AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE KİTAP ŞEKLİNDEKİ KÜTÜPHANE IŞIKLANDIRILDI

ARTVİN’DE KİTAP ŞEKLİNDEKİ KÜTÜPHANE IŞIKLANDIRILDI

ARTVİN’DE KİTAP ŞEKLİNDEKİ KÜTÜPHANE IŞIKLANDIRILDI

 

Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde inşa edilen kitap şeklindeki kütüphane ışıklandırıldı.

 Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Çoruh Üniversitesi, Şehir Yerleşkesi’nde inşa edilen kitap görünümündeki kütüphane de sona yaklaşıldı. Önümüzdeki ay tamamlanacak olan kütüphanenin ışıklandırılması tamamlandı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Artvin Şehir Yerleşkesi’nde inşa edilen masa üzerindeki simetrik üç kitap görünümündeki kütüphane görenlerin ilgisini çekiyor. Artvin Çoruh Üniversitesinin ilimizde kattığı önemli yapıtlardan biri olan kitap şeklinde kütüphane ışıklandırılması tamamlanınca vatandaşlar bol bol fotoğraf çekip bu anı ölümsüzleştirdiler.

Mayıs ayının sonunda hizmete girmesi beklenen kitap şeklindeki kütüphane ile ilgili bilgiler veren AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, kütüphanenin farklı illerdeki kütüphanelere de örnek olduğunu söyledi. Tilki, kitap görünümünün yanı sıra etrafında dağılmış bir şekilde tasarlanan kırtasiye malzemeleriyle de kütüphanenin hoş bir görünüm sergilediğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl inşaatına başlanan ve 4 bin 400 metrekare alan üzerine inşa edilen 6 katlı kütüphanenin kaba işçiliğinin tamamlandığını ifade eden Rektör Tilki, 2 Milyon lirası Ali Nihat Gökyiğit Vakfı tarafından karşılanan kütüphanenin toplam maliyetinin ise ortalama 12 milyon lirayı bulduğunu söyledi.

Türkiye’nin okuma oranın en yüksek illerinden biri olan Artvin’de tasarlanan kitap şekilli kütüphanenin sadece Artvin Çoruh Üniversitesi’ne değil Artvin halkına da hizmet vereceğini kaydeden Tilki “Üniversite kütüphanemiz öncelikle üniversite öğrencilerine hizmet etmek amacıyla oluşturuldu fakat biz Artvin Valiliği ile protokol imzalayıp Artvin’deki vatandaşlarımız ve Artvin’deki öğrenci kardeşlerimizi de buradan faydalandırmak istiyoruz. Bu şekilde daha faydalı olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kütüphanenin içerisinde çok amaçlı konferans salonunun yer aldığını ve engelli vatandaşların da kolaylıkla Kütüphaneden faydalanmaları için dizayn edildiğini ifade eden Tilki “Kütüphanemizin en önemli özelliği, özellikle engelli kardeşlerimize hizmet edecek şekilde planlanmış olmasıdır. Görme engelli ve fiziksel engelli tüm kardeşlerimizin hizmetini orada karşılamayı düşünüyoruz” dedi.