AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE 366. KISA DÖNEM ERLER YEMİN ETTİ

ARTVİN’DE 366. KISA DÖNEM ERLER YEMİN ETTİ

ARTVİN’DE 366. KISA DÖNEM ERLER YEMİN ETTİ

 

Artvin Jandarma Komutanlığı’nda eğitimlerini tamamlayan 366. kısa dönem 27 er, yemin etti.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Jandarma Komutanlığı’nda eğitimlerini tamamlayan 366. kısa dönem 27 er, yemin etti.

Jandarma Komutanlığı kışlasında gerçekleştirilen yemin törenine, Vali Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan,  İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, askeri personel ve askerlerin aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan İl Jandarma Komutanı Kılıç, 366. kısa dönem 27 asker için yemin töreni düzenlendiğini belirtti.

Askerlerin çok kısa sürede kışla yaşantısına alıştığını ve büyük gayret göstererek temel askerlik niteliklerini kazandığını ifade eden Kılıç, “Milletimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı bayrağımızın gölgesinde, şehitlerimizin manevi huzurunda, ailelerinizin ve misafirlerimizin şahitliğinde, silah arkadaşlarınızla omuz omuza vererek, namusunuz ve şerefiniz üzerine ant içtiniz. İçtiğiniz bu ant, vatan ve millet sevgisi, vazife, namus ve şeref anlamında olup dürüstlüğün, emirlere mutlak itaatin simgesi ve aynı zamanda kahraman Türk ordusuna mensup bir asker olduğunuzun kabul belgesidir” diye konuştu.

Türk ordusunun tarihte mukaddes vatan toprakları söz konusu olduğunda, en olumsuz koşullarda dahi, devleşerek, dünyanın en büyük güçlerine meydan okuduğunu ifade eden Kılıç, ”Emsalleri ile asla mukayese edilemeyecek yücelikteki vatan sevgisinin, erişilmez kahramanlık ruhunun, sarsılmaz mücadele azminin ve asil karakterinin bundan sonra sizlerle daha da yükseleceğine olan inancım tamdır.” dedi.

Askerlerin taşıdığı üniformanın yüce Türk milletinin şerefinin simgesi ve emaneti olduğunu kaydeden Kılıç,” Askerlik hizmetiniz boyunca bu emaneti canınız pahasına da olsa koruyunuz.”

Anne ve babalara da seslenen Kılıç,” Kutsal vatan görevini ifa etmek için önce Allah’a sonra bizlere emanet ederek uğurladığınız evlatlarınız çok kısa sürede olağanüstü bir gayret göstererek karşınızda sarsılmaz bir irada ile dimdik ayakta ve sizlerin huzurunda and içmiş olarak hazır bulunmaktadırlar. Bu görkemli tabloyu oluşturarak, sizleri yüksek bir heyecan ve coşku ile selamlayan evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır.” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Mehmetçiğin sarsılmaz omuzlarında yükseleceğini ve Türk bayrağının kutsal vatan toprakları üzerinde sonsuza kadar dalgalanmaya devam edeceğini dile getiren Kılıç, “Andınızın sizlere, ailenize, silahlı kuvvetlerimize, milletimize ve devletimize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.” dedi.

Törende, yemin eden askerler adına jandarma er Bayram Gündüz, duygularını dile getiren bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından Vali Doğanay tarafından, atış, spor ve eğitim alanlarında birinci olan erlere hediyeleri verildi.

Daha sonra 366. kısa dönem 27 er, Türk bayrağı üzerine el koyarak yemin etti.