AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE “DAMLA PROJESİ” KAPSAMINDA UÇURTMA ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ.

ARTVİN’DE “DAMLA PROJESİ” KAPSAMINDA UÇURTMA ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ.

ARTVİN’DE “DAMLA PROJESİ” KAPSAMINDA UÇURTMA ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ.

 

Artvin’de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen “Damla Projesi” kapsamında kuran kursu öğrencileri için uçurtma şenliği düzenlendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen “Damla Projesi” kapsamında kuran kursu öğrencileri için uçurtma şenliği düzenlendi.

“Damla Projesi” kapsamında Artvin’e gelen 22 üniversite öğrencisi Türkiye’nin en büyük Atatürk Heykeli’nin bulunduğu Atatepe’de düzenlenen uçurtma şenliğine Artvin’de yaz kuran kurslarına giden çok sayıda öğrenci katıldı.

Damla Projesi gönüllüleri burada yaşları 5 ile 14 arasında değişen çocuklarla yakında ilgilenerek, onlarla uçurtma uçurdular. Havanın sıcak olmasına öğrenci katılımının yoğun olduğu uçurtma şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

Damla Projesi Gönüllüsü Rüveyda Çakmak Projeye Kahramanmaraş’tan katıldığını ifade ederek;  “Ben Konya’da sivil havacılık okuyorum.  Damla Projesine geçen yıl Damla Niğde ile başlamıştım. Damla Projesi kapsamında biz huzur evlerini sevgi evlerini ziyaret ediyoruz. Çocuklarla vakit geçiriyoruz. Kuran Kurslarına gidiyoruz, orada oyunlar oynuyoruz. Bugünde Artvin’de Atatepe’de uçurma uçuruyoruz, çocuklarla oyunlar oynuyoruz” diye konuştu.

Projeye Ankara’dan katılan  Derya Nur Kazan,  proje kapsamında yaklaşık 4 gündür Artvin’de olduklarını etti. Kazan; “Türkiye’nin ve dünyanın değişik yerlerinden gelen arkadaşlarımızla burada birlikteyiz. Damla Projemiz 2014 yılından beri devam ediyor. Artvin dışında da farklı farklı illerde proje uygulanıyor.  Proje kapsamında huzur evi ziyaretleri gerçekleştirdik. Köy ziyaretleri yaptık. Huzur evlerini ziyaret ettik.  Hiçbir maddi ve çıkar beklentimiz yok. Biz sevgimizle gönlümüzde beslediğimiz manevi duygularımızla buradayız” dedi.

Bengisu Battal’da, “Buraya  hepimiz gönüllü olarak geldik. Tek amacımız gönüllere merhamet tohumları ekmek.  Burada çocuklara nasıl merhametli olunur, gönül bağları nasıl kurulur bunu aşılamak istedik. Hem kültürel anlamda hem manevi anlamda bir birimizle bağlar kurmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda mezarlıkta temizledik, okul duvarı da boyadık, çocuklarla farklı oyunlarda oynadık. Hem birbirimizi tanıyoruz, hem de arkadaşlıklar kuruyoruz. Aslında biz çocukların yüzünde tebessüm oluşturmak için geldik ama onlar bizim yüzümüzde tebessüm oluşturdular.

Gittiğimiz yerlerde çok güzel karşılanıyoruz ve bize ilgi gösteriyorlar. Gittiğimiz yerlerde karşılıklı empati kuruyoruz. Biler içinde çocuklar içinde faydalı bir proje” dedi.

Gönüllüler proje kapsamında değişik etkinlikler yaptılar..