AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARTVİN’DE ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARTVİN’DE ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Artvin’de Engelliler Haftası kapsamında Kazım Karabekir Anadolu Lisesi Konferans Salonunda etkinlikler düzenlendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de Engelliler Haftası kapsamında Kazım Karabekir Anadolu Lisesi Konferans Salonunda etkinlikler düzenlendi Artvin Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi, Gazi Ortaokulu, Karadeniz Bakır İlkokulu ve Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencilerinin gerçekleştirdiği programa Artvin İl Millî Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Şube Müdürü Özcan Köse ve okul müdürleri katıldı.

Artvin İl Millî Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci programda yaptığı konuşmasında; “İlimizde Müdürlüğümüze bağlı sadece engelli öğrencilerimize hizmet veren 3 adet okulumuz bulunmaktadır. 2016-2017 Eğitim öğretim yılı itibariyle 27’si okul öncesi olmak üzere 643 öğrencimiz özel eğitim almaktadır. Engelli öğrencilerimize hizmet veren 16’sı il merkezinde toplam 52 adet özel eğitim sınıfımız bulunmaktadır. Özel Eğitim kapsamında görev yapan eğitimci sayımız ise 81’dir. Çeşitli engellerden dolayı okulda eğitim alamayan 19 öğrencimize ise görevlendirilen öğretmenlerimiz marifetiyle Evde eğitim hizmeti verilmektedir. Ayrıca okullarımızda oluşturulan 81 adet destek odasında hafif düzeydeki engelli öğrencilerimiz eğitim almaktadır. Özel eğitim hizmetlilerinin verildiği tüm kurum ve dersliklerimiz öğrencilerin engel durumlarına göre tefriş edilmiş ve zenginleştirilmiş eğitim materyalleri kazandırılmıştır.

Milli Eğitim Müdürlüğümüzce uygulanmakta olan ‘Engelleri Birlikte Aşalım Projesi’ kapsamında ilimiz genelinde 21 ailemize danışmanlık hizmeti verilmiştir. Engelli çocuklarımızın ailelerine yönelik düzenlenen bu eğitimler, ev ziyaretleri şeklinde gerçekleştirilmiş olup bu faaliyette Rehberlik Araştırma Merkezimizdeki özel eğitim öğretmenleri, rehberlik öğretmenleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğündeki uzmanlar görev yapmıştır.

Rehber öğretmenlerimize yönelik engelli olarak nitelendirilen özel öğrencilerimizin toplumsal hayatla entegre olabilmelerine katkı sunmak ve eğitimlerine destek olmak amacıyla akran arabuluculuğu eğitimleri düzenlenmiştir.

Uygulamakta olduğumuz projelerimizi ve eğitim faaliyetlerimizi her zaman destekleyen Sayın Valimize, belediye başkanımıza, kamu kurumlarımıza, öğretmenlerimize, velilerimize, basın mensuplarımıza,  teşekkür ediyor, tüm engelleri sevgiyle aşacağımıza inanıyorum.”  ifadelerini kullandı.

Millî Eğitim Müdürü Kahveci’nin konuşmalarının ardından Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri hazırlamış oldukları ‘Ben senin yaşındayken’ ve ‘Anne Kız’ adlı tiyatro gösterilerini sundular.

Okulların yaptıkları çalışmalardan oluşan slayt gösterisinin akabinde Gazi Ortaokulu öğrencileri hazırladıkları müzikli tiyatroyu sunarken, ardından Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin oluşturduğu koro şarkılar söyledi.

Programın sonunda öğrenciler için düzenlenen eğlence etkinliğinin ve resim sergisinin ardından Millî Eğitim Müdürü Kahveci öğrencilere hediyelerini verdi.