AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE KAYIP ÇOBAN BULUNDU

ARTVİN’DE KAYIP ÇOBAN BULUNDU

ARTVİN’DE KAYIP ÇOBAN BULUNDU

 

Artvin’de dün geceden beri kendisinden haber alınamayan 48 yaşındaki tansiyon hastası çoban Osman Uğur, yaklaşık 8 saatlik çalışmanın ardından sağ olarak bulundu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de dün geceden beri kendisinden haber alınamayan 48 yaşındaki tansiyon hastası çoban Osman Uğur, yaklaşık 8 saatlik çalışmanın ardından sağ olarak bulundu.

Merkeze bağlı Ortaköy köyününüm Dikinalar Yaylası’nda çobanlık yapan Osman Uğur, kaybolan koyunlarını aramak için dün sabah saatlerinde evinden çıktı. Çobanın geç saatlere kadar geri dönmemesi üzerine ailesi durumu köy Muhtarı Kutsal Dalkılıç’a bildirerek yardım istedi. Köy muhtarı Dalkılıç durumu Artvin Valiliğine bildirdi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise,  çobanın bulunması için jandarma, AFAD ve UMKE ekiplerine talimat verdi. Kısa sürede köyün yaylasına intikal eden ekipler saban erken saatlerden itibaren arama-kurtarma çalışması başlattı.

Yaylada köylülerin eşliğinde geniş çaplı arama yapan ekipler,  evinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki kayalıklarda bitkin düşen çobanı sağ olarak buldu.

UMKE ekipleri çobanı sağlık kontrolü yaptı. Ekipler çobanın genel sağlık durumunun iyi olduğunu tedbir amaçlı olarak hastaneye sevk edileceğini bildirdi.

Tansiyon hastası olduğu belirten Çoban Uğur, “Dün sabah kaybolan koyunlarımı arama için evden çıktım. Gün boyunca yaptığım tüm aramalara rağmen bulamadım. Aşırı sıcak beni çok etkiledi. Çok acıktım ve susandım. Akşama doğru bir anda halsizleştim ve yere yığıldım. Sabah kendime geldiğimde kayalıkların üzerinde uyuduğumu fark ettim. Bir süre sonra beni arayan insanların bağırmalarını duydum. Sese doğru giderek beni görmelerini sağladım. Geceyi dışarıda geçirmişim çok şükür iyiyim. Buradan beni aramak için bölgeye ekipleri seferber eden başta Sayın Valimiz Ömer Doğanay’a ve değerli arama kurtarma ekiplerine ve köylülerimize teşekkür ediyorum. Devletimiz ve milletimiz sağ olsun.” dedi.