AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE İŞKUR VE SGK ARTI İSTİHDAM İÇİN KOLLARI SIVADI

ARTVİN’DE İŞKUR VE SGK ARTI İSTİHDAM İÇİN KOLLARI SIVADI

ARTVİN’DE İŞKUR VE SGK ARTI İSTİHDAM İÇİN KOLLARI SIVADI

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ Kapsamında Artvin’de 647 İstihdam

 Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Kahraman Derece ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ kapsamında Artvin’de Ocak Şubat ve Mart ayı içersinde 647 kişi istihdam edildiğini söyledi.

 

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik projesinin tanıtımını yapıp işverenlerin talep ve isteklerini dinlemek amacıyla Artvin Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Cevdet Ertürk ve Artvin SGK İl Müdürü Kahraman Derece Artvin Küçük Sanayi Sitesine giderek tek tek işyerlerini ziyaret ettiler.

 

Açıklamalarda bulunan Derece, “Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu ve ülkemiz için oldukça önemli olan “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” kapsamında Artvin İlimizde de istihdam seferberliği başlatmış olduk. Daha çok çalışıp daha çok üretelim diye tarihin en büyük istihdam seferberliği başlamış oldu. 3 ay işsiz olup ta yeni işe girenlerin tüm vergi ve primlerini devlet ödüyor. Buda yaklaşık 1 işçide 773 tl maliyetin devlet tarafından karşılanması anlamına geliyor. 2017 yıl sonuna kadar işverenlerimiz işe aldıkları her işçinin sadece maaşını yani 1404 TL ödeyecekler.

Aralık sonu itibariyle özel sektörde çalışan sigortalı sayımız 18.436 iken artı istihdam seferberliği ile Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde düzenlenen istihdam toplantısında iş adamlarımız tarafından 1250 işsiz vatandaşımızın işe alınması için taahhüt almıştık. SGK ve İŞKUR olarak yapmış olduğumuz işyeri ziyaretleri ve bilgilendirme faaliyetleri ile beraber ilimizde ciddi anlamda farkındalık oluştu ve Mart ayı itibariyle 647 kişinin yeni işe girişi yapıldı. 1250 olan hedefimizin  % 50 sini ilk 2 ayda gerçekleştirmiş olduk.

 

Yaz sezonun açılmasıyla beraber turizm ve hizmet sektöründe yeni bir canlanma olacaktır. Yeni istihdam artışlarının devam edeceğini düşünüyoruz. Bizler işverenlerimizi ziyaret ederek sorunlarını ve taleplerini alıyoruz Bakanlığımızla paylaşıyoruz. Şimdi çalışmanın, üretmenin ve ilerlemenin tam zamanıdır.

Bu nedenle ülkemizin 2023 hedeflerine her anlamda güçlü bir şekilde ulaşabilmesi için tüm vatandaşlar olarak elimizi taşın altına koymamız gerekiyor.

 

Memleketin, maddi ve manevi bütün güçlerini üretime sevk edip, Bunun sonucunda da; kayıtlı istihdamı artırıp işsizliği azaltacağız” dedi.