AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE MEŞALELİ CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

ARTVİN’DE MEŞALELİ CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

ARTVİN’DE MEŞALELİ CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

 

Cumhuriyetin 94. yıl dönümü kutlamaları kapsamında “Fener Alayı” yürüyüşü gerçekleştirildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Cumhuriyet kuruluşunun 94. Yıl dönümü münasebetiyle meşaleleri Cumhuriyet yürüyüşü düzenlendi. Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesi tarafından organize edilen meşaleli yürüyüşe Artvin Valisi Ömer Doğanay, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ramazan Gürler,  İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Atapark meydanında toplanan yaklaşık 300 kişilik grup mehter takım eşliğinde ellerindeki Türk bayrakları ve meşaleleriyle Cumhuriyet caddesi ve İnönü caddesi üzerinde yürüyüş gerçekleştirerek Valilik önünde geldi.

Vali Doğanay burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin 94’üncü yıl dönümünü iki gündür coşkuyla, sevgiyle, kardeşlik içinde kutlamaya, anmaya ve anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Doğanay, “Bize emanet edilen bu cennet vatanı bizden sonraki nesillere aldığımızdan daha öte, daha güzel bir şekilde devret boynumuzun borcudur. Bunu yapmak için cumhuriyeti iyi anlamak lazım. Bizler daha çok çalışmalıyız. Bizler çalışmadan, üretmeden, yaptığımız işi dünya ölçeğine çıkarmadan bizi bu topraklarda yaşatmazlar. Tek çaremiz, tüm gücümüzle, imanımızla, kardeşlik içinde çalışmak. Bunu yaparsak tüm zorlukların üstesinden gelip, bayrağımızı her daim gönlerde dalgalandıracağız, ezanımızı susturmayacağız” dedi. Doğanay, Cumhuriyetin 95’inci yaşını sağlık ve huzur içerisinde kutlamak temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

CHP Son Anda Katılmaktan Vazgeçti

Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak üzere Atapark meydanında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ali Yücel Kurt, yönetim kurulu üyeleri ve gençlik kolları üyeleri mehteran takımının programda yer aldığını görünce törene katılmaktan son anda vazgeçti. CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, “geçtiğimiz yıl olduğunu bu nedenden dolayı katılım sağlamadık. Yetkililerle yaptığımız görüşmede bize mehteran takımın olmayacağını ifade ettiler. Bizde Cumhuriyetimizin kuruluş programa katılım sağlayacaktık fakat mehteran takımın görünce alandan ayrıldık. Biz mehteran takımı ya da Osmanlıya karşı değiliz. Fakat Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümü kutlamalarında yer alması cumhuriyetin ruhuna aykırı olduğunu düşünüyoruz bu gerekçeyle yürüyüşe katılmama kararı aldık” dedi.