AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE İBN-İ SİNA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BİLİM FUARINI AÇTI

ARTVİN’DE İBN-İ SİNA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BİLİM FUARINI AÇTI

ARTVİN’DE İBN-İ SİNA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BİLİM FUARINI AÇTI

 

Artvin’de 2016 – 2017 eğitim yılında 42 okulun kabul edildiği TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarını gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de 2016 – 2017 eğitim yılında 42 okulun kabul edildiği TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarını gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Artvin İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarını açtı.

İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okulunda yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarının açılışına Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Milli Eğitim İl Müdürü Abdülcelil Kahveci, Artvin Ticaret İl Müdürü Bilal Taş, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Artvin Kızılay Şubesi Başkanı Seracettin Yazan, ARTSO Başkanı Kurtul Özel, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Erhan Önen açılış öncesi yaptığı açıklamada “TÜBİTAK Bilim Fuarları, 5-12. sınıfta okumakta olan öğrencilerin eğitim/öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, öğrenciler ve izleyiciler için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır.
Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi, Bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi,

Araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması,  Farklı gelişimsel ve bilişsel seviyedeki her çocuğa bilimsel proje yapma fırsatının sunulması,  Öğrencilere bilimsel proje yapma ve paylaşma konusunda yeni ortam ve olanakların yaratılması,  Öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak bilimin eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması, Farklı sosyo-ekonomik seviyedeki bölge okullarının bilimsel projelere eşit katılımının sağlanması,  Gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler tarafından uygulayarak/yaşayarak öğrenilmesinin sağlanmasıdır” dedi.

Konuşmanın ardından Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci ve protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti.

Kurdele kesiminde kısa bir konuşma yapan Başkan Kocatepe, Geleceğin teminatı gençlerin önemli çalışmalara bilime katkı sunan öğrencileri ve öğretmenleri tebrik ederek fuarın hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

Kocatepe ve beraberindekiler, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Songül Yazan’ın koordinatörlüğünde 13 öğretmen ve 41 öğrencinin görev aldığı Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik, Türk dili ve edebiyatı ve Fizik, Teknoloji alanlarında 20 farklı projeleri tek tek gezerek öğrencilerden bilgi aldılar.

Program sonunda Bilim Fuarında görev alan öğretmen ve öğrencilere protokol üyeleri tarafından plaket ve katılım belgesi takdim edildi.