AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE, “15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ” TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

ARTVİN’DE, “15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ” TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

ARTVİN’DE, “15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ” TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

 

Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesince, “15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü”  temalı fotoğraf sergisi açıldı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesince, “15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü”  temalı fotoğraf sergisi açıldı.

Milli İrade Meydanında düzenlenen serginin açılışına Artvin Valisi Ömer Doğanay,  Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdürrahman Cengiz Çerçi,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Oğuz Can, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi,  daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okumasıyla başlayan etkinlikte, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında Ankara ve İstanbul’da çekilmiş yaklaşık 100 fotoğraftan oluşan ” 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf Sergisi” Artvinliler ile buluştu.

Darbe girişiminin ardından demokrasi nöbetlerine ev sahipliği yapan Milli İrade Meydanı’ndaki sergi, 16 Temmuz Pazar gününe kadar açık kalacak.

Sergide, İstanbul ve Ankara’da 15 Temmuz gecesi yaşananlar ve ardından tutulan demokrasi nöbetlerinden kesitler yer alıyor.

Sergide ayrıca, Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğünce il genelindeki okullarda öğrenciler tarafından yıl içerisinde hazırladıkları şiir, kompozisyon ve resimlerde yer aldı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada,  15 Temmuz şehitlerini anmak amacıyla Artvin Valiliğince dün başlattıkları çeşitli etkinliklerin ve programların 16 Temmuz tarihine kadar süreceğini söyledi.

15 Temmuz’un unutulmaması adına çok özel bir çalışmaya imza atıldığını vurgulayan Doğanay, serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

15 Temmuz gecesi ülkenin uçurumun eşiğinden döndüğünü belirten Vali Doğanay, “İnsan zihni yaşanan olayları çabuk unutuyor. Kim hain, kim zalim, kim şanlı, kim şerefli, kim şerefsiz, kim vatan haindir biz bunları çabuk unutuyoruz. İşte bunları unutmamak, hatırlamak ve o şuuru, o bilinci her zaman yaşatmak anlamında ve bizlerden sonraki nesillere aktarmak anlamında bu tür programların çok önemli olduğunu addediyorum. İnşallah hep beraber sağlık, sıhhat ve afiyet içerisinde millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde ebediyete kadar devletimiz payidar olur. “ dedi.

Hain darbe girişimini lanetleyen Vali Doğanay, “Hain darbe girişimin yaşandığı gece Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla milli iradeyi müdafaa için gözlerini kırpmadan meydanları dolduran tanklara, toplara ve mermilere karşı canları pahasına mücadele eden ve bu uğurda şehadete yürüyen aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bu vesile ile bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Aziz milletimizin bu azim ve kararlılığı ile Cumhuriyetimiz şüphesiz ki ilelebet payidar kalacaktır” dedi.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, 15 Temmuz darbe teşebbüsü Cumhuriyet tarihinin en sinsi, en alçak ve en kanlı bir teşebbüsü olarak tarihe kara bir leke olarak geçtiğini söyledi.

Bu hain darbe teşebbüsün sadece Fetullahçı Terör Örgütünün bir kalkışması olmadığını belirten Kışla, şunları söyledi: “Ülkemizi bölmek, parçalamak isteyen dış güçlerin içinde olduğu hain bir darbe teşebbüsüdür. Bu darbe girişimin gerçek amacı emperyalist ülkelerin ve Siyonizm’in çıkarlarına çomak sokan Türkiye’yi cezalandırmak, cesurca her ortamda mazlumların haklarını savunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ortadan kaldırmak, büyüyen güçlü Türkiye’yi bölüp, parçalamaktır. Halkına güvenen bir lider, liderine güvenen Türk halkı, 15 Temmuz gecesi korkusuzca meydanlara çıkmış vatan için, bayrak için ve istiklal için seve seve ölüme gitmenin emsalsiz örneğini bütün dünyaya göstermiş ve birkaç içerisinde de hain darbecileri perişan etmiştir.” dedi.

Etkinlik, Vali Doğanay ile Milletvekili Kışla’nın “15 Temmuz Destanı Anı Defteri’ni” imzalamalarının ardından sergiyi gezmesiyle sona erdi.