AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE CHP’Lİ KADINLAR HAYIR LOKMASI DAĞITTI

ARTVİN’DE CHP’Lİ KADINLAR HAYIR LOKMASI DAĞITTI

ARTVİN’DE CHP’Lİ KADINLAR HAYIR LOKMASI DAĞITTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Kadın Kolları Başkanlığı “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle “hayır lokması” dağıttı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Kadın Kolları Başkanlığı “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle “hayır lokması” dağıttı.

Halit paşa Meydanı’nda stant açan CHP İl Kadın Kolları üyeleri, vatandaşlara hem lokma ikramında bulundu hem de “hayır” yazılı broşürleri dağıttılar.

Programa CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Neslihan Küçükay, Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş, ADD Artvin Şube Başkanı Ayla Varan ve CHP’liler katıldı.

CHP’li kadınlar kendilerinin hazırladıkları yolmaları yoldan geçen vatandaşlara ikram etti. Daha sonra “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını CHP İl Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul yaptı. Kurul, “ Bugün 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün yıldönümü, Kadına ve emek mücadelesine adanmış bu gün, Ne yazık ki; Kadına şiddetin, eşitsizliğin adaletsizliğin gölgesinde kutlanamayan bir gün olarak, bir kez daha anıyoruz.

160 yıl önce bugün; Newyork’ta 40 bin dokuma işçisi kadının, kapitalizmin dayattığı düşük ücret, uzun ve ağır çalışma koşullarına karşı direnişi, 129 kadın işçinin yanması ile sonuçlanmış, O günden bu yana 8 Mart, tüm dünyada kadına ve emek mücadelesine adanmıştır. Bugün kadınların, cinayetten kaynaklı her tür ayrımcılığa, şiddete ve eşitsizliğe karşı baş kaldırdıkları gündür. 8 Mart’ın çıkış noktasının ötesinde bugün, ülkemizde bambaşka tehlike ve kaygılarla yüz yüzeyiz. Emeğimizin, özgürlüklerimizin bu güne dek kazanılmış her türlü haklarımızın ötesinde, laik demokratik cumhuriyetimiz ve ülkemiz tehdit altında…

Terör, şiddet, işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik gibi sorunlar ve zorluklarla dolu ülke gündemi, hiç yeri yokken, saray saltanatını ve tek adam yönetimini meşrulaştırma amaçlı, bir anayasa değişiklik paketi bizlere dayatılmaktadır. 16 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında, sancak gerçekte bir rejim değişikliği oylamasına gidilmektedir.

Biz Kadınlardan; Cumhuriyetle tanıştığımız laik yaşamdan, çağdaş ve eşit birey olma yolunda kavuştuğumuz kazanımlarımızdan, zorlu mücadelelerle geliştirdiğimiz haklarımızdan vazgeçmemiz isteniyor! Bilinsin ki, KADINLARIN KARARI HAYIR!

Kadın-Erkek eşitliğine inanmadığını açıkça söyleyen bir anlayışın, bütün yetkileri tek başına ele geçirdiğinde, sırf bu alanda geriye gidişi öngörebilen BİZ, KADINLARIN KARARI HAYIR!

15 yıldır, söylemleri ve politikaları ile, kadını iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırmayı hedefleyen,  kadına yönelik şiddeti besleyen, tacizi tecavüzü yok sayan, %1400 oranında artan kadın cinayetlerini görmezden gelen siyasi iktidar, kadının adının olmadığı Anayasa Paketi ile, geri dönüşü olmayan bir tuzağın içine bizleri çekmek istemektedir.

Tüm bu tuzaklara karşı, KADINLARIN KARARI HAYIR! Türkiye Büyük Millet Meclisini, kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği meclisten, kadın vekillere söz hakkı verilmeyen kadın vekillere şiddet uygulayan bir meclise dönüştürdüğünüz, bu utanca, bizleri de tanık ettiğiniz için, KADINLARIN KARARI HAYIR!

YAP – BOZ tahtası haline getirdiğiniz eğitim sisteminde, sadece 2015 – 2016 eğitim öğretim yılında 143 bin 62 kız çocuğu, okula devam etmemiştir. Artık çocuklarımız heba olmasın diye, KADINLARIN KARARI HAYIR!

Son on yılda 482 bin 908 kız çocuğu zorla evlendirilmiş, Son onbeş yılda çocuklara cinsel istismar %434 artmıştır. Artık, Çocuk gelinler, çocuk işçiler olmasın, tarikat yurtlarında çocuklarımız yanmasın, tacize ve tecavüze uğramasın diye KADINLARIN KARARI HAYIR!

2003 Yılında Antideprasan kullanma kutu sayısı 14 milyon iken, bu sayı 2015 yılında 55 milyona ulaşmıştı. Mutsuz insanlar yarattınız, mutsuz bir toplum yarattınız. Artık insanlar mutlu olsun diye, KADINLARIN KARARI HAYIR!

Canımız istediğinde kahkaha atalım, sokağa da çıkalım, parka da gidelim, kimse bize iffetsiz kadın demesin! İstediğimiz kadar çocuk doğuralım, ya da doğurmayalım, kimse bize eksik kadın demesin! Haksızlıklara ses verelim. Ama polis copu, gazı yemeyelim! KADINLARIN KARARI HAYIR!

Biz biliyoruz ki; 16 Nisan en çok kadınlar için önemli, ya güneşin aydınlığı!… Ya ortaçağ karanlığı!. Güneşin aydınlığı var iken, neden ortaçağ karanlığı!… İşte bu yüzden! KADINLARIN KARARI HAYIR! Nüfusun yarısı biz kadınlar;

16 Nisan’da geleceğimizin “HAYIR” ın, sayımız da YETER… gücümüzde YETER… Haydi kadınlar, sesimizi gücümüzü birleştirelim, Eşit ve özgür günler için kucaklaşıp, geleceğimizi birlikte inşa edelim.

8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz” dedi.

Programın devamında ise CHP’li kadınlar Türk bayrağı ve hayır broşürleri işliğinde İzmir marşın söylediler.