AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE ÇEVRECİLERİN TEPKİSİ SÜRÜYOR

ARTVİN’DE ÇEVRECİLERİN TEPKİSİ SÜRÜYOR

ARTVİN’DE ÇEVRECİLERİN TEPKİSİ SÜRÜYOR

 

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde madencilik faaliyetlerine başlayan bir şirketin iddiaya göre yetkilisi ile bölgede madenciliğe karşı çıkanları ikna etmek için faaliyet yürütmeleri karşılığında oluşturulan 14 kişilik bir komiteye aylık 70 bin lira ödeneceğine dair sözleşme tutanağının kamuoyuna yansımasına yönelik tepkiler sürüyor.

Artvin’de bir grup çevreci genç hazırladıkları ‘Sahibinden satılık dernek, 70 bin lira’ yazılı afişi, Bizim Artvin Platformu derneği binası önünde asılı bulunan ‘Şehirlerin değerleri, Türkiye’nin değerleridir’ yazılı afişin üzerine astı. Maden şirketi aleyhine sloganlar atan gruba çevredekiler de alkışlarla destek verdi.

Protestoyu gerçekleşenler adına konuşan Sercan Dede, biz bu dermeği kurulduğundan beri tanıyoruz.  Bu dernek kurulduğunda şöyle bir açıklama yapmıştı. ‘Madene karşı olanlar, Artvin’de maden olmasını istemeyenler, Artvin’i temsil eden tek yapı değildir. Maden karşıtları Artvin’i tümüyle temsil edemezler.  Biz Artvin Halkına gerçekleri ve doğruları anlatmak için kuruluyoruz ve demokratik hakkımızı kullanmak için bir araya geliyoruz.’  Ama bu belge ile öğrendik ki, zaten bildiğimiz bir şeydi,  demek ki bu kişilerin amacı da doğrusu da, pusulası da paraymış. Her ay aldıkları 70 bin TL bunu açıkça göstermektedir.  Bunun peşini bırakmayacağız.

BİZ BU MEMLEKETİ KARŞILIKSIZ SEVDİK. KARŞILIKSIZ SEVMEYE DE DEVAM EDECEĞİZ.”

Artvinli gençler olarak nasıl ki buraya kırmızı boyalarımızı attıysak, bugün yine buradayız.  Sayıları15-20’yi geçmeyecek satılmış insanlara bu şehri teslim etmeyeceğiz. Her zaman ne pahasına olursa Artvin’i,  doğayı, yaşamı, savunmaya devam edeceğiz.  Biz bu memleketi karşılıksız sevdik. Karşılıksız sevmeye de devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı. Artvinli gençler, açıklamanın ardından söz konusu sözleşmeyi Artvin esnafına dağıttı.

Bina önünden ayrılan grup, Cumhuriyet ve İnönü caddelerinde esnaf ve halka maden şirketi ile dernek arasında yapıldığı iddia edilen sözleşme örneğini dağıttı.