atatürk’ün Saatinden Vurulduğu Yer, Kemalyeri ve Kitabesi, Namazgâh Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seddülbahir Köyü ve Kalesi, Ertuğrul Koyu ve Yahya Çavuş Anıtı ziyaret etti.

Çanakkale gezisi ardından kafile sağ salim ve sorunsuz şekilde Artvin’e döndü.