AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’İN KUTAİSİ’DEN MİSAFİRLERİ VARDI

ARTVİN’İN KUTAİSİ’DEN MİSAFİRLERİ VARDI

ARTVİN’İN KUTAİSİ’DEN MİSAFİRLERİ VARDI

 

Kutaisi Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesinde görev yapan Prof. Dr. Tariel Putkaradze, öğrencileriyle birlikte Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamında iadeyi ziyarette bulundular.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Kutaisi Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesinde görev yapan Prof. Dr. Tariel Putkaradze, öğrencileriyle birlikte Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamında iadeyi ziyarette bulundular.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, misafirlerine Gürcüce hoş geldiniz diyerek ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti  dile getirdi.

Başkan Kocatepe; “ Geçtiğimiz haftalarda Gürcistan’a belediye meclis üyelerimizle çok güzel bir ziyarette bulunduk.  Hocamızla orada görüştük tanıştık.  Gezimize önce Ahıska’dan başladık sonra Gori arkasından Tiflis ve dönüşte de tarihi kent Kutaisi’ ye uğradık. Dünyanın 6. Tarihi kenti hakikaten büyülendik. Tarihi müze ise insanlık tarihini adeta özetlemiş. Doğal güzellikleriyle misafir perverlikleriyle açıkçası biz Kutaisi ’ye hayran kaldık.

Aslında bizler aynı kültürün çocuklarıyız dedelerimiz bu topraklarda dostça kardeşçe yaşamış. Ne güzel ki torunları da aynı dostluğu yeniden canlandırıyoruz. Bizim gözümüzde Artvin’le Batum’un bir farkı yoktur. Dolayısıyla sizleri burada görmek bir misafirden ziyade kardeşlerimizin evine geldiğini hatırlatıyor. Özellikle üniversitede ki öğrencilerimizi Artvin’imize daha çok bekliyoruz.  Bundan sonra ki süreçte de daha kalabalık gurupları ilimizde ağırlamak isteriz.

Artvin’imizde ilk defa düzenlediğimiz Kültür sanat turizm ve yöresel ürünler tanıtım fuarı açıyoruz. Bugün saat 18.00 da hemen nehrin kıyısında Çoruh Park’ta açılışını yapıyoruz. Bu özel günümüze eğlencemize dostlarımızı bekliyoruz.

İnançlarımız Sevginin Kaynağıdır

Bizim İslam kültürümü inançlara saygıyı emrediyor. Asıl olan insandır ve insanın inancına saygıdır. Değersizliktir aslında toplumlarda ki sorunlar. İnançlarımız aslında sevginin kaynağı olmalı. Çünkü Allah’ın isimlerinden biride Rab’dır oda ‘Sevgiyle Terbiye Eden’ anlamındadır. Biz ülkemiz de ki Hıristiyanların ibadet hanelerini korurken yine aynı şekilde Gürcistan’da ki ibadet hanelerinin Camilerimizin bakımlı olması bizleri çok mutlu eder tıpkı Barhal kilisesinin yapımı sizleri mutlu ettiği gibi. İlimizde birçok kilise bulunuyor bunların da zaman içerisinde onarımı yapılır. İşhan kilisesinde onarım devam ediyor. Biz bize düşeni yapıyoruz sıra sizde” dedi.

Türk Gürcü ilişkilerinin pekişmesinde Artvin’i bir akvaryum olarak gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Tariel Putkaradze, Artvin ve Gürcistan tarihi açıdan çok büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Barhal köyünde bulunan Kiliseyi onarımından dolayı da duyduğu memnuniyeti dile getiren Putkaradze, Gürcistan’ın tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Putkaradze, konuşmasında; “ Bilim zaten insanların, halkların birleşmesine yardımcı olan bir etkendir.  O yüzden önemlidir ki bizlerin sizin ülkenize, sizlerin bizim ülkemize gelmeniz kültürler arası iletişim konusunda çok büyük bir etkendir.  Ne kadar yakın ilişkiler kurarsak o kadar dostça ilişkilerimiz de gelişir. Böyle güzel arkadaşlığımız ve davet ettiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum.” diyerek Artvin’e hayran kaldıklarını ifade etti.

Konuşmaların sonunda karşılıklı hediye takdimi ardından hatıra fotoğrafı çekimi sonrasında Gürcü kafile program kapsamında gezilerine devam etmek için makamdan ayrıldı.