AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE YARALI KIZIL AKBABAYA İLK TEDAVİ ARTVİN BELEDİYESİNDEN

ARTVİN’DE YARALI KIZIL AKBABAYA İLK TEDAVİ ARTVİN BELEDİYESİNDEN

ARTVİN’DE YARALI KIZIL AKBABAYA İLK TEDAVİ ARTVİN BELEDİYESİNDEN

 

Artvin’in Borçka İlçesi Muratlı baraj gölü kenarında yaralı halde bulunan Kızıl Akbaba’ya Artvin Belediyesi Veteriner Hekimin yaptığı ilk müdahalenin ardından Kars’a sevk edildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN- Güreşen Köyü Muratlı barajı göl kenarında yaralı olarak bulunan Kızıl Akbabayı fark eden vatandaşlar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürlüğü yetkililerine haber verdi. Bölgeye gelen yetkililer yaralı Kızıl Akbabayı alarak Artvin Belediyesi Veteriner Hekimliği ’ne getirildi.  Kızıl Akbaba burada tedavi altına alındı. Akbabanın eklem kırığı olması nedeniyle Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Hekimliğine sevk edildi.

Artvin Belediyesi Veteriner Hekimi Mesut Yaşar Avcı,  yaralı Kızıl Akbabanın durumu ile ilgili “Doğa ve Milli Parkalar Müdürlüğü tarafından getirilen Kızıl Akbaba kanadında eklem kırığı olarak geldi. Gerekli tedaviyi yaptım, teknik donanım yetersizliği dolayısıyla Kars Kafkas Veteriner Hekimliğine sevk edeceğim. Yaralanmasının sebebi büyük ihtimal bir ağaca çarpma yada başka kuşlarla kavga etmesine benziyor. Tedavi olarak üniversitede büyük bir ihtimalle dışarıdan sabitleme olacaktır. Eklemler kırık olduğu için biraz zor iyileşecektir ama neticesinde iyileşecektir” ifadelerini kullandı.

Artvin Doğa ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Orman Muhafaza Memuru Ercan Erdem ise ilk müdahalenin ardından Akbabayı Kars’a götüreceklerini dile getirerek “Artvin Borçka İlçesi Güreşen Köyü Muratlı Baraj Gölü yakınlarında vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan kızıl akbabayı bizlere haber verdiler. Bizde ekiplerimizce bulunduğu yere gidip Artvin Belediyesi Veteriner Hekimliğine getirdik. Veteriner hekim İlk pansumanlarını yaptı. Veteriner hekimin tutuğu raporla Kars Kafkas veteriner hekimliğine götüreceğiz” şeklinde konuştu