AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE SEYİTLER KÖYÜ SAKİNLERİ BOZUK YOLLA İSYAN ETTİ

ARTVİN’DE SEYİTLER KÖYÜ SAKİNLERİ BOZUK YOLLA İSYAN ETTİ

ARTVİN’DE SEYİTLER KÖYÜ SAKİNLERİ BOZUK YOLLA İSYAN ETTİ

 

Artvin Merkez’e Bağlı Seyitler Köyü’nün taşıyıcılar kooperatifi mensupları ve köy halkı yolların bozuk olmasından şikâyetçi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Çoruh Üniversitesi’ni ve KYK’ya bağlı yurdu da içerisinde barındıran Seyitler Köyü’nde yolların bozuk olması nedeniyle Taşıyıcılar Kooperatifi’ne dolmuş şoförleri de mahalle sakinleri de mağduriyet yaşadıklarını dile getirerek Artvin İl Özel İdaresi’nin işe el atması gerektiğini dile getirdiler.

Dolmuş şoförleri sürekli tekerleklerinden dolayı sorun yaşadıklarını, aynı zamanda yolcularında yol nedeniyle çok mağduriyet yaşadıklarını dile getirirken, mahalle sakinleri ise her araçta geçişinde yoldan kalkan tozun evlerinin içine kadar girmesinden şikâyetçi.

37 No’lu Taşıyıcılar Kooperatifine bağlı Seyitler Köyü Servis Şoförü Sedat Pişkin; “Yolumuz Artvin Merkez’den Üniversiteye kadar karayollarına bağlı ve yolumuz iyi. Ama üniversiteden yurda kadar sanki başka bir ülke. Burada öğrenci geldiği zaman dakika ile çalışıyoruz, derslerine yetişebilmeleri için dakika sıkıntılarımız oluyor. Burada iki araç geldi mi birbirimize yol veremiyoruz. Biz burada bu sıkıntıları sürekli yaşıyoruz, muhtarımıza da ilettik ama hallolmadı henüz. Ardahan’a gidiyoruz Bilbilan Yaylasından, yayla yolu bile asfalt. Öğrenci gelince okul başladığı zaman ‘Ben geç kaldım’ diyor. Bu yolda nasıl geç kalmasın çocuk. Üniversiteye kadar karayolları almış güzelce bakıyor, oradan yukarıya asıl yer burada 600 öğrenci kalıyor” ifadelerini kullandı.

Pişkin, “Seyitler yerleşkesine bağlı mahalle yollarındaki bakımsızlık ve ilgisizlik yöre halkını canından bezdirdi. Artvin ilinin gelişmesine ve yatırım alanı olarak tek alternatif yerleşim yeri olan seyitler köyü ve çevre köylerinin ulaşımını sağlayan yolların çok acil bakım ve asfaltlama çalışması bekliyor. İlgili kurum olan İl Özel İdaresi’ni en kısa süre içerisinde Seyitler köyündeki aşağı Sotibar Mahallesi, Çarbiyet Mahallesi, Nigala mahallesi, Mahuze Mahallesi ve Sot Mahallesi’ne bağlantı yollarının toprak zeminli olduğu her yağıştan sonra ve yaklaşan kış mevsiminde ulaşımın aksayacağını ve kesileceği göz önünde bulundurularak acilen sergi ve asfalt çalışması programına almasını bekliyoruz. Sergi, asfalt çalışmaları yapılmadığı takdirde sadece biz taşımacılar değil burada ikamet eden şahsi aracıyla bu yolu kullanan vatandaşlarımız ile eğitim öğretimine taşımalı olarak gidiş geliş yapan öğrencilerde bu yolların durumundan dolayı olumsuz olarak etkilenecektir. Belirtmiş olduğum bağlantı yollarının durumu sadece taşınan vatandaşlarımızı ya da öğrencilerimizi etkilememekte ticari olarak faaliyet yapan şoför esnafımıza da ayrı bir gider kalemi oluşturarak maddi olarak da zarar vermektedir. Özetle seyitler ve çevre köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarından biri olan “ulaşım” sorununun acil olarak çözüme kavuşmasını beklemekteyiz” şeklinde konuştu.