AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DEKİ KORE KÜLTÜR GÜNÜ ETKİNLİĞİNE İLGİ YOĞUNDU

ARTVİN’DEKİ KORE KÜLTÜR GÜNÜ ETKİNLİĞİNE İLGİ YOĞUNDU

ARTVİN’DEKİ KORE KÜLTÜR GÜNÜ ETKİNLİĞİNE İLGİ YOĞUNDU

 

Artvin’de Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Kore Kültür Merkezi ve Artvin Çoruh Üniversitesi işbirliğiyle “Kore Kültür Günü” etkinliği düzenlendi.

  Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik film gösterimiyle başlarken, Kore tarihi ve Kore-Türkiye ilişkilerinin anlatıldığı seminerle devam etti.

 

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dong Woo Cho, yaptığı açıklamada, iki dost ülke olan Güney Kore ile Türkiye arasında ki kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla bu etkinleri düzenlediklerini söyledi.

 

Cho “Kore Kültürünü Türkiye’de tanıtmak için çalışıyoruz. Artvin’de ilk defa böyle Kore Kültürünü tanıtıyor olmaktan çok sevinçliyiz. Bugün Kore’nin geleneksel müzik dansıyla beraber, Kore’nin tanıtımı, Kore Türkiye ilişkileri, eğitim ve turizm gibi konularda bilgiler sunacak fırsatlar bulduk. Umarım bu etkinlik sayesinde Artvin’in Kore’ye daha ilgili olmasını umut ediyor ve bundan sonra Artvin Kore arasında daha yakın ilişkiler kurulmasını arzuluyoruz” dedi.

 

Artvin Çoruh Üniversitesi öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin etkinliğe gösterdiği yoğun ilgi dolayısıyla mutlu olduklarını kaydeden Müsteşar Dong Woo Cho “Artvin’de Kore Gazilerinin olduğunu fark ettim. Kore Halkı olarak Kore Savaşına katılan gazilere sonsuz teşekkür borçluyuz.  Artvin Çoruh Üniversitesinin bundan sonra Kore’de ki Üniversitelerle iyi bir işbirliği içinde olmasını umuyorum” diye konuştu.

 

Cho,Kore Kültür Günü etkinliği kapsamında Artvin’de Kore Savaşı’nı anlatan fotoğraf sergisiyle Kore Türkiye ilişkilerini, Kore’nin kültürel öğelerini ve turizm değerlerini tanıtmaya çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

 

“Artvin’de doğa güzelliğiyle meşhur bir yer. Kore’nin de doğal güzellikleri çok fazla. Bu güzelliklerimizi yansıtan fotoğraflarımız sergimizde var. Kore’nin geleneksel kıyafetlerini tanıttık. Bu kıyafetlere bayanlar çok ilgi gösterdi. Kore Kültürü ile Türk Kültürü arasında çok benzerlikler var.”

 

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki’de yaptığı açıklamada Kore Konsolosluğu’ndan ve Güney Kore’den gelen misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

 

Tilki; “Amacımız Artvin Çoruh Üniversitesini ve Artvin’in doğal güzelliklerini Güney Kore’den gelen kardeşlerimize tanıtmak. Güney Kore ile ilişkilerimiz 1950’li yıllara dayanamıyor. Siyasi ilişkilerimiz bu yıllardan sonra gelişmiş. Bu yıl 60.yıl olduğu için böyle bir etkinlik gerçekleştirildi. Amacımız ülkemizi tanıtıp öğrencilerimize güney Kore Hakkında bilgiler vermek. Güney Kore dünyanın en gelişmiş 10 ülkesinden biri bizde ilk 20 ülke arasındayız. Amacımız onlara yetişmek. Öğrencilerimizi bu konuda bilgilendirmek istedik” dedi.

 

Güney Koreli Öğrenci Mina’da daha önce Artvin’e gelerek Artvin’in ve Karadeniz’in kültürünü tanıdığını ifade ederek “ Tekrar Artvin’e gelerek Kore’yi tanıtma fırsatı bulduğum için çok mutlu hissediyorum. Ben Artvin’i çok seviyorum. Gezmek içinde geleceğim. Benim bir tane dedem de var. Gazi Ahmet Dede” diye konuştu.

 

Artvin Sosyal Bilgiler Birinci Sınıf Öğrencisi Murat İlvendi  “Bugün burada Güney Kore’den gelen insanlar var. Çeşitli etkinliklerimiz oldu. Sinema gösterimi oldu. Kore Halk Müziği eşliğinde şarkılar söyledi. Burada Kore’de ki insanları görmüş olduk. Gitmesek de, görmesek de o insanları burada tanıyarak en az gitmiş kadar olduk. İnsanlar çok samimiler, sürekli tebessüm içerisindeler. Çok saf ve temiz insan olarak görünüyorlar gözümde” dedi.

 

Artvinli Kore Gazisi Ahmet Yılmaz’da Kore Kültürünün Artvin’de tanıtılmasının kendisini onurlandırdığını belirterek “ Onlar sıfırdan baladılar, şimdi aya gidiyor. Kendi kültürlerinin teknolojilerinden bize bir şey verirlerse memleketimize faydalı olacağını inanıyorum” dedi.

 

Program Kore Geleneksel Müzik Konserinin ardından Kore Savaşı’na katılan Türk askerleri ile şehit mezarlıklarının fotoğraflarının yer aldığı “Kore Savaşı” fotoğraf sergisinin gezilmesiyle sona erdi.