AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE YOL YAPIMINDA KARADENİZ ZEKÂSI

ARTVİN’DE YOL YAPIMINDA KARADENİZ ZEKÂSI

ARTVİN’DE YOL YAPIMINDA KARADENİZ ZEKÂSI

 

Artvin Belediyesinin, heyelan riskini ortadan kaldırmak ve trafiği rahatlatmak için yapımına başladığı şehir merkezi yeni giriş yolu kış ayında ve soğuk havalarda daha hızlı ilerliyor

ARTVİN-Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe; “ Heyelan riski en yüksek yollardan bir tanesi olan şehre giriş yolunda çalışmalarımız, havaların soğuması kaygan zemini dondurduğu için daha rahat ilerliyor” dedi.

Artvin Belediyesinin, heyelan riskini ortadan kaldırmak ve trafiği rahatlatmak için yapımına başladığı şehir merkezi yeni giriş yolu kış ayında ve soğuk havalarda daha hızlı ilerliyor.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Belediyesi’nin 2016 yılı gösterim projelerinden biri olan Şehir Yeni Giriş Yolu çalışmalarında incelemelerde bulunarak en kısa sürede bitirilmesi talimatını verdi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, kış ayında kaygan zeminin donup heyelan riskini azaltmasını fırsata çevirerek bu çerçevede çalışmalara hız verdiklerini söyledi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, yaptığı açıklamada “ Artvin şehir merkezine giriş yolunu değiştiriyoruz yeniden yapıyoruz.  Biliyorsunuz Artvin’e aynı yoldan girilip çıkılıyor şehir merkezide böyleydi.  Biz İkinci caddeden girip birinci caddeden çıkalım diye bir düşüncemiz vardı.  Şuan yaptığımız yol yaklaşık 380 – 400 metre uzunluğunda başladığı yerden bitişine kadar 12 metre yüksekliğinde çıkıyor.

Heyelan riski en yüksek yollardan bir tanesi. Ankara genel merkezden o heyelanlı yolu nasıl geçeceksiniz diye sorduklarında bizde esprili bir şekilde dedik ki Karadeniz zekâsı kışı bekledik. Havalar don yaptı soğuk oldu bizde bu soğuk zamanda kaygan zemin buzlandığı için böyle geçiyoruz.  İnşallah Ocak ayı bitmeden biz bu yolu bitirmiş oluruz.  Şehrimize nefes aldıracak trafiği rahatlatacak büyük bir proje olarak hizmete almış oluruz. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle yapıyoruz teşekkür ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doktor Mimar Kadir Topbaş beyefendiye. İnşallah Artvin yol sorununu çözmüş turizme en büyük katkıyı sağlamış 2017’ye başlamış olacağız. Ülkemizde de her şey düzeldiğinde Türkiye’de turizmin yeni yıldızı Artvin olur diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Müteahhit firma yetkilisi Adem Görmez yolun Artvin gibi yamaç arazisi olan bölgelerde kullanılan ‘Toprakarme Yol’ tekniğiyle yapıldığını söyledi.

Görmez “10 -12 metre şekilde beton bloklarımız ve genişliğe göre şeritlerimiz var. Kaygan zeminlerde kullanılıyor. Yapacağımız yol inşallah kaliteli olacak. Heyelan riskini de azaltan bir yol. Tünel malzemesi kullanıyoruz.  Maliyeti Dört milyon 500 bin TL tabii ki betonarmeye nazaran maliyeti düşük ama kalitesi yüksek” dedi.

Artvin Belediyesi’nin 2016 yılı vizyon projelerinden biri olan Şehir Yeni Giriş Yolu geçtiğimiz ay içerisinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla temeli atılmıştı. İsmet Acar Bulvarı (Çevre yolu) girişinden başlayıp Artvin Belediye Başkanlığı hizmet binası arkasından geçerek Atapark’ın girişine kadar yaklaşık 380- 400 metre uzunluğunda ortalama yüzde 13 yol eğimiyle toprakarme dolgu sıkıştırma yöntemi ile yapılan yolun şehrin trafiğini büyük oranda rahatlatacağı ön görülüyor.

HAYATİ AKBAŞ