AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE İLK KİTABEVİ AÇILDI

ARTVİN’DE İLK KİTABEVİ AÇILDI

ARTVİN’DE İLK KİTABEVİ AÇILDI

 

Patika Kitabevi Artvin’de Hizmet vermeye Başladı

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de genç girişimci Sercan Dede ve Onur Dede’nin uzun uğraşlar sonucu açmış oldukları ‘Patika Kitabevi’ hizmet vermeye başladı.

Açılışa, Cumhuriyet Halk Partisi İl  Başkanı Ali Yücel Kurt, Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş, ORKOP Başkanı Hasan Yaşar, Halkevleri Artvin Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu, Artvinli Yazar Ömer Yerlikaya, katıldı.

İşletmenin açılışında konuşan İşletme sahibi Sercan Dede, bu mekânın Artvin’de ticari bir mekandan daha çok kültürel bir boşluğu dolduran mekan olduğunu söyledi.

Dede, “Dışarıdan bakıldığında Artvin okumasıyla, şairiyle, yazarıyla ünlü olan bir kent. Bu kentte kitap evi olmaması kuşkusuz ki hepimizi rahatsız eden bir şeydi “ dedi.

Kitabevinde Koskoca Bir Dünya Var

Hepinizin desteğiyle bu boşluğu doldurmaya çalıştıklarını ifade eden Dede, “İçeride küçük ama çok güzel bir dünya var. Dostoyevski’nin yazıları var, Kafka’nın öyküleri var, Oğuz Atay’ın hikâyeleri var, Yaşar Kemal’in İnce Mehmet’i var, Küçük Prens var, Şeker Portakal’ı var içerde koskocaman bir dünya var” dedi.

Sercan Dede konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Bizler genciyle yaşlısıyla, çocuğuyla büyüğüyle kitaplarımızı okuyacağız sohbet edeceğiz çayımızı içeceğiz,  tartışmalar yapacağız. Kuşkusuz bu kitap evi önemli bir kültürel merkez haline gelecektir. Bu gibi yerlerin hepimizin çoğaltması gerek sadece bir kitap eviyle değil, farklı şeylerle de Artvin’e faydalı olabilecek yerleri mekânları açmamız gerekiyor.

Heyecanım bu işletmeyi  açan kişilerden olduğum için değil, Artvin İçin çünkü hepimizin okumaya ve okutmaya ihtiyacı var, içinden geçtiğimiz bu süreçte toplumsal aydınlanmaya ihtiyacımız var. Bu da az önce ifade ettiğim gibi okumak ve okuyarak gerçekleşmektedir. Bu mekân Onur’la benim ötemde birçok insanın arkadaşımın emeğiyle açılmış bir mekandır. Öğretmenlerimiz laminatları yaptı, genç arkadaşlarımız geldi, kum boşalttı çakıl boşalttı, kadın arkadaşlarımız günlerce temizlik yaptı. Ustasıyla öğrencisiyle  öğretmeniyle hep birlikte el ele vererek açtığımız bir mekân. Sadece Artvin’deki arkadaşlarımız değil, birçok yayınevi Yordam, Kalkedon, Ayrıntı,  Kırmızı kedi, belge, su, tekin, ithaki punto dağıtım gibi yayınevlerindeki arkadaşlarımı bizim Artvin’deki bu kuracağımız merkezi destekleyerek bize kolaylık sağladılar. Ben heyecanlıyım ama burayı biz açtığımız için değil, Artvin’de böyle bir yer açıldığı için heyecanlıyım hepinize tekrardan geldiğini için teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından iletme sahipleri Sercan Dede ve Onur Dede kurdele kesimi için konukları davet etti. Kurdele kesimin ardından gelen davetliler kitap evini gezdi.

Patika Kitabevi Artvin’in ilk kitabevi olarak ayrıcalık taşıyor. Patika kitabevinde Türk Edebiyatı, tarih, siyaset, çocuk, felsefe, bilim kurgu gibi bir çok kategoride 5 binin üzerinde kitap bulunuyor. Patika kitabevinde kitap değişimi yapılabilecek 2.el rafları da bulunuyor.

Patika kitabevinin içerisinde ve bahçesinde kafe kısmı da bulunuyor.