AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE BEBEK ÖLÜMLERİ VAKA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

ARTVİN’DE BEBEK ÖLÜMLERİ VAKA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

ARTVİN’DE BEBEK ÖLÜMLERİ VAKA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

 

İl Sağlık Müdürlüğü Tarafından Bebek Ölümleri Vaka Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin İl Sağlık Müdürlüğünce yapılan çalışmalar doğrultusunda toplantı salonunda, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Hasan Gündoğdu ve Artvin Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ediz Eder’ in katkılarıyla “Bebek Ölümleri Vaka Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

Toplantıda, İl İnceleme Kurulunda görüşülerek karara bağlanan vakalar tartışılarak bebek ölümlerinin önlenebilmesi faaliyetleri değerlendirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren birçok demografik gösterge arasında, perinatal ve çocukluk çağı ölüm hızları en önemli olanlardır. Bu göstergelerden özellikle bebek ölüm hızları, ekonomik kalkınma düzeyi ve bunun sağlığa yansımasını gösterir. Bebek ölüm hızı bir bölgedeki temel sağlık düzeyini, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası bakımı gösteren oldukça önemli bir sağlık ölçütüdür.

Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) aracılığıyla ilimizde gerçekleşen tüm ölü doğum ve bebek ölümlerinin tespit ve incelemeleri gerçekleştirilmektedir. Sistem ile bebek ölümlerinin tespitini sağlamanın yanı sıra her bir bebek ölümünü izleyerek nedenini ortaya çıkarmak ve bir daha aynı nedenlerle oluşabilecek bebek ölümlerini önlemek amaçlanmaktadır. Bu vesileyle Artvin İl Sağlık Müdürlüğü olarak “Yaşasın Bebekler” diyerek toplantıya katılan tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz” denildi.