AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE BİN 737 ÖĞRENCİ KYK YURTLARINA BAŞVURDU

ARTVİN’DE BİN 737 ÖĞRENCİ KYK YURTLARINA BAŞVURDU

ARTVİN’DE BİN 737 ÖĞRENCİ KYK YURTLARINA BAŞVURDU

 

Artvin İl Genelinde Bin 737 Öğrenci KYK Yurtlarına Başvurdu

Hayati Akbaş

ARTVİN-Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Dr. Tamer yıldırım, “Bu öğretim döneminde 1392 ‘si birinci sınıf, 345’ i ara sınıf olmak üzere toplam Bin 737 öğrenci Artvin il genelinde kurum yurtlarına başvurduğunu” ifade etti.

Bu öğrencilerin yaklaşık yarısı 853’ü yurtlara yerleşirken, 871’i yedek listede beklemekte veya özel yurtlara kayıt yaptırmış durumda olduğunu belirten Yıldırım, “yurda yerleşemeyen öğrencilerin çoğunluğunu İl Merkezindeki kız öğrencilerden oluşturmaktadır” dedi. İl Müdürü Yıldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü: Borçka ve Hopa İlçelerinde açıkta bekleyen öğrenci bulunmamaktadır. Arhavi İlçemizde önümüzdeki günlerde yurt hizmetinin başlayacağını, yaklaşık 150 öğrenciye barınma hizmeti sunulacağını, Şavşat ve Yusufeli İlçelerinde yurt açma çalışmalarının da devam ettiğini ifade etti.

KYK’nın ülke genelindeki atılımına paralel olarak İlimizde de 2 Bin kişilik modern yurtların yapımına start verildiğini belirten Yıldırım; “Milletvekilimiz İsrafil Kışla’ nın gayretleri ile yatırım programına giren yurtlarımızda Seyitler Yerleşkesindeki 500 kişilik yurt, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından bu yıl içinde ihale edilerek yapımına başlanacak. Şehir yerleşkesinde yapılacak olan 1500 kişilik yurtların proje ihalesi yapılmış, proje çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılında yurtların yapımına başlanacağı tahmin edilmektedir. Bu yurtların yapımının tamamlanması ile 2 yıl içinde İlimizde öğrenci barınma sorunun çözüleceğini düşünmekteyiz.” Dedi.

Yıldırım açıklamalarına şunları da söyledi: “Yükseköğrenim Kredi Yurtlar Kurumu olarak öğrencilerimiz yeni başlayacağı yükseköğrenim hayatında güvenli, huzurlu, sağlıklı ve konforlu bir ortamda öğrenim sürecini tamamlaması için çalışmaktayız. Bu nedenle ülkemizin dört bir yanından üniversite eğitimi için ilk defa Artvin’e gelen ve İl Müdürlüğümüze bağlı yurtlarımızda barınacak olan öğrencilerimizi karşılamak, yurtlarımız hakkında bilgilendirmek amacıyla KYK tanıtım günleri kapsamında stantlarımızı kurduk. Bu stantlarımız 22 Eylül tarihine kadar Artvin Çoruh Üniversitesi kampüsünde ve Şehirlerarası Otobüs Terminalinde hizmet verecektir.”