AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE İNANCIN ADI NOYAN

ARTVİN’DE İNANCIN ADI NOYAN

ARTVİN’DE İNANCIN ADI NOYAN

 

Bu yılki Kafkasör Boğa güreşlerinin Başboğa’sı Noyan oldu. Noyan’ın şampiyonluk hikâyesinin özeti, sahibi Tayyar Güneri’nin boğasına olan inancıydı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de bu yıl 37’incisi düzenlenen “Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali” boğa güreşleriyle sona ermişti. Artvin Belediyesi organizasyonunda Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Derneğince bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda, başlayan boğa güreşleri Başboğa’nın belirlenmesiyle tamamlandı.

Bu yılki baş kategorisinin birincisi Tayyar Güneri’ye ait Noyan isimli boğa oldu. Noyan’ın şampiyonluk hikâyesinin baş kahramanı ise sahibi Tayyar Güneri oldu.  Öyle ki Tayyar Güneri’nin boğasına olan inancı boğanın kendinde bile yoktu. Artvin esnaflarımızdan kasaplık yapan ve anı zamanda et mangal lokantası sahibi Tayyar Güneri, Artvin’de olduğu gibi boğacılar camiasında da oldukça sevilen bir isim.

16 yıldır boğacılıkla uğraşan ve babadan, dedeye süren serüvende ilk şampiyonluğunu Noyan’la yaşadı. Hayvanlara karşı sevgi ve özellikle boğalara karşı düşkünlüğüyle bilinen Güneri, boğacılı hobi edinmiş.

Yaşamı boyunca toplamda 12 boğa saklayan Güneri, Noyan’ı 2 yaşındayken,  Artvin Merkez köyü Hatilla’dan almış. 6 yıldır beslediği boğasıyla birçok kez ikincilik ve üçüncülük yaşamış. Yaklaşık 10’a yakın meydanda güreş yapan Noyan birçok kez mağlubiyet yaşamış fakat sahi Güneri ondan hiç vazgeçmedi. Öyle ki Tayyar Güneri’nin babası ve arkadaşları Noyan’ın güreşmeyeceğini söyleyerek, boşuna sakladığını elden çıkarması için baskılar yapmışlar. Buna rağmen Güneri, boğasına inancının hiç kaybetmemiş hatta bu baskılardan kurtulmak için geçtiğimiz yıl boğası Noyan’ı Muğla’ya göndererek oradaki güreşlere katmış. Yaptığı üç güreşle ve üç kupayla Artvin’e geri döndü. Tayyar Güneri bu sene o sene diyerek Boğasını Kafkasör Festivaline hazırlamaya başlamış.

Her meydana Noyan’ın yanında çıkan Güneri bu kez, totem yaparak, meydanlardan uzak duruyor. Arkadaşı genç ve hevesli boğacılarımızdan Çağlar Çavuş bu görevi üstlenerek, bu yıl meydanlara Noyan’a eşlik ediyor. Birlikte başarılar elde eden Noyan ve antrenörü Çağlar Çavuş tahminleri alt üst ederek, Kafkasör Boğa Güreşleri’nin Başboğa’sı oldu.

20 gün Kafkasör yaylasında kamp kuran ve güreşlere hazırlanan Noyan’ın ekibi, uzun yıllardır istedikleri arzu ettikleri birinciliği elde ettiler.

Tayyar Güneri,  “Herkes gibi bizde inandık, güreşler için boğasının iyi olması yetmiyor. Kura şansı ve boğanında gününde olması gerekiyor dedi. Ben Noyan’ın kalitesinden emindim, emeği gecen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Başta, Cağlar Çavuş, Muhammet Yılmaz, Yavuz Seçkin, Arif Altuntaş, Tayfun Tokgöz, Fatih İspiri, Nuri Öztürk ve bütün Boğacılara şükranlarımı sunuyorum. Artvin’deki hiçbir boğacı bu işi para için yapmaz. Bu iş gönül işidir” dedi.