AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE TÜBİTAK DESTEKLİ BİLİM FUARI AÇILDI

ARTVİN’DE TÜBİTAK DESTEKLİ BİLİM FUARI AÇILDI

ARTVİN’DE TÜBİTAK DESTEKLİ BİLİM FUARI AÇILDI

Artvin Fen Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 28 proje “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda sergilendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valisi Ömer Doğanay, öğrencilere seslenerek, ‘Dedenizin dedesinin denediğini deneyin” sözleriyle bilime önem vermelerini ve bilim adamı olma yolunda çok çalışmaları yönünde nasihatte bulundu.

– Artvin Fen Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 28 proje “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda sergilendi.

Günlük yaşama yönelik 28 projenin tasarlandığı bilim fuarında fizik, kimya, biyoloji, matematik, coğrafya ve Türk Dili Edebiyatı alanlarında toplam 28 farklı proje yer aldı.

Serginin açılışını yapan Vali Ömer Doğanay, sergide çok ilginç ve birbirinden güzel eserler olduğunu belirtti.

Fizik Öğretmeni Mehmet Avcı’nın koordinatörlüğünde okul öğrencileri tarafından hazırlanan stantları tek tek gezen Vali Doğanay, genç mucitlerin hazırladığı birbirinden farklı projeleri ilgiyle izleyerek, başarılı çalışmalarından dolayı kendilerini kutladı.

Öğrencilerin lise kapasitesinin üzerinde çalışmalar sergilediklerine dikkati çeken Doğanay, projelerin çok güzel olduğunu söyledi.

-Dedenizin dedesinin denediğini deneyin-

Milletin gençliğin çalışmalarına ihtiyacı olduğunu belirten Doğanay, “Millet olarak çalışmaktan başka çaremiz yok. Özellikle siz değerli gençlerimiz daha çok çalışmalısınız. Milletimizin sizlere ihtiyacı çok daha fazladır. Bu okullarımızın kuruluş amacını hepimiz iyi biliyoruz. Fen liseleri 1962 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacı ise gençlerimize ileri fen, ileri matematik, ileri kimya, ileri biyoloji öğretip dünya standartlarında bilim adamları yetiştirmektir. Temennim odur ki bu amaçlar doğrultunda bilim adamları yetiştiririz. Hepiniz çok değerlisiniz, belirli bir seviyeye geldiniz ülkemize faydalı bireyler olacaksınız. Amerika’daki bir üniversitenin giriş kapsında “Dedenin dedesinin denediği dene”  yazısı vardır. İnşallah sizlerde dedenizin denediğini denersiniz diyor ve başarılar diliyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci de, projelerin tamamen öğrencilerin kendi emekleri ve yerli ürünler olduğunu ve tasarlanan projelerin insanların daha kaliteli yaşam sürmesi için hazırlandığını söyledi.

Fuar’ın açılışına Vali Ömer Doğanay’ın yanı sıra Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci bazı daire amirleri ile öğrenciler katıldı.