AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN VALİLİĞİNCE KAMU PERSONELİNE “TÜRK İŞARET DİLİ KURSU” AÇILDI

ARTVİN VALİLİĞİNCE KAMU PERSONELİNE “TÜRK İŞARET DİLİ KURSU” AÇILDI

ARTVİN VALİLİĞİNCE KAMU PERSONELİNE “TÜRK İŞARET DİLİ KURSU” AÇILDI

 

Artvin’de kamu kurumlarında çalışan personele işaret dili kursu veriliyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de kamu kurumlarında çalışan personele işaret dili kursu veriliyor. Artvin Valiliğince kamu kurumlarında çalışan personele Türk işaret dili kursu verilmeye başlandı.

Gazi Orta Okulu’nda açılan kursta 1-3 Ağustos ile 14-19 Ağustos tarihlerinde, 80 kamu çalışanına Sabancı Üniversitesi İşitme Engelliler Eğitmeni Serkan Ural tarafından Türk işaret dili öğretiliyor.

Vali Ömer Doğanay, yaptığı açıklamada, İşaret Dili kursu ile kamu kurum ve kuruluşlarındaki hizmet kalitesinin artacağını belirterek, “Özellikle kamu kurumlarında başvuru, müracaat ve iş takibi noktasında zorlanan engelli vatandaşlarımızın bu eğitimle birlikte problemlerine çözüm bulacağımıza inanıyoruz.” dedi.

İşaret dili eğitimiyle Artvin’de kamu kurumlarında işleri olan işitme engelli vatandaşlara yardımcı olabilmeyi amaçladıklarını ifade eden Doğanay,  “İşaret Dili İşitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurmak amacıyla kullandıkları el hareketi becerisi ve yüz mimiklerini de içeren görsel bir dildir. İşaret dili alfabesi ile başlayıp temel kelime ve dilbilgisi yapılarını öğreterek dersi alan kursiyerler işitme engellilerle işaret dili aracılığı ile iletişim kurmalarını sağlamak hedeflenmektedir. Bunun dışında sonsuz iletişim becerisi kazanmak veya geliştirmek isteyen herkese de önerilir” dedi.

Kursa yoğun talebin olduğunu kaydeden Doğanay, “Bugün başlayan kurs,  günde öğlenden önce ve öğlenden sonra iki grup şeklinde devam edecek.  İlk kursumuz 1-3 Ağustos, ikinci kursumuz ise 14-19 Ağustos tarihlerinde uygulanacak. Kursa 80 kamu personelimiz katılıyor“ diye konuştu.

Kursun sonunda başarılı olanlara sertifika verileceğini ifade eden Doğanay,” İşaret dili kursu 20 Ağustos’ta sona erecek. Kursiyerlerimiz Türk işaret dili ile kısa film çekimi yapacaklar. Tiyatro gösterisi yapacaklar ve çeşitli şarkılar okuyacaklar” dedi.