a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ KAPSAMINDA ÜRETİCİLERE 294 BÜYÜKBAŞ HAYVAN DAĞITILDI

ARTVİN’DE GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ KAPSAMINDA ÜRETİCİLERE 294 BÜYÜKBAŞ HAYVAN DAĞITILDI

ARTVİN’DE GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ KAPSAMINDA ÜRETİCİLERE 294 BÜYÜKBAŞ HAYVAN DAĞITILDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca,  Artvin’de 49 çiftçiye ücretsiz toplam 294 büyükbaş hayvan dağıtıldı.                                                                                                                                                                                                                                                                            

ARTVİN-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca,  Artvin’de 49 çiftçiye ücretsiz toplam 294 büyükbaş hayvan dağıtıldı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Destekleri, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Tebliğ kapsamında,  genç çiftçilerin tarım ve hayvancılığa yönlendirilmesi, ülke ekonomisinde tarım ve hayvancılık sektörünün canlı tutulması ve köyden şehre göçlerin tersine döndürülerek kırsal nüfus arttırılması amacıyla Artvin’de toplam 163 genç çiftçiye, 30 bin lira hibe desteğinden yararlanmaya hak kazandı.  Desteklenecek olan 163 projenin 125’i büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, 38 proje ise arıcılık, kanatlı ve bitkisel üretime yönelik projelerdir.

Artvin Belediye Hayvan Pazarında,  büyükbaş hayvan dağıtımına başlanılmış olup Artvin Valisi Ömer Doğanay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur ve Şube Müdürleri ile çiftçilerin katılımıyla hak sahibi 14 çiftçiye 6’şar büyükbaş hayvan ücretsiz olarak dağıtıldı.

Vali Doğanay, burada yaptığı konuşmada,  projenin Artvin’e ve bölgemize hayırlı olmasını dileyerek,  ülkemizin bu sıkıntılı döneminde bile bu gibi projelerle üreticilerin yanında olduğunu söyledi.

Artvinli çiftçilere 5 milyon liralık destek sağlandığını belirten Vali Doğanay, bugün burada üreticilere dağıtılacak olan 6’şar büyükbaş hayvanın en kısa zamanda katlanarak çoğalması temennisinde bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur ise, üreticilere dağıttıkları büyükbaş hayvanların aile ekonomilerine büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Çiftçilere hayvanların bakım ve beslenme konusunda tavsiyelerde bulunan Okur,  “Hayvanlarımız tırlarla uzun bir yolculuk yaparak ilimize getirildi. Eğer hayvanlarda herhangi bir öksürük durumu ortaya çıkarsa antibiyotik tedavisi uygulanması gerekiyor. Hak sahibi çiftçilerimizin teslim aldıkları büyükbaş hayvanlarını soy kütüğüne kaydettirerek TARSİM sigortası yaptırmalarının kendi menfaatlerine ve faydalarına olacaktır.” dedi.

Okur, “Proje kapsamında Ardanuç ilçesinde 14 çiftçi, Yusufeli ilçesinde 14 çiftçi ve Murgul ilçesinde 7 çiftçi olmak üzere hayvan dağıtımları da gerçekleştirilmiştir. Projeye hak kazanan 49 genç çiftçimizden her birine 6 baş, olmak üzere toplamda 294 büyükbaş hayvan, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden (TİGEM) temin edilerek genç çiftçilerimize teslim edilmiştir. Büyükbaş hayvancılık konusunda geri kalan 35 çiftçimize de ilerleyen günlerde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden hayvanların sevk edilmesinin ardından teslimleri tamamlanacaktır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kura yönetimi ile çiftçilere büyükbaş hayvanlar ücretsiz olarak dağıtıldı.

HAYATİ AKBAŞ