AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN MERKEZ, METROPOL İLÇELERİNİ GERİDE BIRAKTI

ARTVİN MERKEZ, METROPOL İLÇELERİNİ GERİDE BIRAKTI

ARTVİN MERKEZ, METROPOL İLÇELERİNİ GERİDE BIRAKTI

 

Artvin merkez ilçe, aralarında metropol ilçelerinin de bulunduğu bir çok ilçeyi geride bırakarak ‘Türkiye’de Yaşanılabilir İlçeler’ arasında ilk sıralarda yer aldı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin merkez ilçe, aralarında metropol ilçelerinin de bulunduğu bir çok ilçeyi geride bırakarak ‘Türkiye’de Yaşanılabilir İlçeler’ arasında ilk sıralarda yer aldı.

2017 yılı içerisinde Reıdın şirketi tarafından Refah düzeyi, kültürel seviye, eğitim düzeyi gibi kategorilere göre değerlendirilerek yapılan araştırmada Türkiye’de Artvin’in Merkez İlçesi metropol ilçelerini geride bırakarak ‘En Yaşanabilir İlçeler’ arasında yer aldı.

Araştırmada Sosyo – Ekonomik Derecelendirme (SED) çalışmasına göre 258 ilçe içinde ilk üç bölge sırasıyla Beşiktaş, Beyoğlu, Kadıköy oldu. Artvin Merkez İlçesi yaşanabilir ilçeler arasına yeni girerek metropol konumundaki İstanbul, Anakara, ve İzmir’in bazı ilçelerini geride bırakarak, yaşanabilirlik düzeyine göre ilgi odağı ilçe olarak dikkat çekmeye başladı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, son yıllarda adından sıkça söz ettiren Artvin, bu başarısının da sürpriz olmadığını söyleyerek  dünyanın en gözde turizm merkezi haline gelmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

Kocatepe; “ Artvin; enleri barındıran Doğu Karadeniz’in serhat kenti.  Dünyanın en büyük Atatürk heykeli, Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası, barajları, ormanları, gölleri ve endemik bitki türleri açısından dünyaya adını duyuran Artvin, geçtiğimiz ay Türkiye’nin en temiz havası olan il seçilmişti. Bunun üzerine birçok ili, ilçeyi geride bırakarak en yaşanılabilir il olma unvanını alması bizleri ayrıca mutlu etti.   Geleceğini turizm’ de arayan Artvin’ e yaptığımız hizmetler karşılığını görüyor” dedi.