AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN İLK COĞRAFİ İŞARET TESCİLİNİ ALDI

ARTVİN İLK COĞRAFİ İŞARET TESCİLİNİ ALDI

ARTVİN İLK COĞRAFİ İŞARET TESCİLİNİ ALDI

 

“Puçuko” Coğrafi İşaret Adı İle Artvin’in İlk Tescilli Yemeği Oldu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na, Mali Destek Programı kapsamında sunulan projeyle “Puçuko” yemeği tescillendi.

Proje bünyesinde yürütülen çalışmayla, Türk Patent ve Marka Kurumu- Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığı tarafından ilk tescillenen Puçuko olurken, Artvin Balı, Artvin Döneri, Silor, Gorcolo Peyniri için de çalışmalar sürdürülüyor.

ARTSO tarafından 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 07.09.2017 tarihinden itibaren korunmak üzere 26.12.2017 tarihinde 303 Mahreç İşareti ile tescil ettirilen Puçuko, Artvin’in özel lezzetlerinden sadece bir tanesi.

Bölgenin marka kimliğinin desteklenmesi amacıyla uygulanan projeyle, yöresel ürünlerin iyi değerlendirilmesi, yerel anlamda istihdamın artırılması ve hayat standartlarının gelişmesi hedefleniyor.

Yapılan çalışmalar sonucunda; Bölgedeki yerel ürünlerin bilinirliğinin artması, Ürünlerin taklitlerinin ortadan kalkması, Bölge halkının ürünler hakkında bilinçlenmesi, Yöresel ürünlerin katma değerinin artması, Yöresel ürünlerin üretim miktarının artması bekleniyor.

Puçuko Tescil Bilgi: www.artvintso.org.tr ana sayfa “Artvin Hakkında” bölümünde yayınlandı.