AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN KÜLTÜRÜNÜ VE YÖRESEL ÜRÜNLERİNİ DÜNYAYA TANITIYOR

ARTVİN KÜLTÜRÜNÜ VE YÖRESEL ÜRÜNLERİNİ DÜNYAYA TANITIYOR

ARTVİN KÜLTÜRÜNÜ VE YÖRESEL ÜRÜNLERİNİ DÜNYAYA TANITIYOR

Artvin Belediyesi tarafından 08.08’de Hayde Artvin’e sloganıyla bu yıl ilkini düzenlediği ve Türkiye’de de bir ilke imza atarak yerinde tanıtım anlayışıyla Artvin Kültür Sanat Tanıtım ve Yöresel Ürünler Fuarında Artvin’i dünyaya tanıtıyorlar.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesi tarafından 08.08’de Hayde Artvin’e sloganıyla bu yıl ilkini düzenlediği ve Türkiye’de de bir ilke imza atarak yerinde tanıtım anlayışıyla Artvin Kültür Sanat Tanıtım ve Yöresel Ürünler Fuarında Artvin’i dünyaya tanıtıyorlar.

Kentin en büyük sosyal yaşam alanı Çoruh Park’ta binlerce Artvinlinin katılımıyla açılışı yapılan 1. Artvin Kültür Sanat ve Yöresel Ürünler Tanıtım Fuarına ilgi gün geçtikçe daha çok artıyor.  Her akşam bir ilçe tanıtımı yerel yönetimleri tarafından yapılarak katılımcıların ilçeleri tanımasına fırsat sunuluyor. Artvin Döneri, silor, gözleme, pişi, pestil, köme gibi yöresel lezzet ve yiyeceklerin yanında doğal antibiyotik etkisi olan Artvin Balı, Türkiye’de Ardahan ve Artvin’de yaşayan Kafkas arısı da tanıtım standında yer alıyor.

Fuara birçok ilden Artvin Dernekleri başta olmak üzere yoğun katılım gösterilirken Erzurum Valisi hemşerimiz Seyfettin Azizoğlu’da gelerek memleketi Şavşat Gecesinin açılışına katıldı. Vali Azizoğlu’nu karşılayan ev sahibi Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk tanıtım fuarı hakkında bilgi verdi.

Şavşatlı hemşerimiz Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun da katıldığı programda Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve beraberindekilerin eşliğinde stantları tek tek gezerek tüm ilçeleri tanımasının yanı sıra kurum ve kuruluşların yaptığı çalışmalar hakkında bilgi edinerek yöresel ürünlerinde tadına baktı.

Artvin Dünya Tanıtılmış olacak’

Vali Azizoğlu burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Buralara geldiklerinde günlerini güzel geçirmeleri, bu yörenin kültürünü, ürünleri bir arada görmek acısından Artvin günlerinin düzenlenmiş olması gerçekten güzel bir şey. Bu hem buradaki üreticilerimiz, çiftçilerimizi de daha çok üretime teslim edecek. Hem de batı illerinden gelen Artvinli hemşerilerimizde doğan organik ürünleri görüp tatmalarına vesile olacak. Böylece Artvin’imize hem de ülke dışından gelenlere tanıtılmış olunacak.

Ben emeği gecen başta Artvin belediye başkanımız Mehmet Kocatepe olmak üzere, ilçe belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bugün Şavşat günlerimiz tanıtılıyor bende Şavşatlı olduğumdan Allah’tan denk geldi. Belediye başkanımız ve kaymakamımızla birlikte Şavşat günlerini açılışını yapmış olduk. Böyle güzel doğada böyle güzel coğrafyada birlikte yaşamış olmak, gönül gönüle yürek yüreğe olmak ne mutlu. Biz bu manada ülkemizin de kıymetini bilelim. Ülkemizde kardeşlik duygularının güçlenmesine destek olalım bu kardeşliği de herkese gösterelim.

Dışarıdan gelen bütün hemşerilerimize hoş geldiniz diyorum, Artvin’de güzel günler geçirme temennisi ediyorum” dedi

Artvin Belediyesi tanıtım standını ziyaret eden Vali Azizoğlu’na teşekkür eden Başkan Kocatepe’de, Erzurum Valisi hemşerimiz Seyfettin Azizoğlu’na katılımlarından dolayı teşekkür ederek amaçlarının tüm il dışında yaşayan bütün Artvinlileri Artvin’e bekledikleri olduğunu söyledi. Kocatepe; “Dünyanın her tarafına dağılmış, Artvinli cennetin çocukları bu şehrin hasretiyle yanmış hemşerilerim için dedik ki ne yapalım ki bu şehre katkı olsun. Yıllardır Valilikler, belediyeler yerel yönetimler olarak diğer illere giderek Artvin’imiz tanıtılır. Belki bu önemli bir şey ama “bir şehir en güzel o şehirde tanıtılır” diyerek bizde kümemizi pestilimizi cevizimi kültürümüz bu tanıtım günleri için sergiledik” ifadelerini kullandı. Başkan Kocatepe ziyaretin anısına Azizoğlu’na Artvin fotoğrafı baskılı taş hediye etti.

Daha sonra Erzurum valisi konser alanına geçerek protokol üyeleriyle horon oynadı daha sonrada ilden ayrıldı.,