AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN YILIN ENGELSİZ ŞEHRİ OLARAK TESCİLLENDİ

ARTVİN YILIN ENGELSİZ ŞEHRİ OLARAK TESCİLLENDİ

ARTVİN YILIN ENGELSİZ ŞEHRİ OLARAK TESCİLLENDİ

 

Yaşayan Şehirler Platformu tarafından Şehir Ödülleri Türkiye, kapsamında Artvin Belediyesine verilen  “Engelsiz Şehir” ödülünün tescil belgesi Başkan Kocatepe’ye verildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Yaşayan Şehirler Platformu tarafından Şehir Ödülleri Türkiye, kapsamında Artvin Belediyesine verilen  “Engelsiz Şehir” ödülünün tescil belgesi Başkan Kocatepe’ye verildi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, ‘İYİbu’ projesi koordinatörleri Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan ve Bilgi İşlem sorumlusu Akın Dinler ile beraber makamında Yaşayan Şehirler Projesi Direktörü H. Alper Akın’ı kabul etti.

Yaşayan Şehirler Projesi Direktörü Akın “Engelsiz Şehir” ödülünün plaketini Başkan Kocatepe’ye takdim etti.

Başkan Kocatepe, ödülü Artvin Belediyesi Personeli ve Artvin halkı adına adlığını ifade ederek emeği geçen tüm personelini tebrik ettiğini söyledi. Kocatepe; “Başta bu işin sahibi personel arkadaşlarıma ve Bilgi İşlem Merkezimiz ve tabi ki Artvin adına alıyorum. Şunu söyleyebilirim ki Artvin gerçekten çok zor bir coğrafya birlikte işlerin başarıldığı bir kent Valiliğimizle personelimizle bunu başardık. Bizim için daha büyük başarıla adım atmak için bu bir motivasyon kaynağı yaşanılabilir engelsiz yaşam merkezi diye. Şimdi hemen bununla birlikte yeni bir çalışmamız Engelsiz Yaşam Parkı onu da yakında açacağız. Artvin ile ilgili şunu söyleyebiliriz yaşanabilir şehirlerarasında 6. sırada, Güvenlik açısından da 2. sırada yer alıyor. Sizleri de tebrik ediyoruz Artvin’imizi gördünüz gelip yerinde yaşadınız hakikaten yaşanabilir bir şehrin belediye başkanı olmaktan da onur duyuyoruz. Her şey için çok teşekkür ediyorum Artvin için daha yapacak çok şey var.” dedi.

Yaşayan Şehirler Projesi Direktörü H. Alper Akın, ödülü takdim ederken yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “ İlk defa hem Vali hem Belediye olarak şehirdeki yalnızca engelliler değil dezavantajlı gruplar ile ilgili çalışmalar yaparak şehrin duyarlılığını ortaya koymuşlar. Valiliğimizin yaptığı saha çalışmaları Artvin Belediyesinin yaptığı ‘İYİbu’ uygulamasıyla birlikte hele ki bu coğrafyayı gördükten sonra bu ödül daha da anlamlı oldu. Sağlıklı bir bireyim yürümede zorluk çektiği bu şehirde dezavantajlı grubun kamu görevi ya da diğer alanda ulaşımı çok güçken  siz bunu görüntülü sistemle işaret dili ile ekibinizi bu konuda bilinçlendirerek eğiterek çok iyi başarmışsınız. ‘İYİbu’ uygulamasını yaptığınız için ve şehirdeki dezavantajlı gruplara erişme imkânı verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Yılın engelsiz şehri Artvin olarak tescillenmiştir. Bu ödülü size takdim ediyorum”

Artvin Belediyesi, Engelliler ve yaşlıların hayatını kolaylaştırmak, belediye hizmetlerini herkes için ulaşılabilir hale getirmek ve bilgi teknolojilerini etkin kullanmak amacıyla oluşturduğu ‘İYİbu’ projesi Yaşayan Şehirler Platformu tarafından Ekim ayında İzmir’de düzenlenen Şehir Ödülleri Türkiye, törenin de “Engelsiz Şehir” kategorisinde birincilik ödülü aldı.