AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN TARIM İL MÜDÜRÜ OKUR DESTEKLEMELERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

ARTVİN TARIM İL MÜDÜRÜ OKUR DESTEKLEMELERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

ARTVİN TARIM İL MÜDÜRÜ OKUR DESTEKLEMELERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

 

Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okur, 300 Baş Koyun ve 250 Bin Baş Düve Projesi Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, Ülkemizin kırmızı et ihtiyacının yurtiçi üretimimizden karşılanması, doğal kaynaklarımızın ülke ekonomisine kazandırılması ve kırmızı ette ithalatçı konumdan ihracatçı duruma gelebilmemiz açısından ülkemizin koyun, keçi ve dişi sığır varlığının hızla artırılması, yetiştiricilerden gelen damızlık taleplerinin karşılanması amacıyla kamuoyunda 300 koyun ve 250 bin düve projesi olarak bilinen Bakanlığımızca uygulanan projelerle ilgili bilgi verdi.

300 baş koyun projesinin ön başvurularının alındığını belirten Okur şu anda ön başvuruları kabul edilen 124 yetiştiricimizin belge kontrolünü 24.04.2018 tarihine kadar sistem üzerinden gerçekleştireceklerini söyledi.

Asıl listeler yakın bir zamanda açıklanarak İlimizde bu projeyi hayata geçireceklerini ve devamının geleceğini söyledi. “Ön başvuru yapan ve kabul edilen 124 yetiştiricimize Bakanlığımız TİGEM tarafından mail adreslerine ve telefonlarına bilgilendirme notlarının gönderildiği, yetiştiricilerimizin 24.04.2018 tarihine kadar başvurusunun bulunduğu İl/İlçe Müdürlerimize belirtilen evraklar ile şahsen başvurmaları gerektiğini” belirtti. Ayrıca 250 bin düve projesi hakkında bilgi veren Okur “bu projemize başvurular 24.04.2018 tarihinde Tarım Kredi Kooperatiflerine yapılmaya başlanacak olup, 07.05.2018 tarihinde sona erecektir. Başvuru sahipleri, başvuru belgeleri ile birlikte bağlı veya üyesi olduğu Tarım Kredi Kooperatifine müracaatta bulunacaktır. Kooperatife üyelik kaydı bulunmayan üreticiler, hayvancılık işletmesinin bulunduğu yerdeki Tarım Kredi Kooperatifine başvuru yaparak, üyelik işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Projeye başvuru tarihi itibariyle Tarım Kredi Kooperatifi ortağı olmak. 02.04.2018 ve öncesi tarihlerde büyükbaş süt hayvancılığı yapıyor olmak. En az 15 (on beş) baş kapasiteli ve hayvancılık yapmaya elverişli ahıra sahip olmak gibi şartların olduğunu” belirterek her iki projenin İlimiz ve Ülkemiz hayvancılığına hayırlı olması temennilerini iletti.