AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE BOĞACILAR DERNEĞİ YENİ BAŞKANINI SEÇTİ

ARTVİN’DE BOĞACILAR DERNEĞİ YENİ BAŞKANINI SEÇTİ

ARTVİN’DE BOĞACILAR DERNEĞİ YENİ BAŞKANINI SEÇTİ

Erkan Keskin Yeniden Boğacıların Başkanı Oldu

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin, Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylaları Koruma Derneği 6. Olağan Genel Kurulunu Tamamladı. Mevcut Başkan Erkan Keskin ve Fatih İspirli’nin adaylığını açıkladığı seçimi Erkan Keskin kazandı.

Artvin, Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylaları Koruma Derneği 6. Olağan Genel Kurulunu tamamladı. Artvin Baro Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleşen seçime, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin,  Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Boğacılar Derneği’nin Kurucu Başkanı Ahmet Kınalı, CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, Ülkü Ocakları Başkanı İrfan Kuzu, CHP Eski İl Başkanı Seçkin Kurt, Avcılar ve Atıcılar Dernek Başkanı Necmi Asuman, Çoruh Avcılar ve Atıcılar Dernek Başkanı Okan Soydan, Artvin Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Süleyman İnal, Sarıbudak Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Ulaş Gülseçkin, Eski Özmal Dernek Başkanı Gökhan Yıldırım ve Boğacılar katıldı.

Kınalı, “Maden Çalışması Kafkasör Yaylasının ve Boğacılığın Sonu Olur”

Artvin’in en önemli geleneklerinden biri olan boğacılığı anlatan iki kısa filmin izlenmesiyle program başladı. Genel kurulda İsrafil Gültekin divan başkanı olurken, üyeler ise Cemil Yazan, Koray Avcı ve Taner Köse tarafından divan oluşturuldu.

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından gündem maddeleri tek tek ibra edildi. Daha sonra dilek ve temennilerde salonda bulunanlara söz verildi. Derneğin Kurucu Başkanlarından Ahmet Kınalı, kürsüye çıkarak iki adaya da tavsiyelerde bulundu. Ayrıca Cerattepe konusunda uyardı. Kınalı,”  kazanan kim olursa olsun, Cerattepe’de olası çıkacak maden çalışması, Kafkasör Yaylasını ve geleneksel boğa güreşlerimizi yok eder.  Belki maden şirketi 5 yıl 10 yıl güzel paralar verip sponsor olabilir fakat daha sonra bu gelenek yok olunca ortada ne dernek kalır ne Artvin” dedi.

Erkan Keskin ve Fatih İspirli’nin Listeleri Kıyasıya Yarıştı

Mevcut başkan Erkan Keskin ve Fatih İspirli’nin listesi olmak üzere iki listeyle geçime gidildi. Her iki adayda kürsüye çıkarak konuşmasını yaptı. İki adayda konuşmasında Cerattepe bölgesinde çıkartılmak istenen madene karşı geçmişten geldiği gibi, gelecek yıllarda da boğacılar olarak mücadele edeceklerinin sözünü verdiler. İki adayda birlik mesajları verirken tek tek kürsüye çıkarak şunları söylediler.

Fatih İspirli: En Büyük Hedefimiz Bu geleneği Uluslararası Bir Boyuta Taşımak

İlk olarak Fatih İspirli konuşmasını yaptı. İspirli konuşmasında, “Bir geleneğin yaşatılması ve Artvin’in tanıtılmasında çok önemli bir yer tutan Boğa güreşlerine gönül vermiş abilerim ve kardeşlerim bu özel günümüzde yanımızda olduğunuz için teşekkür ederim.

Yıllardır bu geleneğe gönül vermiş kardeşiniz olarak Artvin’in güzelliklerinin yaşatılması adına hiç bir siyasi görüş gözetmeksizin birçok farklı fikir ve görüşte insanlar olarak sevdamız Artvin deyip bir çatı altında toplandık.

Hepinizle yakinen ilişkileri olan bir kardeşinizim. Biz büyüklerimizden emaneti teslim aldık, çıtayı daha da yükselterek bizden sonrakilere teslim etmek istiyoruz. En büyük hedefimiz bu geleneği uluslararası bir boyuta taşıyabilmek kendi kendini tamamlayan ve hiç bir zaman zayıflamayan bir yapıya kavuşturmaktır.  Bugüne kadar görev yapan tüm arkadaşlarımın ne tür zorluklarla karşılaştıklarını biliyorum. Küreselleşen dünyada kaynağı olmayan hiçbir şey uzun süre ayakta duramaz. İlk olarak derneğimize sürekli kaynak sağlayacak imkanları yaratacağız. Birlik beraberlik içerisinde tüm zorlukları aşacağız.

Bugün burada hiç kimse kaybetmeyecek. Erkan kardeşimde olsa bende olsam sevdamız Artvin deyip hizmetlerimize devam edeceğiz. Artvin’imizin en büyük sorunu olan, hemen tepemizde bir tümör gibi büyümekte olan, hem şehri, hem de devam eden bir geleneğe son vermeye çalışan Cerattepe’de ki maden projesi için gerekirse kapı kapı dolaşıp bu yanlıştan dönülmesi için elimizden geleni yapacağız.

Erkan Keskin: Biz Bu Meydanlarda Omuz Omuza Bu Sevdaya Gönül Verdik

Erkan Keskin ise, bu seçimde sevgili Fatih İspirli ve ben adayız. Bizler bu sokaklarda, meydanlarda omuz omuza verip bu sevdaya ortak olduk. Bu demokratik yarışta sevgili arkadaşıma ve bizlere gönül veren vermeyen herkese başarılar diliyorum. Amacımız Artvin’e ve boğacılara hizmet etmek olduğunu belirtmek istiyorum; kazanan kim olursa olsun dostluğumuzun ve kardeşliğimizin bozulmamasını diliyor saygılar sunuyorum” dedi.

Daha sonra seçime geçildi. 96 üyeden 84’ünün oy kullandığı seçimde, 48 oy Erkan Keskin, 36 oy ise Fatih İspirli topladı. Seçimin ardından divan başkanı İsrafil Gültekin, Kaybedeni olmayan bir seçim geçirdiklerini ifade ederek iki adayı da sahneye çıkartarak alkışlattı.  Daha sonra genel kurula katılanlar her iki adayı da tebrik etmesinin ardından genel kurul sona erdi.

Yönetim Şu Şekilde Belirlendi

Artvin, Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylaları Koruma Derneği Yeni Yönetimi:  Erkan Keskin, Engin Yazıcı, Kemal Özdemir, Ayhan Kartal, Hüseyin Er.