AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE DİKTATÖR İSİMLİ TİYATRO OYUNUN SAHNELENMESİNE İZİN VERİLMEDİ!

ARTVİN’DE DİKTATÖR İSİMLİ TİYATRO OYUNUN SAHNELENMESİNE İZİN VERİLMEDİ!

ARTVİN’DE DİKTATÖR İSİMLİ TİYATRO OYUNUN SAHNELENMESİNE İZİN VERİLMEDİ!

Barış Atay’ın Sahnelediği ‘Sadece Diktatör’ Oyununa ‘Sakıncalı’ Denilerek Salon Verilmedi

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Halk Evleri Başkanı Dursun Ali Koyuncu, Artvin Valiliğinin Barış Atay’ın Sadece Diktatör isimli tiyatro oyunun sahnelenmesine izin vermesine rağmen İl Özel İdaresinin oyun için Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür merkezine kendilerine tahsis etmediğini söyledi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde 12 Ocak günü saat 19.00’da, salonun uygun olmaması halinde ise 14 Ocak günü saat 18.00’de yapılması istemiyle Artvin Valiliği’ne yapılan etkinlik başvurusuna, ‘gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması halinde’ izin verildi. Ancak, valilik tarafından gönderilen yazıda kültür merkezinin sorumluluğunun Artvin İl Özel İdaresinde olduğu belirtilerek iznin buradan alınması istendi.

“Sadece Diktatör” oyununun gösterimi için başvurulan İl Özel İdaresi ise verdiği yanıtta, idare tarafından yeniden incelendiği belirtilen oyunun içeriğinin ‘uygun görülmediği’ ve salon tahsisinin yapılamayacağı belirtildi.

Artvin İl Özel İdaresi tarafından Genel Sekreter Yardımcısı Abdurrahman Anlaş imzasıyla gönderilen yazıda ise şu ifadeler yer aldı:

“Valilik Makamına vermiş olduğunuz 19.12.2017 Tarih ve 4 Sayılı yazınız Valilik Hukuk İşleri Şube Müdürlüğünce incelenmiş olup adı geçen tiyatro oyununun oynanmasına izin verilmiştir ancak idaremizce tiyatro konusunun yeniden incelenmesi sonucu oyun içeriği tarafımızdan uygun görülmemiş olup salon kiralamasının yapılamayacağının bilinmesini önemle rica ederim.”

İl Özel İdaresi’nin verdiği cevabın ardından Artvin Halkevleri Başkanı Dursun Ali Koyuncu, yönetim kurulu üyeleri Ayla Atlılar, Yasin Öztürk,  İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine giderek Genel Sekreteri Orhan Yazıcı ile görüşme yaptı. Yapılan görüşmeden bir netice alamayan Halkevleri üyeleri kararı protesto etmek için gün boyunca bekleme salonunda beklediler. Mesai saatinin bitmesine yakın eylemlerini sürdüren Halkevleri üyelerine bazı siyasi parti temsilcileri ve STK’lar destek verdi. Grubun kalabalıklaşmasının ardından polis il özel idaresi genel sekreterlik bölümünde bekleyen grubun dışarıya çıkmasını istedi. Yazıcı ile görüşene kadar çıkmayacaklarını söyleyen grup, polis ile yaklaşık iki saat görüşme yaptı. Yapılan görüşme ile Halkevleri üyeleri il özel idaresi önünde basın açıklaması yapma kararı aldı.

Artvin Halk Evleri Başkanı Dursun Ali Koyuncu tarafından yapılan açıklamada; “Valilikten aldığımız olur yazısı sonrası Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi 12 Ocakta sahnelemeyi planladığımız oyun için bize tahsis edildi. Biz valilikten aldığımız olur yazısına istinaden özel idareye başvuruda bulunduk. Parayı yatırın salon sizindir dediler bize. 2 bin lirayı getirin bu salon sizindir dediler. Bu parayı yatırmaya geldik ancak özel idare hiçbir hukuki dayanağı olmadan bu talebimizi reddetti. Özel idareni bize verdiği yazıda şöyle diyor. Sanki bir tiyatro metninin içeriğini inceleme hakkı varmış gibi, özel idare bize “Biz bu tiyatroyu inceledik, bu tiyatroyu bu salonda oynatmaya izin vermiyoruz” dedi.

Biz tamamıyla hukuki, haklı olduğumuz bir davada özel idarenin salonunu bize salonu tahsis etmesi için özel idare binasına gelerek burayı terk etmedik. Bizim ısrarımızın temel nedeni şudur. Bu kente yıllardır hiçbir muhalif oyun getirilmemektedir. Bu kentte devletin kurumunda, salonunda hiçbir tiyatro oyunu oynatılmıyor.

Hiçbir siyasi topluluğa hiçbir politik oyun oynatılmıyor.  Bu salon sanki AKP’ye tahsis edilmiş gibi, bu salon sadece Ensar Vakfına aitmiş gibi saçma sapan, gerici oyunlarla burada ortaokul çocuklarına oyun sergilediler.

Tiyatro sadece yanlı herhangi bir kurumu öven bir oyun değildir. Tiyatro özgürdür. Eleştiri yapma hakkınız vardır. Tiyatro bir kurumu eleştiriyor diye yasaklanamaz. Bu haklı mücadelemize devam edeceğiz.

Barış Atay’da şunun garantisini verdi. Her türlü yasaklamaya rağmen o gün orda olacağım, bu oyunu gerekirse sokakta oynayacağım diyor” diye konuştu.

Öte yandan, Onur Orhan’ın yazdığı ve Barış Atay’ın sahnelediği “Sadece Diktatör” oyunu, Artvin İl Özel İdaresi tarafından sakıncalı bulunarak, salon verilmedi. Yapılan bu engellemeye çok sayıda ünlü isim sosyal paylaşım sayfalarından tepki gösterdi.